• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 14 Nentor 2019, 07:25:52.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

IRAN: Sulmet në burgjet Evin dhe Gohardasht pas marrëveshjes bërthamore

NCRI – Në ditët pas marrëveshjes bërthamore, xhelatët e diktaturës fetare të pushtetit Iranin kanë bastisur dhe keqtrajtuar të burgosurit në burgjet Evin dhe Gohardasht.
Në mesnatën e të mërkurës, 15 korrik, rojet e burgut Evin kanë bastisur lagjen 8 në këtë burg ku janë të burgosurit politikë. Xhelatët i zgjuan të gjithë të burgosurit dhe i detyruar ata jashtë lagjes kërkim vendin deri 01:00
Gjatë kësaj bastisje mizor, Reza Entessari, një i burgosur Dervish, zhvilluar një problem të zemrës dhe u transferua në infermieri burgut, por xhelatët nuk ka dhënë atij ndonjë trajtim mjekësor.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Sulmohen me acik 4 gra Kurde gjatë muajit të Ramazanit

NCRI – Katër gra dhe vajza të reja në Bukan (Ne provincën perendim të Azerbaixhanit në veriperëndim të Iranit) ku viktimat janë sulmuar nga rregullat misogjenike në Iran.
Këto krime janë kryer të martën, më 14 korrik në Bulevardin e Kurdistanit në qytetin Bukan, ku një grua dhe tre vajzat e reja kur ishin duke shëtitur, ata ishin shënjestër dhe u plagosën rëndë në këtë sulm criminal acidi.

Continue Reading

Stampa Email

Irani shton masat e sigurimit përreth kompleksit Khamenei në vazhdim të shpalljes bërthamore

NCRI – Regjimi Iranian ka rritur në mënyrë drastike prezencën e forcave të siguris i përbërë nga Lideri i Regjimit Suprem në Teheran lajmi i marreveshjes është dhënë ditën e Martë me fuqitë e mëdha botërore për të frenuar programin e tij bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve ndërkombëtare.
Njësitë speciale janë të stacionuara në rrethin Pasteur ku Ali Khamenei qendron.

Continue Reading

Stampa Email

Deklarata Maryam Rajavi në marrëveshjen bërthamor të Iranit

Maryam Rajavi: ka anashkaluar gjashtë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një marrëveshje e panënshkruar, nuk do të mbyllet nga mullahët "rrugën e mashtrimit dhe te drejten e futjes së bombës bërthamore, por"Kupa e Helmit Bërthamor "dhe Khamenei u tërhoq nga Redlines e tij do të thyej hegjemoninë e tij dhe te minojnë gjithë regjimi.

Continue Reading

Stampa Email

Demokratët janë skeptik për marrëveshjen bërthamor të Iranit

Associated Press Raportoi: Antarët demokratë janë shprehur skeptik në lidhje me marrëveshjen bërthamore të arritur mes Teheranit dhe SHBA-ve e partnerët e saj,
Menjëherë pas shpalljes së marrëveshjes të martën, anëtarët e partisë së Obamës përgëzuan përpjekjet e tij, por thanë se do të shqyrtojën marrëveshjen me kujdes në javët e ardhshme.

Continue Reading

Stampa Email

4 burra janë rrahur me kamzhik në publik sepse kanë pirë argjile

NCRI - Katër të rinj u fshikulluan në publik në fillim të kësaj jave në qytetin e Torqabeh, në veri-lindje të Iranit.
Të katër burrat u goditën me 74 rënie me kamzhik për pirjen e argjiles (një ghelyoon ose tub uji tradicionale Iraniane), në publik gjatë orëve të ditës agjërimit në muajin e shenjtë të Ramazanit.
Shtetërorja e përditshme Khorasan shkroi të shtunën se: Dënimi brutal dhe poshtërues është kryer në një kopësht në publik të enjten pasdite.

Continue Reading

Stampa Email

Pas 5 muajsh regjimi Iranian pranon se ka ekzekutuar të burgosurit politik Kurdë

NCRI – Regjimi Iranian ka pranuar se kishte ekzekutuar dy të burgosur politikë kurdë gati pesë muaj më parë në një burg në qytetin perëndimor të Orumieh.
Autoritetet në burgun qendror të qytetit u thanë të afërmve të disidentëve "se ata ishin varur në datën 19 shkurt 2015 dhe i urdhëroi ata që të paguajnë për koston e ekzekutimit.

