• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 23 Shkurt 2020, 16:42:59.
Çështja kryesore

Vrasje sekrete masive
të disidentëve politikë në 1988

Publications
Top issue
Slider
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA Miraton Rezolutën në Mbështetje të Protestave të Iranit, Duke Dënuar Regjimin

Res. 752 e Kongresit Amerikan në Mbështetje të Protestave të Iranit

Dhoma amerikane e Përfaqësuesve miratoi unanimisht Rezolutën 752 të Dhomës të martën, rezolutë e titulluar, “Mbështesim të drejtat e popullit iranian për liri shprehjeje, dënojmë regjimin iranian për shtypjen e tij ndaj protestave legjitime, dhe për qëllime të tjera.”

Irani: Postimi i Mesazheve, Fotot e Drejtuesit të Rezistencës në Teheran, dhe në Qytetet e tjera

Iran në 25 dhe 26 Janar 2020: Aktivitetet e Njësive të Rezistencës  së MEK në Teheran dhe në qytete të tjera.

  Ne do ta marrim përsëri iranin nga mullahët”
Në orët e para të ditës së djeshme dhe sot,në 25 dhe 26 janar 2020, Njësitë e Rezistencës së MEK postuan fotografi dhe mesazhe të Z. Massoud Rajavi, Drejtuesi i Rezistencës së Iranit, në disa zona në Teheran, përfshirë Nirouyeh Havaie (Forcën Ajrore) Qarkun, Imami Rruga Ali Express, Narmak, Manouchehri, Damavand dhe rruga Vosouq, si dhe në Mashhad, Shiraz, Ahvaz, Rasht, Karaj, Semnan, dhe Behbahan.

Mbështetësit e NCRI dhe MEK organizojnë protesta në mbarë botën në solidaritet me protestat në Iran dhe protestat në Irak

Mbështetësit e NCRI dhe MEK bëjnë tubime në vende të ndryshme në solidaritet me protestat në Iran
Irani, mbështetës të grupit kryesor të opozitës në Iran, Organizata Popullore Mojahedin e Iranit (PMOI, Mujahedin-e Khalq ose MEK), dhe Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) u mblodhën ditët e fundit në kryeqytete të ndryshme në të gjithë botën, duke shprehur solidaritet me protestat mbarëkombëtare të Iranit.

Regjimi i Iranit Shkel më Tej JCPOA; BE-ja Duhet të Miratojë një Politikë të Palëkundur

Nënkryetari i regjimit të Agjencisë iraniane të Energjisë Atomike tha se regjimi ka 1,200 kg uranium të pasuruar, i cili është shumë më i lartë se sa lejohet

Ali Asghar Zarean, nënkryetari i agjencisë bërthamore të regjimit iranian, deklaroi më 25 janar se rezerva e uraniumit të pasuruar e regjimit ka arritur në 1200 Kg. Megjithatë, ai nuk përmendi nivelin e pastërtisë së këtij uraniumi të pasuruar 1200 Kg.

Protestat nga sektorë të ndryshëm shoqërorë vazhdojnë në Iran

Protesta nga klasa të ndryshme të popullit iranian në të gjithë vendin

Shkruar nga Sedighe Shahrokhi më 27 Janar 2020.

Shumë protesta janë zhvilluar në të gjithë Iranin gjatë ditëve të kaluara nga klasa të ndryshme sociale. Drejtuesit e taksistëve nga Kompania Pakrou Sabz Qeshm organizuan një protestë përpara zyrave të kompanisë në Teheran të Dielën, ku ata hodhën parullat anti-regjim, si "Vdekje për zyrtarët e korruptuar".

Shqipëria Mbyll Qendrën e Regjimit Iranian për Trajnim Spiunazhi dhe Terrorizmi, Fondacionin Saadi, pas Dëbimit të Dy Diplomatëve Terroristë të Teheranit

Ministrja shqiptare e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka nxjerrë një urdhër për mbylljen e menjëhershme të të ashtu-quajturit Fondacioni Saadi të regjimit iranian në Tiranë.

Pas dëbimit të dy diplomatëve terroristë të regjimit klerikal nga Shqipëria, Ministrja e vendit për Arsimin, Sportin dhe Rininë nxori një urdhër për mbylljen e menjëhershme të të ashtu-quajturit Fondacioni Saadi të regjimit iranian në Shqipëri.

Shqipëria Mbyll të Ashtu-Quajturën Qendër Kulturore të Regjimit Iranian

Kolegji Saadi në Tiranë është mbyllur, si një nga institucionet fondamentaliste që shërbente si mbulim për regjimin iranian.

Qeveria shqiptare ka mbyllur kolegjin “Saadi” të regjimit iranian në Tiranë të enjten. Kjo e ashtu-quajtur qendër kulturore ishte një qendër e regjimit për eksportimin e Ekstremizmit. Kjo e ashtu-quajtur shkollë drejtohej nga njëri prej dy diplomatëve të regjimit iranian që janë dëbuar së fundmi nga Shqipëria si "persona të padëshirueshëm."

Iran: Përmbytja i Ka Shkatërruar Njerëzit. Regjiimi Nuk Ka Marrë Asnjë Masë

Mungesa e ndihmave nga regjimi iranian ndaj njerëzve të varfër në provincën jug-lindore Sistan dhe Baluchistan u ka shkaktuar këtyre zonave dëme të mëdha pas përmbytjes së fillim-janarit.

Për gati dy javë, përmbytjet kanë shkatërruar provincën e varfër Sistan e Baluchestan në Iranin jug-lindor, duke shkaktuar, sipas llogaritjeve, një dëm me vlerë një bilion dollarë, dhe banorët vendas nuk janë në gjendje as të përballojnë blerjen e ushqimit dhe ujit.

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.