• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Merkure 19 Shkurt 2020, 17:01:04.
Çështja kryesore

Tur Virtual i Ekspozitës Mbresëlënëse në Ashraf 3

Published on 22 Janar 2020.
Muzeu i 120 viteve të betejës për liri në Iran- Ashraf-3 Shqipëri, ku banojnë anëtarët e MEK

Publications
Top issue
Slider
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Obama nënshkruan ligjin e buxhetit që kërkon mbrojtjen e disidentëve iranianë në Kampin e Lirisë

E Mërkurë, 2 dhjetor 2015

Presidenti Obama ka nënshkruar në ligjin vjetor të politikës për mbrojtjen që përfshin shtatë pika për sigurinë dhe mbrojtjen e anëtarëve të opozitës iraniane, Organizata Mojahedin Popullore të Iranit (PMOI ose MEK) në Kampin e Lirisë, Irak
Projekt-ligji i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senatit të Shteteve të Bashkuara, i cili është nënshkruar në ligj nga Presidenti Barak Obama më 25 nëntor 2015:

IRAN: 7 burgosur u varën në Minab and Zahedan

E martë, 1 dhjetor 2015

Gjyqësori i Regjimit iranian në provincën jugore të Hormozgan ka varur të paktën pesë të burgosur te marten.
Një grup tjetër i 2 të burgosurve janë varur të hënën në juglindje të Iranit në një burg në qytetin e Zahedan.

Rezistenca Iraniane bën thirrje për pranimin e azilkërkuesve Iranianë të cilët janë larguar nga regjimin klerik

E Enjte 26 Nentor 2015 

Rezistenca Iraniane u bën thirrje qeverisë së Greqisë dhe Maqedonisë për të pranuar azilkërkuesit të cilët kanë ikur nga shtypja dhe krimet e regjimit klerikal të cilët kanë arritur kufijtë e këtyre vendeve, duke kuptuar problemet e qeverisë dhe njerëzit e këtyre vendeve për shkak të hyrjes së qindra e mijëra azilkërkuesve, kjo thekson se kundërshtarët e fashizmit fetar në pushtetin Iranian i cili ka 120000 ekzekutime politike në të dhënat e saj, kjo meriton të drejtën e shenjtë të azilit sipas Konventës së Gjenevës të vitit 1951 dhe të gjitha praktikat dhe standardet e njohura ndërkombëtarisht.

Maryam Rajavi: Burimi kryesor i dhunës ndaj grave është fundamentalizmi islamik

E Merkure, 25 Nentor 2015
24 Nentor 2015
Gratë duhet të ngrihen kundër këtij fenomeni
Mesazhi i Maryam Rajavi në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave - 25 nëntor 2015:
Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave është një rast i duhur për të vënë në dukje një regjim të turpshëm misogjenik i themeluar për shtypjen e grave dhe diskriminimit e tyre.

IRAN: Agjentët MOIS sulmuan në protestë me familjet e të burgosurve politikë

E Martë, 24 Nëntor 2015 

NCRI - Të hënën, 23 nëntor, agjentët e Ministrisë së regjimit Iranian të Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS) sulmuan brutalisht familjet e dëshmorëve dhe të burgosurve politikë në sheshin Vanak të Teheranit një numër prej tyre janë arrestuar dhe transferuar në një vënd të fshehtë.

IRAN: Pesë të burgosur varen në Karaj

E Martë, 24 Nëntor 2015

NCRI - Xhelatët e regjimit Iranian në qytetin e Karaj kanë varur të paktën pesë të burgosur në burgun Gohardasht të martën. Viktimat përfshinin dhe denimin me vdekje të Alireza Shahi vepër e cila u dënua nga Amnesty International të hënën.

Hillary Clinton: Regjimi Iranian dhe ISIS nuk janë sfida të veçanta.

E Dielë, 22 Nëntor 2015 

Kandidatja demokrate për presidente, Hillari Klinton tha të enjten se SHBA nuk mund ti shohi regjimin Iranian dhe ISIS si sfida të veçanta të shtuara në politikën rajonale të cilat janë shumë të ndërthurura me njëra tjetrën.

Komiteti i OKB-së dënon ndërhyrjen e regjimit iranian në luftën e Sirisë

E Shtunë, 21 Nëntor 2015 

Të Drejtat e Njeriut në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të enjten miratuan një rezolutë të hartuar saudite e cila dënon ndërhyrjen Iraniane dhe Ruse në Siri, njoftoi Reuters.
Rezoluta jo-detyruese, me autor nga Arabia Saudite dhe e sponsorizuar bashkë nga Katari dhe vende të tjera arabe, Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera perëndimore, u miratuan nga Komiteti i Tretë i asamblesë të193-vendeve.

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.