• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 14 Nentor 2019, 07:25:52.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Sipas burimeve amerikane: Grupet Irane të lidhura në fokus nga Baghdadi rrëmbimi i sondës.

Agjencitë e inteligjencës amerikane hetojnë rrëmbimin e tre amerikanëve në Bagdad, Iraku javën e kaluar janë duke fokusuar hetimin e tyre në tre grupe të lidhura ngushtë me regjimin iranian, tha të enjten burimet qeveritare amerikane.

Asaib Ahl al-Haq, Kata'ib Hezbollahu dhe Organizata Badr janë fokusi i parimit të hetimeve të rrëmbimit të armatosur e tre amerikanë në lagjen Dora, në jug të Bagdadit, thanë burimet.
Të tre burrat janë të punësuar nga një kompani janë bërë ende të paidentifikuar për General Dynamics sipas një kontrate të madhe me Armatën e SHBA.

IRAN: shumë fëmijë shkelës të ligjit ekzekutohen nga regjimi i Hassan Rouhani

Regjimi Iranian ka ekzekutuar më shumë fëmijëve shkelës të ligjit në 2014-2015 në krahasim me çdo kohë gjatë pesë viteve të fundit.
Dr Ahmed Shaheed, Raportuesi Special i Kombeve të Bashkuara për gjendjen e të drejtave të njeriut në Iran, shkroi në një copë të publikuar në faqen e tij të mërkurën: "Irani është një nga pjesët më të vogla të vendeve që ende ekzekuton femijë të cilët janë shkelës të ligjit, apo djemtë dhe vajza nën moshën 18 vjeç në kohën që ata kryejnë një krim."

UK Peshkopët takojnë Maryam Rajavi, mbështetje për banorët e Kampit të Lirisë

E Mërkurë, 20 Janar 2016

NCRI - Sot, e mërkurë 20 janar 2016, dy udhëheqësit e shquar të kishave të krishtera në Britani, e Djathta Reverend John Pritchard, ish-peshkopi i Oksfordit dhe e drejta Reverend Adrian Newman, Peshkopi i Stepney, janë takuar me Znj Maryam Rajavi, Presidente e Zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) në rezidencën e saj në Auvers-sur-Oise, në veri të Parisit, dhe diskutuan për ngjarjet dhe zhvillimet e fundit në Iran dhe rajonin dhe qasjen e duhur të politikave nga ana e qeverive britanike dhe amerikane si dhe të Bashkimit të Evropës. Gjatë takimit, udhëheqësit fetarë britanikë janë mirëpritur ngrohtësisht nga përkrahësit e Rezistencës Iraniane.

Tre amerikanë rrëmbehen në Irak mbeshtetur nga milicia Irane

E Mërkurë, 20 Janar 2016

Tre amerikanë u rrëmbyen sot në Bagdad dhe janë duke u mbajtur nga një milic Shiit i mbeshtetur nga iraniani, sipas inteligjencës irakiane dhe burime të qeverisë amerikane.
Të armatosurit e panjohur kapën tre persona ditën e premte nga një shtëpi private në lagjen juglindore Dora në Bagdad, thonë zyrtarët Irakianë. Ata janë amerikanët e parë që do të rrëmbejnë Irakun që nga tërheqja e trupave amerikane në vitin 2011.

Engel: Programi i raketave të Iranit vazhdon të destabilizojë rajonin

E Martë, 19 Janar 2016

Programi i raketave të Regjimit Iranian përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për aleatët tanë dhe vazhdon për të destabilizuar rajonin, "Rep. Eliot Engel (NY), demokrati i lartë në Komisionin e Punëve të Jashtme, tha në një deklaratë.

IRAN: Marshime në Kanada "Jo ekzekutimit" dhe "Jo" Rouhanit

E Hënë, 18 Janar 2016

NCRI - liridashësit iraniano-kanadezë dhe përkrahësve Iranian të Rezistencës në Otava dhe Toronto kanë mbajtur tubime të shtunën, më16 Janar protestuan vizitën e ardhshme nga presidenti i regjimit Iranian Hassan Rouhani në Evropë. Këto protestues demonstruan në qendër të Torontos dhe jashtë Parlamentit Federal në Otavë kundër shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut në Iran, sidomos për ekzekutimet e tmerrshme në Iran.

Iran: 53 ekzekutime në dy javët e para të janarit

E dielë, 17 Janar 2016

Fashizmi fetar i pushtet Iranin rritet varjet ne bashkepunim me zbatimin e marrëveshjes bërthamore në prag të zgjedhjeve mashtruese
Regjimi anti njerëzor iranian qe mbylli dosjen e tij famëkeqe për vitin 2015 me mbi një mijë ekzekutime kane filluar Vitin e Ri me kercenime deri ne ekzekutime ne të gjithë vendin të tilla që në vetëm dy javët e para të këtij viti janë regjistruar 53 ekzekutime.Tërheqje të detyruara nga bomba bërthamore dhe zbatimi i marrëveshjes bërthamore me P5 + 1, zgjedhjet e ardhshme për Kuvendin e Ekspertëve dhe parlamentit, dhe intensifikimi i luftës për pushtet brenda fraksioneve te regjimit te cilet kanë shtrenguar lakun rreth qafës së regjimit.

IRAN: Për të mbuluar mundin në Siri, krerët e pretendimeve IRGC kanë vënë 200.000 milicë në rajon

E Shtunë, 16 Janar 2016 

Shefi IRGC në mënyrë eksplicite njeh të mirën strategjike të ISIS për regjimin Iranian
NCRI - Gjenerali Majori Mohammad Ali Jafari, kreu i regjimit Iranian i Trupit të Gardës Revolucionare (IRGC), vuri në dukje në ceremoninë e varrimit për një nga komandantët e regjimit në Siri: " i derdhur nga ISIS dhe Takfiris, së bashku me ngjarjet e kohëve të fundit vjet, janë të gjitha përgatitjet për ardhjen e shpëtimtarit. Një pasojë pozitive e kësaj është përgatitja e afër 200.000 të rinj, forcat e armatosura në Siri, Irak, Afganistan, Pakistan dhe Jemen "(Agjencia e lajmeve Fars, lidhur me IRGC - 12 janar).

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.