• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 15 Tetor 2019, 21:08:33.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Regjimi i Iranit Renditet i Pari për Ekzekutimet per Kapita

Regjimi i Iranit mban rekordin famëkeq si ekzekutuesi i parë në botë per kapita. Ai renditet gjithashtu i pari për numrin më të madh të ekzekutimeve të të miturve në botë. Gratë janë gjithashtu viktima të dënimit me vdekje në Iran, ku të paktën nëntë gra janë ekzekutuar vetëm në periudhën që nga mesi i qershorit.

IRAN: Protesta e Punëtorëve të Azarab për të Tretën Ditë Rresht Pavarësisht Sulmeve Brutale nga Forcat Shtypëse.

 Znj. Rajavi: Represioni i Mullahëve Shkërmoqet Nën Vendosmërinë e Punëtorëve

Më 8 tetor 2019, për të tretën ditë rresht, vazhdoi protesta e punëtorëve të Azarab. Të dielën, më 6 tetor 2019, punëtorët e Kompanisë Azarab kishin organizuar një grumbullim në autostradën Teheran-Arak për të protestuar kundër shitjes së kompanisë dhe për të kërkuar rrogat e tyre të papaguara. Ata bllokuan sheshin kryesor në hyrje të qytetit.

Fletë Faktesh nga NCRI: Prani e Gjerë e Forcave Quds të IRGC-së së Regjimit Iranian në Irak nën Mbulim Diplomatik

Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit – 8 tetor 2019

Gjatë javës së shkuar, Iraku është djegur në flakët e protestave të një popullsie të pakënaqur me gjendjen e keqe të jetesës së popullit. Një nga slloganet kryesore në kryengritjen popullore mbarëkombëtare që nisi më 1 tetor ka qenë thirrja për dëbimin e regjimit të Iranit dhe agjentëve të tij nga Iraku dhe për t’i dhënë fund ndërhyrjes së mullahëve në punët e këtij vendi.

IRAN: Forcat e Sigurisë Vrasin Protestuesin në Lordegan

Të shtunën më 5 tetor 2019, forcat shtypëse të regjimit iranian në Lordegan sulmuan banorët e këtij qyteti jugor, të cilët po protestonin kundër regjimit, dhe vranë njërin prej protestuesve, Saadatollah (Gharib) Mousavi. Z. Mousavi ishte banor i Bedelleh, një rrethinë e Lordeganit. Familja e tij dhe banorët do të zhvillojnë një ceremoni për varrimin e trupit të tij sot mbasdite në Lordegan.

Përditësim lidhur me Protestat në Lordegan: Regjimi Iranian Konfirmon Rolin Kyç të MEK-ut

Sipas lajmeve të fundit nga banorët e Lordeganit, regjimi iranian ka pozicionuar tanke në hyrje të qytetit, dhe agjentët e tij e patrullojnë vazhdimisht zonën. Regjimi ka frikë nga një kryengritje e mundshme, dhe zyrtarët kanë thënë se grupi kryesor i opozitës iraniane, Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI, Mujahedin-e Khalq ose MEK) qëndron prapa këtyre protestave.

IRAN: POPULLI I LORDEGAN PROTESTON KUNDËR DIKTATORËVE QË SUNDOJNË IRANIN

ZNJ. RAJAVI PËRSHËNDET PROTESTUESIT DHE I NXIT TË RINJTË QË T’I MBËSHTESIN ATA

Këtë mëngjes, të shtunën më 5 tetor 2019, mijëra banorë në Lordegan bënë demonstratë kundër regjimit të mullahëve në mbështetje të banorëve të fshatit Chenar Mahmoudi në provincën Chaharmahal-Bakhtiari. Të rinjtë e zemëruar i vunë zjarrin zyrës së përfaqësuesit të Liderit Suprem të regjimit Ali Khamenei dhe Zyrës së Guvernatorit të Lordegan, si dhe disa qendrave të tjera të regjimit.

Dy të Burgosur në Grevë Urie për të Protestuar Kundër Vendimeve Mesjetare të Gjykatës së Mullahëve në Orumiyeh

Ebrahim Sadeqi Hamedani, 60 vjeç, dhe djali i tij 22 vjeç, Salar Sadeqi Hamedani, kanë nisur grevë urie në protestë ndaj trajtimit çnjerëzor dhe dënimeve mesjetare të dhëna nga regjimi i mullahëve kundër tyre që nga 25 shtatori 2019. Në deklaratën e tij më 23 prill 2019, Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI)e pati raportuar arrestimin e tyre.

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.