• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 19 Janar 2020, 10:54:32.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Pas 3 Ditë Gënjeshtrash, Regjimi i Iranit e Pranon që e Rrëzoi Aeroplanin Ukrainas të pasagjerëve

Regjimi Iranian pranon që ka rrëzuar aeroplanin Ukrainas të pasagjerëve me raketa IRGC.

Regjimi Iranian konfirmoi se ka qëlluar një aeroplan Ukrainas pasagjerësh, një Boeing 737–800, gjatë rrugës nga Aeroporti Ndërkombëtar i Teheranit në Kiev me një raketë anti-aeroplan të Mërkurën.

Regjimi Iranian konfirmoi krimin e tij pas tre ditësh rresht gënjeshtrash. Kishte deklaruar më herët se avioni u rrëzua për shkak të disa çështjeve teknike. Ky pretendim fals u refuzua menjëherë nga krerët e shteteve, përfshirë ata të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, këta të fundit kishin dhjetëra qytetarë të tyre midis viktimave.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Rrëzimi i Aeroplanit të Pasagjerëve është një Krim i Madh që Njerëzit nuk do ta Falin dhe as nuk dota Harrojnë.

Maryam Rajavi: Khamenei, Rouhani, dhe komandantët e IRGC janë fajtorët kryesorë të (rrëzimit të avionit të pasagjerëve) dhe duhet të ndiqen penalisht dhe ndëshkohen.

 Khamenei, Rouhani, dhe komandantët e IRGC janë fajtorët kryesorë dhe duhet të ndiqen penalisht dhe të ndëshkohen.

Presidenti i regjimit iranian, Hassan Rouhani dhe Selia e Komandës së forcave të armatosura u detyruan të pranojnë këtë mëngjes, pas 72 orësh kundërshtimesh, mashtrimesh dhe gënjeshtrash të drejtpërdrejta, se një aeroplan Ukrainas pasagjerësh ishte qëlluar nga IRGC  me një raketë tokë-ajër.

Continue Reading

Stampa Email

SH.BA KONFIRMON ROLIN E REGJIMIT TË IRANIT NË RRËZIMIN E AEROPLANIT UKRAINAS

Irani: Zyrtarët amerikanë kanë "besim të lartë" se një raketë anti-aeroplan e regjimit iranian rrëzoi një avion pasagjerësh ukrainas pranë Teheranit, duke rezultuar në 176 të vdekur.


Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara kanë "besim të lartë" se një raketë anti-aeroplan e regjimit iranian rrëzoi një avion pasagjerësh ukrainas pranë Teheranit, duke rezultuar me 176 të vdekur. Washington Post, citoi një zyrtar anonim të thoshte: "U.S. autoritetet besojnë se avioni u godit nga një raketë tokë-ajër SA-15, një sistem i prodhuar nga Rusia njihet gjithashtu si një sistem mbrojtës ajror Tor. "

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: E Premtja, Ditë Zie për Pasagjerët e Avionit të Rrëzuar nga Regjimi

Presidentja e zgjedhur e NCRI-së, Maryam Rajavi, duke folur në solidaritet me martirët e Protestave të Iranit në nëntor 2019 – Ashraf 3, Shqipëri

Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), shprehu ngushëllimet e saj për familjet e pasagjerëve të avionit ukrainas të rrëzuar nga raketat e regjimit iranian dhe e deklaroi të premten si ditë zie.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Vendosja e Mesazheve dhe Fotove të Udhëheqjes së Rezistencës në Teheran e Qytete të Tjera

Iran, 7 janar: Njësitë e Rezistencës të MEK kanë vënë postera e mesazhe të Maryam Rajavi-t, Presidentes së zgjedhur të NCRI-së, dhe Massoud Rajavi-t, Liderit të Rezistencës Iraniane, në Teheran e në qytete të tjera.

Ka ardhur koha të çlirohet Irani nga pushtimi i mullahëve; personeli patriotik duhet t’i bashkohet popullit

Më 7 dhe 8 janar 2020, njësitë e rezistencës vunë postera dhe mesazhe të Znj. Maryam Rajavi, Presidentes së zgjedhur të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), dhe Z. Massoud Rajavi, Liderit të Rezistencës Iraniane, në Teheran, Mashhad, Isfahan, Shiraz, Tabriz, Rasht, Qazvin, Ahvaz, Kermanshah, Borazjan, dhe qytete të tjera.

Continue Reading

Stampa Email

Pas Sulmit me Raketa Kundër Forcave Amerikane në Irak, Khamenei i Shfren Shqipërisë për Kryengritjen e Popullit Iranian

Autoritetet shqiptare i përgjigjen Khamenei-t

Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) më 09 janar 2020.

