• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 14 Nentor 2019, 07:25:52.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Iran:Ekzekutimi i dy te burgosurave ne Qerchak

NCRI - xhelatët e regjimit Iranian ekzekutuan dy gra të burgosura më 30 Maj në burgun Qerchak në Varamin. Një prej viktimave, Fatemeh Mehrabani, 39 vjece e martuar nënë e dy fëmijëve, ajo kishte kaluar pesë vjet ne burgjet e regjimit Iranian për para se të ekzekutohej. Më 30 maj të dyja janë transferuar në heshtje para se të ekzekutoheshin.

Continue Reading

Stampa Email

Kennedy shprehet se:Opozita Iraniane mban tubim të madh në një kohë të rëndësishme në Paris

Duke folur për Televizionin Simay-e Azadi përpara grumbullimit të madh të opozitës Iraniane në Paris më 13 qershor, ish-kongresmeni amerikan, Patrick Kennedy tha se negociatat duhet të çojnë në diktaturën teokratike në Teheran duke u zëvendësuar me "të ardhme e ndritshme" të ofruara nga Rezistenca e Iranit nga udhëheqësja Maryan Rajavi.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Rritja e ekzekutimeve tregon frikën regjimit iranian nga shpërthimi i protestave publike

NCRI – Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iranian Maryam Rajavi përshkroi përshkallëzimin e paparë të arbitrariteti, të ekzekutimeve masive në të gjithë Iranin, si një tregues i dëshpërimit të regjimit në pushtet përballë krizave të pandreqshëme shoqërore dhe politike, frika e saj është te pakënaqësitë me bazë të gjerë sociale.

Ajo tha: Udhëheqësit e fashizmit fetar në pushtetin e Iranit janë duke u përpjekur më kot për të parandaluar ezkaltimin e protestave popullore dhe zemërimin publik duke përdorur represion gjithnjë e më brutale për të parandaluar rënien e regjimit. Znj. Rajavi shprehur mbështetje për familjet e viktimave, gjashtëmbëdhjetë prej të cilëve u ekzekutuan vetëm dje në burgun e Qezel-Hessar dhe Oroumieh. Ajo u bëri thirrje të rinjve të guximshme të Iranit dhe publikut në përgjithësi, të ngrihen dhe të ndihmojnë këto familje, të protestojnë ndaj barbarisë të shfrenuar mullahe'.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 220 Deputetë Europian mbështesin Maryam Rajavi për planin dhjetë pikësh

Një deklaratë e nënshkruar nga më shumë se 220 deputetë të cilët përfaqësojnë të gjitha grupet politike në Parlamentin Europian shprehin solidaritet me planin dhjetë-pikësh të lideres Iraniane të opozitës, Maryam Rajavi, e cila bëri thirrje për një ndryshim demokratik në Iran.

Në deklaratën e dërguar në BE Shefi i Policisë së Jashtme Federica Mogherini u tha deputetëve : "Ne shprehim solidaritetin tonë me planin dhjetë-pikësh të kryetares së opozitës Iraniane Maryam Rajavi, e cila bën thirrje për një republikë demokratike pluraliste në bazë të votimit të përgjithshëm, lirinë e shprehjes, heqjen e torturës dhe dënimit me vdekje, ndarjen e kishës nga shteti, një Iran jo-bërthamor, një sistem i pavarur gjyqësor, të drejtat për pakicat, bashkëjetesë paqësore në rajon, barazi gjinore dhe angazhim për Deklaratat Universale të të Drejtave të Njeriut. "

Continue Reading

Stampa Email

Raportet e IRGC thonë se personat e tajnuar nga Hezbollahu janë arrestuar në Qipro për një komplot bombardimi.

Shtypi lokal raportoi dje se një 26 vjecar me kombësi libaneze i cili u arrestua në Qipro të enjten, për shkak se posedonte rreth dy ton eksploziv, kjo ka lidhje me Hezbollahun në Liban dhe ky i fundit ka qenë trajnuar në Iran.

Duke cituar burimet e inteligjencës Qipriote, Daily Phileleftheros ka raportuar se personi i cili mban një pasaportë kanadeze, është një anëtar i krahut ushtarak të Hezbollahut me lidhje të ngushta me udhëheqësin e grupit Hassan Nasrullah. Sipas raportit thuhet se ai ka marrë trajnim në Iran nga Garda Revolucionare e regjimit Iranian (IRGC).

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Mbi 60 të ekzekutuar për 10 ditë

NCRI - Të paktën katër apo më shumë të burgosur janë varur në 10 ditët e fundit në të gjithë qytetet e Iranit - duke rritur numrin e përgjithshëm të viktimave të 63 të burgosurve.
Informacioni i marrë nga burimet brenda Iranit tregon se dy të burgosur janë varur të dielën e kaluar në burgun Shahab në qytetin Kerman. Një njeri i identifikuar si Norouz Basiri u var në burgun kryesor në qytetin e Tabrizit. Një burrë 35-vjeçar u var të enjten në qytetin e Gachsaran në jug të Iranit.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN:NCRI zbulon Bashkëpunimin bërthamor mes regjimit të Iranit dhe Koresë së Veriut.

