• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 26 Mars 2019, 12:51:51.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Korrupsioni i Madh Financiar në Regjimin Iranian

Nga Shahriar Kia

Kompania Kombëtare Iraniane e Industrive Petrokimike (NIPIC) zbuloi të mërkurën se Kompania Tregtare Petrokimike (PCC), e cila gjendet në qendër të një skandali të madh financiar që po hetohet në Teheran, nuk ka shlyer 500 milion Euro borxhe që nga viti 2013.

I Burgosuri iranian varet në publik

 

 Të enjten, më 14 mars 2019, një i burgosur u var publikisht në Jahrom të Iranit jugor.

Gjithashtu të hënën më 11 mars u ekzekutuan tre të burgosur në burgun Birjand, në veri-lindje të Iranit, të akuzuar për vrasjen e dy agjentëve të armatosur të regjimit. Dy nga të ekzekutuarit ishin at e bir.

Maryam Rajavi Dënon Fuqishëm Vrasjet e Urryera në Xhamitë e Zelandës së Re

 

Znj. Maryam Rajavi, presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit ka dënuar fuqishëm të shtënat e tmerrshme në dy xhami të qytetit Christchurch të Zelandës së Re të premten, ku të paktën 49 njerz u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën rëndë. Në postimet e saj në Twitter, të publikuara sot, znj. Rajavi deklaron:

Regjimi i Iranit po ju Gënjen në Lidhje me Barazinë e Femrave në Iran

 

Nga Hamideh Taati

Në shkurt, Regjimi Iranian nisi të mburrej supozimisht për një rritje në numrin e femrave që shkruajnë e lexojnë si dhe një rritje në numrin e grave që ndjekin arsimin e lartë, duke e quajtur këtë një nga arritjet më të rëndësishme të mullahëve gjatë 40 viteve të fundit.

Regjimi Iranian Ka Humbur $10b në të Ardhurat nga Nafta

Regjimi iranian ka humbur 10 bilion dollarë në të ardhura që kur sanksionet amerikane hynë në fuqi të plotë në nëntor dhe hoqën afërsisht nga tregjet botërore 1.5 milion fuçi në ditë (bpd) të naftës iraniane krudo, sipas një zyrtari të Departamentit amerikan të Shtetit të mërkurën.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.