• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 18 Shkurt 2020, 22:20:46.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Ligjvënësit në Mbretërinë e Bashkuar thërrasin Këshillin e Sigurimit për të mbrojtur Kampin e Lirisë

E Martë, 10 Nëntor 2015 

Komisioni Parlamentar britanik për Lirinë në Iran (BPCIF) ka mirëpritur dënimin e fuqishëm të sulmit të fundit me raketa në Kampin e Lirisë, në shtëpinë e anëtarëve të grupit kryesor opozitar të Popullit Iranian Mojahedin (PMOI ose MEK) në Irakun e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Continue Reading

Stampa Email

Kampi i Lirisë: Për 8 ditë rresht forcat Irakiane hyrjnë në bare, ushqim, karburant dhe mjekësi

E shtunë, 07 Nëntor 2015

Kampi i Lirise nën atakun e rëndë – Nr. 17
Për 8 ditë rresht forcat Irakiane të ushqimit, karburantit, mjekësisë në kampin e Lirisë kanë ndaluar shkarkimin e ujërave të zeza
Sot, më 6 nëntor, për ditën e tetë radhazi, forcat Irakiane penguan ushqimin, karburantit dhe nevoja të tjera themelore të banorëve nga marrja në Kampin e Lirisë. Infrastruktura në të gjithë kampin është dhe sistemi vital i punës me energji elektrike dhe Kampin e Lirisë ka punur vetëm nga gjeneratorët elektrik të kampit, duke penguar hyrjen e karburantit gjë e cila prek të gjitha çështjet e kampit, duke përfshirë edhe ngrohjen e saj dhe sistemet e ftohjes, gatimin, etj

Continue Reading

Stampa Email

UELLSI ONLINE: "shqetësimi i madh" Zërat e ish Sekretarit të Uellsit në rrezik për jetën e 'opozitës demokratike' Iraniane

E Premte, 06 Nentor 2015

UELLSI ONLINE
NGA DAVID WILLIAMSON
Clwyd West MP David Jones është alarmuar nga një sulm me raketë në bazën e Irakut dhe kundërshtarëve të mërguar të regjimit Iranian
Ish-Sekretari i Uellsit David Jones ka ngritur shqetësime të mëdha në lidhje me sigurinë e internuar të anëtarëve të opozitës Iraniane në bazën e të cilëve në një ish-post amerikane në Irak ka ardhur nën sulm të rëndë.

Continue Reading

Stampa Email

5 ditë pas sulmit, Qeveria Irakut ndalon hyrjen e ushqimit dhe karburantit në Kampin e Lirisë

E Martë, 03 Nëntor 2015 

Camp Liberty nën atakun e rëndë – Nr. 15
Së bashku me sulmin me raketa, ka 5 ditë që nga dita e sotme që Qeveria e Irakut pengon hyrjen e ushqimit, karburantit dhe ndalon shkarkimin e ujërave të zeza të kampit


Këshilli i Sigurimit duhet të veprojë menjëherë për të ndëshkuar autorët e sulmit me raketa, për të siguruar sigurinë e Kampit të Lirisë, dhe të heqë bllokadën e saj

Continue Reading

Stampa Email

Fox News: sulmi raketë për vrasjen internuarit iraniane shkakton rreth $ 10 milionë dollarë në dëme

E Shtune, 31 Tetor 2015

FoxNews.com
Nga Ben Evansky
Publikuar Tetor 30, 2015
Më pak se një ditë pasi një breshëri e të paktën 80 raketave kanë vrarë 23 persona dhe dhjetra të tjerë u plagosën në një kamp të banimit të mërguarit Iranianë pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit, dëmi u vlerësua në mbi 10 milion dollarë.

Continue Reading

Stampa Email

Në fotografi: Iranian në mbarë botën dënojnë masakrën në Camp Liberty

E diel, 01 Nëntor 2015

NCRI - Iranianët në mbarë botën kanë zhvilluar një sërë protestash në kryeqytete të ndryshme për të dënuar sulmin terrorist me raketa të enjten mbi anëtarët e opozitës iraniane në Kampin e Lirisë, Irak, që çoi në vdekjen e 23 banorëve të kampit. Dhjetëra banorë, anëtarë kryesor opozitare të Organizates Populli Mojahedin i Iranit (PMOI, ose MEK), u plagosën gjithashtu në sulmin vdekjeprurës.

Continue Reading

Stampa Email

Kerry dënon sulmin ndaj PMOI Iranit në Kampin e Lirisë në Irak

E Premte, 30 Tetor 2015

Raketat sulmojne ne Kampin Hurriya ne Irak
Press Statement
John Kerry
Sekretari i Shtetit
Washington, DC
Tetor 29, 2015
Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin e sotëm brutal, të pakuptimtë terrorist në kampin Hurriya që vrau dhe plagosi banorët në kamp. Ngushëllimet tona shkojnë për familjet e viktimave, dhe ne shpresojmë për shërim të shpejtë të të lënduarve.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi dënon rende sulmin me raketa në Kampin e Lirisë

E Enjte, 29 Tetor 2015 

Maryam Rajavi dënoi ashpër sulmin rëndë të raketave këtë mbrëmje në Kampin e Lirisë dhe deklaroi: Qeveria e Irakut dhe Kombeve të Bashkuara, e cila ka nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi dhe ndërtua Vendi i Përkohshëm i Tranzitit (TTL) që nga viti 2011, janë zyrtarisht dhe ligjërisht përgjegjës për këtë sulm. Sipas mendimit tonë, megjithatë, siç ishte rasti në gjashtë gjakderdhjet e mëparshme në Ashraf dhe Liberty, agjentët e regjimit iranian në qeverinë e Irakut janë përgjegjës për këtë sulm dhe Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara janë në dijeni të këtij fakti.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.