Continue Reading

Stampa Email

Klerikët Iranian:Antenat satelitore janë me të rrezikshëm se bombat nukleare

NCRI – Të enjten një klerik Iranian pohoi se antenat satelitore janë më të rrezikshme se bombat nukleare.
Mullah Mir Ahmadi, ka thënë në televizionin shtetëror tëIranit: “Televizionet satelitore janë më të rrezikshme se bombat atomike.”
Ai pohoi se kanalet satelitore po shkaterrojnë mënyrën e të menduarit të njerzve dhe u kërkoi zyrtareve të regjimit të nxierrin kanale të reja propaganduese të regjimit në mënyre që të luftohet influenca kundër regjimit të kanaleve satelitore.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Studenti Kurd Akam Talaj plagoset dhe vdes gjatë kryengritjes Mahabad

Akam Talaj, studenti 26-vjeçar kurd dhe një nga ata që u plagosën gjatë më 7 Maj në kryengritjen e popullit të Mahabad, vdiq të hënën, më 29 qershor, për shkak të plagëve të rënda.
Ai ishte nga qyteti i Naqadeh dhe një student i Universitetit Free të Mahabad. Ai u qëllua drejtpërdrejt nga rojet revolucionare dhe u godit nga 40 fishekëve në dorë dhe stomak. Ai pësoi gjakderdhje të brendshme dhe u shtrua në spital në pjesën ICU një spital në Urmia për shkak të gjendjes së tij kritike.

Continue Reading

Stampa Email

Dyshohet terrorizëm në Jordani,vëzhgohen refugjatët Iranian në Norvegji

NCRI - Një Iraken që ka lidhje me forcat e regjimit iranian Quds ështe arrestuar kohët e fundit në Jordani, shërbimet e sigurisë norvegjeze kanë njoftuar se, një pjesë e operacionit të madh anti-terrorizmit kishin vëzhguar më parë refugjatët Iranian në Norvegji,.
Një burim gjyqësor në Aman tha se ditën e hënë forcat e sigurisë së Jordanisë kanë sulmuar një komplot të madh terrorist nga Forrca e regjimit Iranian Quds. Në operacionin që u mbajt në prill u kapën dhe eksplozivë me sasi të mëdha.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Agjentët e inteligjencës torturojnë dhe vrasin dy burra

NCRI - Dy të rinj Iranian punëtore të Baluchi janë arrestuar tëMartën e shkuar me (2 Korrik) nga agjentët e regjimit Iranian, Disa orë më vonë Ministria e Inteligjencës në Chabahar i ka gjetur të vdekur duke gjetur dhe prova të torturës në trupin e tyre.
Ministria e Inteligjencës dhe Sigurisë së regjimit (MOIS) ka njoftuar se të dy kishin vdekur nga ataku kardiak.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Zgjerimi i protestave dhe përleshjeve në seksione të ndryshme të Teheranit

NCRI - Njerëzit në Qytetëzën e Ekbatan-it, Teherani perëndimor, organizuan një protestë kundër një spiunazhi dhe anti socialët në qendrën e quajtur “ Shtëpia e Kuranit” në këtë rreth.
Pavarësisht nga protestat e përsëritura nga ana e popullit të këtij rrethi dhe megjithë vendimin e veta Gjykata Drejtësisë Administrative ndaloi ndërtimin e kësaj qëndre,ku tokat e përbashkëta mes komplekseve të banimit ishin të pushtuara pasi ishte ndërtuar një qëndër spiunazhi.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Regjimi Iranian është armik i myslimanëve, qoftë Shiite apo Suni

Paris - Konferenca për "Një Islam demokratik dhe tolerant kundër fondamentalizmit dhe Diktaturës fetare"
Zgjidhja e krizës është dëbimi i regjimit të mullahëve 'nga i gjithë rajoni dhe rrezimi i saj në Iran
Deklarata e Konferencës: Njohja e Rezistencës Iraniane e udhëhequr nga Maryam Rajavi nuk është vetëm vullneti i popullit Iranian, por nevoja e rajonit për paqe dhe qetësi dhe një hap domosdoshme për të mposhtur fenomenin ogurzi e fundamentalizmit
NCRI - Të premten, më 3 korrik, zonja Maryam Rajavi, presidente e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, deklaroi se muslimanët e botës, Shia ose Sunni, kanë një armik të përbashkët me fondamentalistët në pushtetin Iranian. Ajo theksoi: "Është një fund i mundshëm për gjakderdhjet dhe zjarrin të cilët u vunë flakën nga ekstremistët në emrin e Islamit. Për ta bërë këtë, ju duhet të keni solidaritet të plotë me Rezistenca Iraniane dhe njerëzit duhet të mbështesin bashkëpunëtorët si Bashar Asad dhe forcat në Irak, Jemen, Liban dhe Siri të cilët ndjekin dhe kryejnë politikat e velayat-e faqih. "

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.