Regjimi Iranian dhe qeveria e Koresë së Veriut kanë shkëmbyer informacion të gjërë dhe delegacionet e ekspertëve në fushën e armëve bërthamore kanë si qellim krijimin e një rrakete bërthamore kjo është vënë re nga fundi i prillit 2015, informacioni është zbuluar nga opozita Iraniane e organizatës popullore të Iranit Mojahedin (PMOI / MEK).

Sipas informatave nga burime të ndryshme brenda regjimit klerikal, një delegacion nga Koreja e Veriut, duke përfshirë ekspertë në mbushjet bërthamore, në fund të prillit elemente të ndryshëm të balistikës ishin të pranishme në vend për një javë.

Continue Reading

Stampa Email

IAEA: Sitet ushtarake Iraniane duhet të bëhen pjesë e ndonjë marrëveshje bërthamore

Nëse Irani nënshkruan një marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore do të duhet të pranojë inspektimin e siteve të saj ushtarake, tha Yukiya Amano kreu i mbikëqyrjes atomike të OKB-së në një intervistë për AFP.
Amano tha se Teherani ka rënë dakord për të zbatuar Protokollin Shtesë të Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore (NPT), që lejon për inspektimet e parakohshme të objekteve të saj bërthamore, dhe në qoftë se kërkohen, sitet ushtarake.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Dhjetra te ekzekutuar ,presioni ritet

Xhelatët e Regjimit Iranian kanë ekzekutuar të paktën 22 të burgosur në një nga burgjet e shumta në Iran gjatë periudhës tre ditor nga data 23-25 maj.
Viktimat që ishin varur në burg Ghezel Hessar në qytetin e Karaj përfshirë nëntë burra të cilët janë identifikuar si: Mohammad Barani, Asghar Koshki, Haj Ahmad Ibarahimi, Masud Zibaei, Karim Bagheri, Ahmad Rabdoust, Abas Ameri, Bakhshi Bameri Fooladzehi dhe Mehran Balouchzahi .

Continue Reading

Stampa Email

Lidhjet e Iranit me Hezbollahun gjënden në sulmin e Arabisë Saudite

Regjimi Iranian mund të ketë mbikëqyrur sulmin terrorist të së premtes në Arabinë Saudite, raportoi gazeta Al-Watan duke cituar gjetjet e larta RDX, substancë shpërthyese e përdorur në rripin e sulmuesit vetëvrasës së.
“Një lidhje e mundeshme është gjetur me substancën RDX, të cilën aleatët e Teheranit u përpoqën të kontrabandojnë në Arabinë Saudite dy javë më parë, "tha e përditshmja e Arabisë.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Iranian fsheh destabilitetin e brëndshëm me politikat destruktive rajonale

Interesi i Regjimit Iranian në prokurën luftërake 'nuk është një shenjë e fuqisë së saj ", por një shenjë e dobësisë, sic jane mullahët në Iran të cilët qëndrojnë mbi baza të paqëndrueshme të brëndshme, thotë Bruce McColm, presidenti i Institutit për Strategjitë Demokratike.

Z. McColm i cili në të kaluarën ka qenë drejtor ekzekutiv i “Freedom House” shkroi në “The Hill”: "Në vitet e fundit në mungesë të përfshirjes materiale të Shteteve të Bashkuara në rajon, Irani ka rrëmbyer mundësitë për të mbushur vakumin e pushtetit. Rezultati ishte një foto përforcuese e pushtetit rajonal Iranian. "

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: 37 Të Burgosur Ekzekutohen në 3 ditë

NCRI – nga 19 deri në 21 Maj, regjimi anti njerëzore klerik në Iran ekzekuton 37 persona në burgje dhe në rrugët e qyteteve të ndryshme.

Tre të burgosur u ekzekutuan në publik në qytetet e Qouchan, Minab dhe Shiraz. Ekzekutimi në Minab është kryer në fushën e futbollit të qytetit për të intensifikuar më tej atmosferën e frikës në mesin e të rinjve. Në Shiraz, një i burgosur që u dënua me vdekje dhe para ekzekutimit ai mori 111 rrahje me kamzhik.

Continue Reading

Stampa Email

Obama nënshkroi projekt-ligjin duke i dhënë Kongresit një mendim mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit

Presidenti Barak Obama ka nënshkruar legjislacionin që i jep Kongresit fuqinë për të shqyrtuar dhe potencialisht per të refuzuar një marrëveshje bërthamore me regjimin Iranian. Ai nënshkroi marrëveshjen pa ceremoni të premten në Shtëpinë e Bardhë.

Negociatorët nga P5 + 1 vendet e përbëra nga SHBA, Kina, Franca, Rusia, Britania e Madhe dhe Gjermania janë duke kërkuar një marrëveshje me Teheranin deri në fund të qershori.

Continue Reading

Stampa Email

Mësuesit iranian protestojnë në qytetin e Bushehr

Një grup i mësuesve iranianë u mblodhën ditën e enjte jashtë zyrës lokale të Ministrisë të Arsimit në qytetin e Bushehr (në jug të Iranit) për të protestuar diskriminim në punë dhe për pagat e papaguara. 

Gjatë muajve të fundit, dhjetëra mijëra mësues në afro 70 qytete dhe në 27 provinca kanë mbajtur njëkohësisht tubime kundër shtypjes dhe padrejtësive nga regjimi klerikal në Iran.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.