• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Premte 06 Dhjetor 2019, 22:47:13.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Sfondi në Iran IRGC, Gjenerali Hossein Hamedani i vrarë në Siri

E Premte, 09 Tetor 2015

NCRI – Gjeneral Brigade Hossein Hamedani, Gjeneral i Përgjithshëm më i larti në krye të forcave të regjimit iranian që luftoj në Siri për të mbajtur diktatorin Bashar Assad në pushtet, u vra te enjten ne mbremje në periferi të qytetit të Alepo, njoftoi të premten media shtetërore e regjimit Iranian. Hamedani ishte një zevendes i gjeneralit Qassem Soleimani, komandant i Gardës Revolucionare Korpusit (IRGC) Kudis Forcës Islamike. Në vijim do te gjeni një përmbledhej rreht tij.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Mësuesit dhe personeli arsimor protestojnë në të gjithë vendin

E Enjte, 08 Tetor 2015 


Pankartat e mësuesve: "Lironi mësuesit e burgosur", "Mësuesit, ngrihen për të eliminuar diskriminimin"


Fotografi i ri u arrestua
Pas thirrjes nga shoqatat e mësuesve për të organizuar demonstrata në mbarë vendin, mësuesit dhe Fakulteti i Edukimit organizuan protesta në Teheran dhe në qytete të tjera më 8 tetor. Mbledhjet në ditën Ndërkombëtare të Mësuesit (5 tetor) dhe, në shenjë proteste për "vazhdimin dhe përshkallëzimin e thirrur, ngacmimi, arrestimin dhe burgosjen e mësuesve", shkelja e të drejtave te tyre më themelore nga ana e fashizmit fetar në pushtet, dhe "mefshtësia e Ministrisë se Arsimit në përmbushjen e detyrës së tij të edukimin dhe nxitjen ".

Continue Reading

Stampa Email

Bahreini dëbon ambasadorin e regjimit iranian pas “nderhyrjes”

E shtunë, 03 October 2015

Bahrain ka tërhequr ambasadorin e saj nga Irani dhe urdhëroi të dërguarin e regjimit iranian të largohen nga vendi, duke akuzuar Teheranin për ndërhyrje në punët e saj
Një deklaratë e Ministrisë së Jashtme, e cituar të enjten nga agjencia zyrtare e lajmeve BNA, tha se aksioni është marrë në përgjigje të "vazhdimit të ndërhyrjeve të Iranit në punët e mbretërisë" dhe një përpjekje nga Teherani për të nxitur "rebelim fetar."

Continue Reading

Stampa Email

Furnizimet Themelore, riparimi dhe mirëmbajtja e sendeve bllokuara për të hyrë në Camp Liberty

E enjte, 1 Tetor, 2015

Në një akt të paligjshëm, të Mërkurën, më 30 shtator, agjentët e Irakut edhe njëherë penguan hyrjen per riparim dhe mirëmbajtje të artikujve të nevojshëm për infrastrukturën e Camp Liberty. Këto forca kane zbatuarë urdhërat e Komitetit Qeveritar që ka për detyrë shtypjen e banorëve te Camp Liberty që funksionon nën Faleh Fayyad duke penguar edhe furnizimet themelore te mberrijne tek banorët brenda ne kamp dukle i kthyer mbapsht tek hyrja e kampit. Disa nga këto objekte ishin kinkalerira, veshje, mbulesa najloni, elektroda saldimi për të riparuar të depozitat e vjeteruara te ujit, dhe sende të thjeshta elektrike të tilla si priza, kabllo ...

Continue Reading

Stampa Email

Protestë në nje port të Iranit pas vdekjes së vajzës

E enjte, tetor 1, 2015

NCRI - Një grup banorësh pranë portit të Jask, në Iranin jug-lindor, të mërkurën demonstruan jashtë Zyrës së Bashkisë.
Protesta u zhvillua në përgjigje të vdekjes së një vajze 9-vjeçare në spitalin e qytetit. Protestuesit thanë se vajza kishte vdekur për shkak të mungesës së pajisjeve mjekësore në spital.