Presidenti Trump vuri në dukje se, me ndihmën e Soleimani-t, Khamenei ka vrarë së fundmi 1,500 qytetarë iranianë për protestat e tyre

Mëngjesin e sotëm, pak orë pas sulmit me raketa kundër forcave amerikane në Irak, Lideri Suprem i regjimit, Ali Khamenei, thellësisht i demoralizuar pas eliminimit të Qassem Soleimani-t, i shfreu Shqipërisë për kryengritjen e popullit iranian.

Continue Reading

Stampa Email

Khamenei Vajton për Eleminimin e Soleimanit dhe Shpreh Shqetësim mbi Rolin e PMOI / MEK në Kryengritjen Mbarëkombëtare

Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) më 08 Janar 2020.

Këtë mëngjes, Udhëheqësi Suprem i regjimit Ali Khamenei, vajtoi për eliminimin e Qassem Soleimani, komandantit kriminel të Forcës terroriste Qods të IRGC. Ai tha, "Soleimani ishte edhe trim, edhe largpamës. Disa kanë largpamësi, por nuk kanë guxim. Ai do të hidhej në zemër të rrezikut. Ai ishte bindës dhe me ndikim në politikë.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi i Iranit aprovon 200 milion euro shtesë të buxhetit për forcën e kodeve terroriste për eksportimin e terrorit dhe luftës në rajon

Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) më 08 Janar 2020.

Ali Larijani, ish komandanti i IRGC dhe zëdhënësi aktual i regjimit Iranian Majlis (parlamenti), njoftoi se me miratimin personal të Kryetarit Suprem të regjimit, Ali Khamenei, parlamenti ka miratuar një shtesë prej 200 milion eurosh për buxhetin e forcës terroriste të Qods nga "Fondi Kombëtar i Zhvillimit" të vendit për dy muajt e fundit të vitit kalendarik iranian.

Continue Reading

Stampa Email

Irani: Mesazhe, Fotot e Udhëheqjes së Rezistencës Postuar në Teheran, Njëkohësisht me Ceremoninë e Soleimanit në Qytetet e tjera

Aktivitetet e njësive të rezistencës së MEK-Iran 6 janar

 Marjam Raxhavi: Eleminimi i Soleimanit, Përgjegjës Për Vrasjen e Qindra Mijëra Njerëzve në Rajon, është Një Goditje Dërmuese për Regjimin e Mullahëve.

Në orët e para të këtij mëngjesi, në 6 janar 2020, njësitë e Rezistencës postuan pankarta që mbanin fotografi dhe mesazhe të znj. Marjam Raxhavi, Presidente e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), dhe z. Massoud Rajavi, Drejtuesi i Rezistencës së Iranit, në Teheran, Iran, Karaj, Ahvaz, Kermanshah, Zanjan dhe Sari.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Regjimi i Iranit Tërhiqet Praktikisht nga Marrëveshja Bërthamore duke Braktisur Angazhimet e Tij; Është Domosdoshmëri të Aktivizohet Mekanizmi Final JCPOA, Rivendosni Gjashtë Rezolutat e Këshillit të Sigurisë

Deklarata e NRCI: Marjam Raxhavi Tha; Regjimi i Iranit Tërhiqet Praktikisht nga Marrëveshja Bërthamore duke Braktisur Angazhimet e Tij; Është Domosdoshmëri të Aktivizohet Mekanizmi Final JCPOA, Rivendosni Gjashtë Rezolutat e Këshillit të Sigurisë

 Zonja Marjam Raxhavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), përshkroi vendimin mbrëmë nga regjimi iranian që të mos respektojë "kufizimet në numrin e centrifugave, kapacitetin, përqindjen dhe nivelin e uraniumit të pasuruar dhe kërkimet dhe zhvillimet, "në programin e tij bërthamor si një largim praktik nga marrëveshja bërthamore e Iranit, e njohur si Plani i Përbashkët i Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA).

Continue Reading

Stampa Email

SHBA e Përcaktoi Grupin e Terrorit të Militias të mbështetur nga Irani në Irak si një Organizatë terroriste e huaj

Aas’ib Ahl al-Haq është një organizatë e mbështetur nga Irani që ka marrë përgjegjësinë për më shumë se 6,000 sulme kundër SHBA dhe forcave të tjera në Irak.

Të Premten Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara përcaktoi Aas'ib Ahl al-Haq, i njohur gjithashtu si AAH, një nga grupet e përfaqësuesit të regjimit iranian në Irak, si një Organizatë Terroriste e Huaj (FTO). Sekretari amerikan gjithashtu deklaroi se departamenti i tij ka përcaktuar udhëheqësit e AAH-së, vëllezërit Qays dhe Laith al-Khazali, si Terroristë Globalë të Posaçëm (SDGT).

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.