• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 25 Prill 2019, 15:57:18.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Dhjetë të burgosurit të varur në Iran

E Martë, 18 Gusht2015 

NCRI - Të hënën në jug të vendit regjimi fundamentalist i Iranit ka varur 10 të burgosur, duke përfshirë së paku dy shtetas afganë.
Gjashtë të burgosur janë varur të hënën në burgun Bandar Abbas, në Iranin jugorë. Ata u identifikuan si Siamak Fadaii, 24 vjec; Zaher Amroddin, 24 vjeç (shtetas afgan); Vazirahmad Amroddin, 22 vjeç (afgane); Amir Hossein-Abdul-Khaleq, 22 vjeç; Mansour Mehdizadeh, 68 vjeç; dhe Gholam Fayezi, 28 vjeç.

Reuters: Armët e sekuestruara në Kuvajt vinin nga Irani

E diel, 16 Gusht 2015
Në Kuvajt javën e kaluar ishte kontrabanduar në vend nga Irani, njoftuan dy gazeta kuvajtiane të dielën, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.
Ministria e Brendshme e Kuvajtit tha të enjten se autoritetet kishin gjetur municione, eksplozivë, armë dhe granata duke gërmuar janë gjetur nën shtëpitë në një zonë pranë kufirit me Irakun. Tre burra të cilët kishin në pronësi shtëpitë u ndaluan, njoftoi Reuters të dielën.

Iran: Regjimi pranon të mbajë në burg 1000 mësues

E Mërkurë, 30 Nëntor 

NCRI- Një deputet në Ministrinë e Arsimit të regjimit ka pranuar të mbajnë mbi 1000 mësues në burg.
Mostafa Nasseri e deklaroi këtë statistikë shokuese të cituar në Organizatën e burgjeve, por u përmbajt për zbulimin e numrit të mësuesve që mbahen si të burgosur politikë në burgjet dhe birucat e regjimit Iranian. (Fars New Agency, e lidhur me IRGC - 12 Gusht 2015)

Sulmi me acid mbi 5 gra kurde në një muaj

E Hënë, 17 Gusht 2015 

Të mërkurën 12 gusht, Afsaneh Ghorbani, një grua 37-vjeçare kurde në qytetin e Baneh në provincën e Kurdistanit u bë viktimë e sulmit me acid nga shteti i bandave kriminale të organizuara. Kështu, në muajin e kaluar pesë gra kurde janë sulmuar me acid, 4 nga të cilat në qytetin e Bukan (në provincën perëndimore të Azarbaijan).

IRAN: Të paktën 32 të burgosur janë ekzekutuar në javët e kaluara

E Shtunë, 15 Gusht 2015

NCRI - makineritë e ekzekutimit dhe torturës së regjimin klerikal nuk po ndalojnë dhe pretendohet të ketë viktimat nga njerëzit e qyteteve të ndryshme. Përveç ekzekutimit brutal të Sirvan Najavi, i burgosur politik kurd i cili ishte i varur më 9 gusht nga xhelatët e regjimit në Tabriz, sheshet dhe nëpër rrugët dhe burgjet e ndryshme në vend ishin skena e varur e të burgosurve.

Bahrain: Terroristët e dyshuar janë trajnuar në Iran

Shefi i policisë së Bahreinit thotë se pesë të dyshuar me lidhje me Iranin janë arrestuar në lidhje me një bombë muajin e kaluar që vrau dy policë dhe plagosi gjashtë të tjerë, njoftoi Shtypi përditshëm.

Gjeneral Major Tariq Al Hassan thotë se hetuesit kanë lidhur të dyshuarit e Trupit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC), si edhe Hezbollahu, grupi Iranian i armatosur dhe financuar në Liban.

Regjimi Irani intensifikon shtypjen e grave dhe racizmin gjinor

E Enjte, 13 Gusht 2015 

NCRI – Parlamenti i Regjimi Iranian ka diskutuar në një skemë të quajtur "mbrojtje dhe nderim i hijab " në mënyrë që të luftoj atmosferën e terrorit në shoqëri dhe për të intensifikuar shtypjen e grave në veçanti. Shumica e nenve të këtij legjislacioni neni 13 që ishte në përgjithësi i ratifikuar nga parlamenti në tetorin e kaluar synon kufizimin e punësimit të grave dhe imponon ende presion të mëtejshëm dhe shtypjen e grave,mullahët gjejnë pretekstin për "keq vendosjen e mantelit".

Iranianët në Kanada protestojnë për ekzekutimet në rritje në atdheun e tyre

E Enjte, 13 Gusht 2015 01:50

Iranianët mbështetësit e grupit kryesor opozitar Organizata Popullore Mojahedin e Iranit (PMOI / MEK) që jetojnë në Kanada u mblodhën gjatë fundjavës kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe ekzekutimeve në rritje në Iran.
Ata deklaruan mbështetjen e tyre për platformën politike të znj Maryam Rajavi, presidente e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.