• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 21 Mars 2019, 14:50:00.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Ministri i brendshëm i Bahreinit: Regjimi Irani eksporton terrorizmin

E mërkurë, 30 nëntor

Ministri i Brendshëm i Bahreinit, Rashid bin Abdullah Al Khalifa, dënoi ndërhyrjen regjimit iranian në vendin e tij.
Në një deklaratë të publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve Bahraini, ai tha se këto ndërhyrje kanë të bëjnë me "deklarata armiqësore politike, kontrabandën e eksplozivëve, armëve dhe municioneve në Bahrein dhe strehimi e të arratisurve nga drejtësia dhe vendosjen e kampeve iraniane për grupet e trajnimit terroriste që kërkojnë të sulmojne të pafajshmit, si dhe vazhdimin e kryerjeve të sulmeve mashtruese të mediave kundër Mbretërisë së Bahreinit.”

Amnesty: Irani "trondit" Vala e Ekzekutimesh - gati 700 të vrarë në më pak se gjashtë muaj

E Enjte, 23 korrik, 2015

NCRI - Autoritetet Iraniane besohet se kanë ekzekutuar në mënyrë të habitëshme 694 persona nga 1 janar deri në 15 korrik 2015, tha Amnesty International sot, një kulm i paparë i ekzekutimeve në vend.
"Kjo është ekuivalente me ekzekutimin e më shumë se tre personave në ditë. Në këtë ritëm tronditës, Irani mund të kalojë numrin e përgjithshëm të ekzekutimeve në vend në vitet e fundit, bazuar nga regjistrimet e Amnesty International”.

Maryam Rajavi: Përshëndes të gjithë mësuesti e guximshëm dhe liridashës të Iranit Thirrje për solidaritet dhe mbështetje për kërkesat e tyre për mësimdhënie

Znj. Maryam Rajavi, Presidente e Zgjedhur te Rezistences Iraniane, përshëndeti mësuesit liridashës dhe guximtarë, të cilët organizuan një protestë dhe u mblodhën përpara ndërtesës së parlamentit të mërkurën, 22 korrik dhe vlerësoi vendosmërinë dhe këmbëngulje e tyre vitin e fundit si ata kanë organizuar disa protesta dhe greva në mbarë vendin.

Mbi 200 mësues nga i gjithë Irani u arrestuan në protestën e Teheranit

E mërkurë, 22 Korrik 2015

NCRI – Numri i të arrestuarve në protestat e mësimdhënësve të mërkurës në Teheran ka arritur 200. Shumë nga të arrestuarit janë mësues nga qytete të tjera të tilla si Mashhad, Mahabad, Yazd, Kohkilouyeh, Marivan, Delfan Khomain, Isfahan, Kerman, Shahreza, Anzali, Sabzevar , Robat Karim, Pakdasht, Sanandaj, Qazvin, Shahr-e Kord, Karaj, Hamedan, Oromieh, Sari, të cilët kishin ardhur në Teheran dhe u arrestuan në sulmet nga ana e forcave të shtypëse.

50 të arrestuar për pjesëmarrjen në festë në Iran

NCRI - Rreth 50 të rinj dhe disa gra janë arrestuar pasi kanë marrë pjesë në një festë ku kishte përzierje gjinore ata jane arrestuar nga forcat shtypëse të regjimit Iranian të sigurisë në qytetin e Dezful, në jug-perëndim të Iranit.

Të rinjtë dhe gratë ishin duke festuar të dielën vonë dhe në orët e para të hënën në një kopsht në periferi të Dezful kur ata u rrethuan nga forcat shtypëse të regjimit.
Nga të arrestuarit ishin 26 gra dhe 24 burra, dhe të gjithë ata kanë qenë rreth moshës 20 dhe 25 vjeç.

Protestat kundër sulmeve me acid mbi gratë në Iran

NCRI - Banorët e Bukan, të Iranit veriperëndimor, javën e kaluar dolën në rrugë ditën e shtunë për të protestuar kundër sulmeve me acid kundër katër grave kurde Iraniane.

Shumë gra kanë qenë të pranishme në tubimin e madh. Ata kërkuan ndjekjen e atyre që janë përgjegjës për sulmet me acid.
Tubimi u zhvillua pavarësisht sigurisë së rritur nga regjimi i cili kërkohet për të parandaluar ndonjë protestë.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.