Continue Reading

Stampa Email

Rouhani, president i fashizmit fetar, me vendosmëri mbron mizoritë e Assad në Nju Jork

E Mërkurë, 30 Shtator 2015 

Mullahët e Rouhani-t, Presidenti i fashizmit fetar të pushtetit Iranin, mbështesin rigorozisht mizoritë e Bashar al-Assad në Asamblenë e Përgjithshme dhe gjatë fjalimit të tij në Nju Jork. Ai e portretizoi pazarllëqet vdekjeprurëse të regjimit në rajon si luftën kundër terrorizmit. Kjo mbrojtje prej bronzi e krimit më të madh të shekullit, veçanërisht në një vend ku retorika diplomatike është e përhapur, përsëri drejton në shtëpi këtë realitet që Rouhani nuk është ndryshme nga Khamenei apo fraksione të tjera të këtij fashizmit fetar kur bëhet fjalë për politikat themelore të këtij regjimi të tilla si eksportin e terrorizmit dhe fondamentalizmin; një pikë që Rezistenca Iranian e ka bërë nga një në ditë.

Continue Reading

Stampa Email

Shefi i OKB: Rouhani nuk ka bërë asnjë përmirësim në të drejtat e njeriut në Iran

E Martë, 29 Shtator 2015

NCRI - Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon ka kritikuar regjimin e Iranit për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në një raport në sesionin e 70-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.
Në harmoni me praninë e të regjimit presidentit Hassan Rouhani në Nju Jork, shefi i OKB-së të përmendur shkelje të shumta të të drejtave të njeriut në Iran në vitin e kaluar në raportin e tij vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të premten, 25 shtator.

Continue Reading

Stampa Email

AP: tubimi Iraniano-Amerikan pranë Kombeve të Bashkuara

E Hënë, 28 Shtator 2015 

Nga “THE ASSOCIATED PRESS”
SHTATOR. 28, 2015, 1:43 P.M. E.D.T.
NEW YORK (AP) — Iraniano-amerikanët dhe përkrahësit e tyre janë duke kërkuar largimin e qeverisë së vendit.
Mijëra vetë u mblodhën të hënën pranë Kombeve të Bashkuara, ku presidenti i Iranit ishte planifikuar për të folur.

Continue Reading

Stampa Email

7 Të burgosurit varen në Iran

E Hene, 28 Shtator 2015 


NCRI - Regjimi fondamentalist Iranian ka varur shtatë të burgosur, duke përfshirë gjashtë vetëm në një burg.
Gjashtë prej të burgosurve, duke përfshirë tre vëllezër, të cilët janë varur të mërkurën në krahinën qëndrore të Yazd. Të gjashtë ishin nga Sistan dhe Baluchestan Provinca jug-lindore e Iranit.
Një tjetër i burgosur, i identifikuar si Mohammad-Reza Fiouji, 27 vjeç, u var në një burg në Bandar Abbas, në jug të Iranit. Ai ishte transferuar në izolim të shtunën (26 shtator), në përgatitje për ekzekutimin e tij.

Continue Reading

Stampa Email

Te hidhet Rouhani nga OKB

E Hënë, 28 Shtator 2015 


Të hidhet Rouhani nga OKB; prania e tij është kundër paqes dhe të drejtave të njeriut dhe shkeljes së filozofisë prapa krijimit të OKB-së
Ai është në mesin e shumë zyrtarëve të lartë të përfshirë në zhvillimin e bombës bërthamore, me 120,000 ekzekutimet politike, luftënxitësi dhe masakruesi në rajon
Ai duhet të përballet me drejtësinë për krim kundër njerëzimit

Continue Reading

Stampa Email

Tubim "Zërat e Iranit" më 28 shtator dënojnë vizitën e Rouhanit në OKB

E Mërkurë, 23 Shtator 2015

NCRI - Regjimi Iranian i Presidentit Hassan Rouhani merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të hënën, 28 shtator, përfaqësues të komuniteteve Iraniano-Amerikane nga e gjithë SHBA do të mbajë një miting të madh - me titull "Zërat e Iranit", - për të denoncuar gjëndjen e përkeqësuar të të drejtat e njeriut në Iran dhe valës së fundit të ekzekutimeve gjatë mandatit të Rouhani-t, kanë njoftuar organizatorët e tubimit.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.