• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Shtetet e Bashkuara: Dhoma kalon projekt-ligjin për të zbatuar sanksionet ndaj regjimit të Iranit

E Enjte, 04 Shkurt 2016

Përfaqësuesit e Dhomës së SH.B.A miratuan "aktin e transparences financiar per terrorin e Iranit ," gati tre javë pas një votimi të ngjashme i cili u anulua.
Dhoma mezi miratoi legjislacionin e muajit të kaluar, por votimi u bë i pavlefshme pasi gati një e treta e dhomës u shfaqën tepër vonë për të hedhur votat e tyre.

Stampa Email

Senatorët kryesorë të U.S. po godasin sanksione të reja mbi regjimin e Iranit

E Mërkurë, 03 Shkurt 2016 

Senati i Marrëdhënieve me Jashtë të Komitetit është duke marrë qëllimin e qartë në Teheran me sanksionet në rritje për të ndëshkuar regjimin në Teheran për aktivitetet agresive jo-bërthamore.
Masat, të cilat janë ngjarë kanë dalë në shkurt, ka të ngjarë të trajtohet çdo gjë nga testet e fundit raketore balistike nga ana e regjimit në Iran dhe nga shkeljet e të drejtave të njeriut në vend, raporton Washington Post.

Stampa Email

Carter:Irani është në mesin e pesë sfida të mëdha me të cilat përballet me ushtrinë SH.B.A.

Martw, 02 shkurt 2016

Sh.B Sekretari i Mbrojtjes Ash Carter tha të martën se Pentagoni do të kërkojë një buxhet prej 582,7 miliardë dollarë vitin e ardhshëm tw shpenzimet e tij te cilat do të jenw e fokusuar për të trajtuar pesë sfida e mëdha me të cilat përballet ushtrinë SH.B.A.: Rusia, Kina, Koreja e Veriut, Iranin dhe Shtetit Islamik, njoftoi Reuters.

Stampa Email

Reuters: Testi i raketave në tetor, Irani shkel embargon e OKB – ndalon ekspertët e panelit

E Martë, 15 Dhjetor 2015

Gama mesatare e raketë Emad që ka testuar në tetor regjimi i Iranit ishte një raketë balistike e aftë për të dhënë një kokë rakete bërthamore, që e bën atë një shkelje të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një ekip i sanksioneve të vëzhguesve tha në një raport konfidencial të ri, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters të martën. Përfundimi i Panelit të këshillit të Ekspertëve mbi Iranin ka të ngjarë të çojë në thirrjet për të zgjeruar sanksionet kundër Teheranit në Uashington dhe disa kryeqytete të tjera perëndimore, shkruan Reuters.

Stampa Email

Irani Regjimi komitet sekret për të mashtruar IAEA në PMD hetimin zbuloi

E Merkure, 02 Dhjetor 2015

Muxhahedinët-e Khalq (MEK) Rrjeti brenda Iranit ka marrë informacion të besueshëm se një komitet top-sekret është përgjegjës për hartimin e përgjigjeve për Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) në lidhje të mundshme me Dimensionet Ushtarake (PMD) të programit bërthamor të Teheranit, sipas zbulesave të bëra të mërkurën nga opozita Iraniane në një konferencë në Uashington.

Stampa Email

Obama: Strategjia e regjimit të Irani në Siri nuk do të funksionojë

Friday, 16 October 2015

Presidenti amerikan Barak Obama deklaroi të premten se ndërhyrja ushtarake nga Rusia dhe regjimi Irani në luftën civile të Sirisë "nuk do të funksionojë."
“Irani do të dërgojë më shumë njerëz, por kjo nuk do të funksionoje ", tha Obama në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë."Qellimi i tyre themelore për ... Sirine nuk ka funksionuar dhe nuk do të funksionojë."

Stampa Email

Disidenti: zgjidhja e fundit për krizën bërthamore të Iranit është lidhur me vdekjen e regjimit teokratik

E Premte, 21 Gusht 2015 

Administrata e Obamës duhet të miratojë një politikë "strategjike dhe të ndjeshme" Irani që fuqizon popullin Iranian për të sjellë ndryshimin e regjimit të teokracisë së pamëshirshme në vend, Alireza Jafarzadeh, zëvendës drejtor i Përfaqësuesit të Zyrës së Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit SHBA (NCRI), shkroi të enjten në Financial Times.
"14 gushti shënon saktësisht 13 vjet që nga dita që kam ecur në një sallë konferencash në Hotel Intercontinental Willard në Uashington DC, Natanz dhe Arak në Iran për herë të parë zbuluan ekzistencën e vendeve bërthamore. Zbulimi shkaktoi një reagim ndërkombëtar që ka vazhduar në këtë ditë ", shkroi zoti Jafarzadeh.

Stampa Email

Marrëveshja bërthamore e Iranit nën hetimin e konferencës në Washington

E Hënë, 03 Gusht 2015

NCRI - Marrëveshja bërthamore e Iranit dhe ndikimi i saj në sigurinë rajonale, bërthamore si dhe sfidat e verifikimit për armët dhe mbi situatën brënda Iranit u diskutuan të hënën në një konferencë në Klubin Kombëtar të Shtypit në Uashington që u transmetua drejtpërsëdrejti në internet në ncr-iran.org.
Paneli përfshinte: Dr. Olli Heinonen, inspektori konsiderohet shumë bërthamor në Qendrën Belfer të Harvardit dhe ish zëvendës drejtor i mbikqyrjes bërthamore të Kombeve të Bashkuara (IAEA); Komandanti Kirk Lippold i cili ishte komandant i USS Cole kur ajo u sulmua nga terroristët në Jemen në vitin 2000; dhe Z. Alireza Jafarzadeh, autor i " kërcënim Iranit " dhe zëvendës drejtor i zyrës amerikane të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), i cili për herë të parë ekspozoi vende të mëdha bërthamore të regjimit të Iranit në Natanz dhe Arak në vitin 2002.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.