• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 18 Korrik 2019, 17:58:09.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Artikulli i Ri Ekspozon Abuzimin e Regjimit Iranian me MEK

Nga Mohammad Sadat Khansari

Ambasadori amerikan Lincoln J. Bloomfield Jr., një ish-zyrtar i mbrojtjes dhe politikës së jashtme i cili u ka shërbyer tre presidentëve në Pentagon, në Shtëpinë e Bardhë dhe në Departamentin e Shtetit, ka publikuar një artikull të ri akademik mbi regjimin iranian dhe trajtimin që ai i ka bërë grupit kryesor të opozitës iraniane, Organizatës Muxhahedine të Popullit të Iranit (PMOI ose MEK).

Vetëvrasjet në Provincën Fars të Iranit Rriten me 8%, Thotë Zyrtari

 Nga Hamideh Taati

Drejtori i përgjithshëm i zyrës mjeko-ligjore të provincës Fars në Iranin jugor thotë se vitin e fundit, 378 njerëz kanë vdekur duke kryer vetëvrasje. Ai tha se statistikat e vetëvrasjeve janë rritur me 8% në këtë provincë në 2018-ën krahasuar me vitin e shkuar.

SHBA, Britania, Arabia Saudite, dhe Emiratet të Shqetësuara Lidhur me Veprimtaritë Malinje të Regjimit Iranian

Amir Taghati

SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Arabia Saudite, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shprehur shqetësim lidhur me rritjen e tensioneve në Lindjen e Mesme dhe rreziqet që vijnë nga veprimtaritë destabilizuese të regjimit iranian, sidomos mbështetja që ai i jep Houthi-ve në Jemen dhe sulmet mbi cisternat e naftës në portin e Fujairah dhe në Gjirin e Omanit.

Shoferët e Autobusëve në Teheran Protestojnë Kundër Taksave të Reja të Trafikut

Nga Shamsi Saadati

Të dielën më 23 qershor, një grup shoferësh të autobusëve e minibusëve u grumbulluan përpara këshillit të qytetit të Teheranit për të protestuar kundër taksave të kontrollit të trafikut. Rregullat e reja kërkojnë që shoferët e autorbusëve të paguajnë një taksë kur hyjnë në zonën e kontrollit të trafikut në Teheran.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.