• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
Çështja kryesore

Ngushëllime popullit dhe qeverisë së Shqipërisë për katastrofën e tërmetit

Multimedia
Publications
Top issue
Slider
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Në fotografi: Iranian në mbarë botën dënojnë masakrën në Camp Liberty

E diel, 01 Nëntor 2015

NCRI - Iranianët në mbarë botën kanë zhvilluar një sërë protestash në kryeqytete të ndryshme për të dënuar sulmin terrorist me raketa të enjten mbi anëtarët e opozitës iraniane në Kampin e Lirisë, Irak, që çoi në vdekjen e 23 banorëve të kampit. Dhjetëra banorë, anëtarë kryesor opozitare të Organizates Populli Mojahedin i Iranit (PMOI, ose MEK), u plagosën gjithashtu në sulmin vdekjeprurës.

Kerry dënon sulmin ndaj PMOI Iranit në Kampin e Lirisë në Irak

E Premte, 30 Tetor 2015

Raketat sulmojne ne Kampin Hurriya ne Irak
Press Statement
John Kerry
Sekretari i Shtetit
Washington, DC
Tetor 29, 2015
Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin e sotëm brutal, të pakuptimtë terrorist në kampin Hurriya që vrau dhe plagosi banorët në kamp. Ngushëllimet tona shkojnë për familjet e viktimave, dhe ne shpresojmë për shërim të shpejtë të të lënduarve.

Maryam Rajavi dënon rende sulmin me raketa në Kampin e Lirisë

E Enjte, 29 Tetor 2015 

Maryam Rajavi dënoi ashpër sulmin rëndë të raketave këtë mbrëmje në Kampin e Lirisë dhe deklaroi: Qeveria e Irakut dhe Kombeve të Bashkuara, e cila ka nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi dhe ndërtua Vendi i Përkohshëm i Tranzitit (TTL) që nga viti 2011, janë zyrtarisht dhe ligjërisht përgjegjës për këtë sulm. Sipas mendimit tonë, megjithatë, siç ishte rasti në gjashtë gjakderdhjet e mëparshme në Ashraf dhe Liberty, agjentët e regjimit iranian në qeverinë e Irakut janë përgjegjës për këtë sulm dhe Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara janë në dijeni të këtij fakti.

Agjenti Iranian i shërbimeve sekrete të regjim arrestohet në Gjermani për spiunim të PMOI

E Enjte, 29 Tetor 2015 

Thirrja në BE për të ekspozuar spiunët dhe aktivitetet e tyre kundër Rezistencës dhe për të dëbimin e tyre


Të mërkurën, më 28 tetor, prokurorët federalë të Gjermanisë njoftuan se më 23 tetor kanë arrestuar një burrë 31-vjeçar, Maysam P., në krye për të qenë një agjent i Ministrisë së Inteligjencës të regjimit Iranian (MOIS) dhe për spiunazhin e Organizatës Popullore Mojahedin të Iranit (PMOI / MEK). Sipas këtij raporti, pesë shtëpitë e të tjerëve u kontrolluan nga prokurorët federalë gjermanë në krye të ngjashme me spiunazhin kundër PMOI.

KONFERENCA E ASAMBLESE KOMBETARE FRANCEZE

E Marte, 27 Tetor 2015

Maryam Rajavi: ndryshimi i Regjimit Iranian dhe demokracia në Iran, çelësi për krizën në Lindjen e Mesme dhe pushtimi i ekstremizmit
Shtatëdhjetë parlamentarët francezë bënë që marrëdhëniet e përmirësuara me kontigjentin e regjimit Iranian mbi përmirësimin e të drejtave të njeriut

OKB-Regjimi Iranian gjatë rrugës për të ekzekutuar më shumë se 1000 persona këtë vit

E Marte, 27 Tetor 2015 

Regjimi i Iranit mund të jetë në rrugën e duhur për të ekzekutuar më shumë se 1.000 njerëz këtë vit, ka thënë një hetues i OKB-së të hënën.
Raportuesi i posaçëm i OKB-së në Iran, Ahmed Shaheed, sugjeroi që shkelësit e të drejtave të njeriut në Iran duhet të cilësohen dhe qortohen në shënjestër me sanksione të tilla si ndalimi udhëtimit.

Z.David Amess MP: 200 Ligjvënësit e UK mbështesin Rezistencen e Iranit

E Premte, 23 Tetor 2015

NCRI – E "tmerrshme mizoria, ekzekutimet dhe arrestimet masive", që po ndodhin në Iran, sidomos në muajt e fundit, eshte zbatuar një "politikë ogurzeze që synon te terrorizoje shoqërinë civile dhe të shuaj çdo formë të mospajtimit në fytyrën e një rritje të mospajtimit popullor kundër Liderit Suprem dhe teokracinë e tij, "tha Z.David Amess MP në një takim për Iranin në Mbretërine e Bashkuar të Parlamentit të hënën.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.