• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 14 Nentor 2019, 07:25:52.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

OKB i Bën Thirrje Regjimit Iranian që t’i Japë Fund Torturës, Ekzekutimit të Minorenëve dhe Diskriminimit Ndaj Grave

Shqipëria i bën thirrje regjimit të Iranit që të bashkëpunojë me të gjithë Raportuesit Specialë të OKB-së

Shkruar nga Hamideh Taati më 12 nëntor 2019.

Të martën, komuniteti ndërkombëtar e ngriti zërin në Kombet e Bashkuara në Gjenevë kundër abuzimeve ndaj të drejtave të njeriut, të kryera nga regjimi iranian, brenda kontekstit të Rishikimit Periodik Universal (UPR).

Vetë-Censurimi Befasues i BBC-së për të Blerë Afeksionin e Teheranit

Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI)

Më 7 nëntor 2019, BBC World Service transmetoi një raport mbi grupin kryesor të opozitës iraniane, Mujahedin-e Khalq (PMOI/MEK), të mbushur me akuzime bajate e të vjetëruara.

Në një deklaratë në të njëjtën ditë, Komiteti i NCRI-së për Sigurinë dhe Anti-terrorizmin iu përgjigj këtij raporti, duke i qartësuar dhe theksuar përpjekjet e shfrenuara të diktaturës fetare në Iran kundër MEK-ut, nën petkun e turpshëm të "ish-anëtarëve të MEK." 

I Burgosuri Politik Iranian në Grevë Urie si Protestë ndaj Mohimit të Trajtimit Mjekësor për Bashkë-Aktivistin


Soheil Arabi dhe Arash Sadeghi në burgun Evin-Teheran-Iran. Foto fajli

Shkruar nga Mohammad Sadat Khansari më 11 nëntor 2019.

Më 7 nëntor 2019, i burgosuri politik iranian Soheil Arabi, nisi një grevë urie në mbështetje të një të burgosuri tjetër të sëmurë në gjendje kritike, me emrin Arash Sadeghi. Z. Sadeghi vuan nga një formë e rrallë e kancerit të gjirit, e megjithatë zyrtarët e regjimit iranian ia kanë mohuar atij kujdesin e duhur mjekësor.

IRAN: Kryengritje nga Populli i Ahvaz, Shadegan dhe Kut-E Abdollah


Në Ahvaz, Shadegan dhe Kut-E Abdollah kanë shpërthyer protesta pasi një poet i ri e i famshëm anti-regjim u vra në mënyrë të dyshimtë nga forcat e regjimit- 11 nëntor 2019

Publikuar më 11 nëntor 2019.

Mbrëmë dhe sot, më 10 dhe 11 nëntor, banorët e Ahvaz, Shadegan dhe Kut-e Abdollah (në provincën jug-perëndimore Khuzestan), u lëshuan nëpër rrugë për të protestuar kundër vrasjes së dyshimtë të një poeti nga Ahvaz, Hassan Heidari.

Të Zemëruar nga Inflacioni, Çmimet e Larta, Njerëzit Protestojnë Kundër Rouhani-t në Yazd, Përshkallëzohen Grindjet Brenda Rrethit Sundues


Njerëzit e zemëruar në qytetin Yazd (të Iranit qendror) thërrasin: “Inflacion, çmime të larta, përgjigju Rouhani,” gjatë fjalimit të Rouhani-t në Yazd. 10 nëntor 2019

Publikuar më 11 nëntor 2019.

Presidenti i regjimit iranian Hassan Rouhani u ndesh me zemërim e përbuzje ndaj diktaturës në pushtet gjatë vizitës së tij në Yazd të Iranit qendror.

Fjalimi i tij në qytet u ndërpre vazhdimisht nga njerëzit e zemëruar për shkak të inflacionit e çmimeve të larta. “Inflacion, çmime të larta, përgjigju Rouhani,” “gënjeshtar, gënjeshtar,” dhe “lëri çështjet dytësore, zgjidh problemet kryesore,” thërriste turma.

Dashamir Shehi, Deputet dhe kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar

viziton Ekspozitën e Krimeve të Regjimit  Iranian në Ashraf-3 në Shqipëri

Ky nuk është thjesht një krim, por një Gjenocid

Më 6 nëntor, z. Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar dhe z. Shkëlqim Garushi, anëtar i kësaj lëvizjeje dhe ish drejtori i përgjithshëm i Bashkisë Tiranë, vizituan Muzeun dhe Ekspozitën e Historisë Iraniane dhe 40 viteve të krimeve të mullahëve kundër popullit iranian dhe Muxhahedinëve.

MARYAM RAJAVI: Nga IRANi në IRAk e Liban, po shohim që regjimit të mullahëve po i afrohet vdekja

Komentet e Maryam Rajavi-t në takimin me zyrtarë të zgjedhur francezë

Një grup personalitetesh e zyrtarësh të zgjedhur të Francës morën pjesë në një mbledhje në Auvers-sur-Oise të enjten, më 7 nëntor 2019, ku u takuan me Maryam Rajavi-n. Ata diskutuan disa nga çështjet politike më të rëndësishme të ditës për sa i përket Iranit dhe situatës së regjimit të mullahëve në Iran dhe në Lindjen e Mesme. Në një pjesë të fjalimit të saj në këtë takim, Maryam Rajavi tha:

IRAN: Tubim Proteste nga Pensionistët në Teheran, Sulm i Dhunshëm nga Forcat Represive


10 nëntor 2019, një numër i madh pensionistësh zhvilluan tubime jashtë Majlis (Parlamentit) të regjimit

Publikuar më 10 nëntor 2019.

Sot, të dielën më 10 nëntor 2019, një numër i madh pensionistësh organizuan tubime jashtë Organizatës së Buxhetit dhe Planifikimit dhe Majlis (Parlamentit) të regjimit, për të shprehur protestën e tyre lidhur me kushtet e tmerrshme të jetesës dhe pamjaftueshmërinë e pensioneve të tyre. Shumë pensionistë kishin ardhur nga provinca të tjera të vendit.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.