• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Pjesë e Fjalimit të Presidentit të SHBA mbi Marrëveshjen Bërthamore të Iranit

 

Sot, dua ta përditësoj botën mbi përpjekjet tona për të parandaluar krijimin e një arme bërthamore nga Irani.

Regjimi iranian është shteti kryesor sponsorizues i terrorizmit. Ai eksporton raketa të rrezikshme, ndez konflikte në Lindjen e Mesme, dhe mbështet militantët dhe përfaqësuesit e terrorizmit si Hezbollah, Hamas, Talebanët dhe Al Qaeda.

Stampa Email

Iranianët e mërguar kërkojnë ndryshimin e regjimit teksa afati bërthamor po afrohet

 Kongresi vazhdon të peshojë propozime masash të ndryshme që kanë për qëllim të rrisin presionin ndaj konglomeratit të sjelljeve agresive të Iranit, duke përfshirë programin e tij të raketave balistike. (AP)

 

Komuniteti ndërkombëtar është i varur në fije të perit teksa data 12 maj, afati i marrëveshjes bërthamore të Iranit po afrohet. Përkrahësit e marrëveshjes, të njohur më përpara si  Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), vazhdojnë të deklarojnë se po të mos ekzistojë kjo marrëveshje, do të ketë një luftë të re në Lindjen e Mesme.

Stampa Email

Regjimi i Iranit vazhdon me programin bërthamor

E martë, 02 maj 2017

Javët e fundit ka pasur bisedime të shumta në Uashington rreth marrëveshjes bërthamore të Iranit. Në veçanti, koha e pezullimit - sa kohë do t’i duhet Iranit të çlirohet nga kufizimet që është i detyruar për shkak të marrëveshjes dhe kohës që do t’i duhet për të bërë uranium të pasuruar mjaftueshëm për të bërë një armë të vetme.

Stampa Email

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA riautorizon projektligjin e sanksioneve për Iranin, vendos sanksione për Sir

E enjte, 17 nëntor 2016

Ligjvënësit e SHBA-së kaluan të martën projektligjin për rinovimin e sanksioneve ndaj regjimit të Iranit për 10 vjet dhe vendosjen sanksioneve të reja ndaj Sirisë, duke theksuar vendosmërinë e tyre për të luajtur një rol të fortë në politikën e Lindjes së Mesme pavarësisht se kush është në Shtëpinë e Bardhë.

Stampa Email

Uranium particles discovered at Iran military site - report

Tuesday, 21 June 2016

The Obama administration has concluded that uranium particles discovered last year at a secretive military base in Iran likely were tied to the regime’s past, covert nuclear weapons program, current and former U.S. officials have said.
Traces of man-made uranium were found at the Parchin facility, southeast of Tehran, by investigators from the International Atomic Energy Agency, the United Nations’ nuclear watchdog, as part of an investigation tied to the landmark nuclear deal reached last July between Iran's regime and global powers, The Wall Street Journal reported on Monday.

Stampa Email

Dhoma e Sh.B.A- së voton ndalimin e blerjes së Ujit të rëndë nga regjimi Iranian

E Enjte, 26 Maj 2016

Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të bashkuara votoi të mërkurën për të penguar qeverinë e SH.B.A. për blerjen e ardhme të ujit të rëndë nga regjimi i Iranit, duke ndërprer paktin bërthamor me Teheranin.
Të mërkurën në mbrëmje 168 nga 251 vota erdhen per amendim nga Republika e Florida, Rep. DeSantis për një projekt-ligj financimi për Departamentin e Energjisë.

Stampa Email

Regjimi Irani pretendon të ketë testuar raketa balistike me një shtrirje prej 2000 km.

E Enjte, 12 Maj 2016

NCRI - Zëvendës Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të regjimit iranian deklaroi këtë javë se Teherani kishte testuar me një "saktësi të lartë raketë balistike me një rreze prej 2000 kilometrash" - një shkelje të rezolutës së Kombeve të Bashkuara 2231 që ndalon regjimin e Iranit të gjuaj rakete dhe permbajtje me mbushje bërthamore.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.