• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Në fotografi: Iranian në mbarë botën dënojnë masakrën në Camp Liberty

E diel, 01 Nëntor 2015

NCRI - Iranianët në mbarë botën kanë zhvilluar një sërë protestash në kryeqytete të ndryshme për të dënuar sulmin terrorist me raketa të enjten mbi anëtarët e opozitës iraniane në Kampin e Lirisë, Irak, që çoi në vdekjen e 23 banorëve të kampit. Dhjetëra banorë, anëtarë kryesor opozitare të Organizates Populli Mojahedin i Iranit (PMOI, ose MEK), u plagosën gjithashtu në sulmin vdekjeprurës.

Stampa Email

Kerry dënon sulmin ndaj PMOI Iranit në Kampin e Lirisë në Irak

E Premte, 30 Tetor 2015

Raketat sulmojne ne Kampin Hurriya ne Irak
Press Statement
John Kerry
Sekretari i Shtetit
Washington, DC
Tetor 29, 2015
Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin e sotëm brutal, të pakuptimtë terrorist në kampin Hurriya që vrau dhe plagosi banorët në kamp. Ngushëllimet tona shkojnë për familjet e viktimave, dhe ne shpresojmë për shërim të shpejtë të të lënduarve.

Stampa Email

Maryam Rajavi dënon rende sulmin me raketa në Kampin e Lirisë

E Enjte, 29 Tetor 2015 

Maryam Rajavi dënoi ashpër sulmin rëndë të raketave këtë mbrëmje në Kampin e Lirisë dhe deklaroi: Qeveria e Irakut dhe Kombeve të Bashkuara, e cila ka nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi dhe ndërtua Vendi i Përkohshëm i Tranzitit (TTL) që nga viti 2011, janë zyrtarisht dhe ligjërisht përgjegjës për këtë sulm. Sipas mendimit tonë, megjithatë, siç ishte rasti në gjashtë gjakderdhjet e mëparshme në Ashraf dhe Liberty, agjentët e regjimit iranian në qeverinë e Irakut janë përgjegjës për këtë sulm dhe Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara janë në dijeni të këtij fakti.

Stampa Email

Pengohet hyrja e sendeve të nevojshme dhe themelore si dhe kontraktorët të cilët do zhvillonin riparime të domosdoshme në Kampin e Lirisë

E Enjte, 22 Tetor 2015

Të mërkurën, më 21 tetor 2015, major Ahmed Khozair, një agjent nga Komiteti Qeveritar i ngarkuar për të shtypur banorët e Kampit të Lirisë, edhe një herë në javët e fundit, hyrja e penguar e banorëve për nevojat, furnizimet, dhe sende të nevojshme për mirëmbajtjen dhe riparimin e infrastrukturave të kampit, etj pengohen në portën e kampit.

Stampa Email

IRAN: Arrestime të familjeve të banorëve Camp lirisë, anëtarë të PMOI dhe ish të burgosurve politikë

E shtune, 17 Tetor 2015

Në ditët e fundit, Ministria e Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS) të mullahëve, ka arrestuar një numër të familjerëv të PMOI (MEK) anëtarë dhe banorëve të kampit lirisë dhe ish të burgosurve politikë. Znj Fatemeh Mosanna, znj Fatemeh Ziaei, Z. Mahmud Azimi dhe Z. Alireza sheriatit Panahi janë në mesin e të burgosurve.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.