• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 12 Nentor 2019, 21:51:49.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

NCRI -Komiteti i Grave bën thirrje për lirimin e menjëhershëm të Narges Mohammadi

Narges Mohammadi, një aktiviste e të drejtave të njeriut , ka shkuar në grevë urie për të protestuar mohimin e të drejtës së kujdesit mjekësor dhe medikamentet për të cilat ajo ka nevojë .

NCRI - Znj Narges Mohammadi, një aktiviste e të drejtave të njeriut, ka shkuar në grevë urie te hënen me 18 Maj, për të protestuar refuzimin e të drejtës së trajtimit mjekësor si dhe medikamentet për të cilat ajo ka nevojë. Asaj i është mohuar e drejta për të marrë mjekimin dhe kjo ka cuar në përkeqësimin e shëndetit të saj ,barnat duhet të përdoren në baza ditore sipas përshkrimit të mjekut . Dje zemra e saj kishte rrahje të forta dhe luhatje që arritën deri në atë pike sa shoqet e qelise e cuan atë 6 herë në klinikën e burgut Evin , por xhelatët vazhdojnë të rrefuzojnë ndihmën themelore për mjekim.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Kundravajtësi i mitur përballet me ekzekutimin e pashmangshëm

Amnistia Internacionale i bëri thirrje regjimit Iranian për të ndalur ekzekutimin e një djali 24-vjeçar, ai është në rrezik ekzekutimi për një krim te cilin e ka kryer nën moshën 18 vjeçare.

Hamid Ahmadi, i cili ka qenë i dënuar për therjen e një njeriu gjatë një përleshjeje me një grup, gjë e cila ka ndodhur në moshën 16 vjeçare të sipërpërmëndurit.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Shtatë të burgosur të varur në Shiraz

Në një burg në qytetin jugor të Shirazit, xhelatët e regjimit Iranian kanë varur fshehurazi shtatë të burgosur të Dielën dhe të Martën.

Ekzekutimet u zhvilluan në burgun e Adelabad të Shirazit në dy grupe prej tre dhe katër të burgosurish. Identiteti i asnjërit prej të burgosurve nuk është i njohur dhe nuk ka asnjë burim zyrtar që regjimi Iranian të ketë njoftuar mbi ekzekutimet.
Pas disa ditësh, disa ekzekutime janë kryer në një numër qytetesh, përfshirë Qazvin ku u ekzekutua një burrë dhe në burgun qëndror të Mashhad, një djalë i ri u var. Për më tepër, gjashtë të burgosur janë varur në burgun Orumiyeh më 6 Maj.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Gratë në Sanandaj dhe Esfahan protestuan për vdekjen e Farinaz Khosravani

NCRI - Në një veprim për të mbështetur kryengritjen e popullit trim të Mahabad, një numër i konsiderueshëm të grave në qytetin e Sanandaj demonstruan kundër vdekjes së Farinaz Khosravani. Në këtë demonstrim të dielen, më 10 maj, protestuesit thërrisnin: "Mahabad nuk është i vetëm, Sanandaj e mbështet atë"
Të shtunën, 9 maj qindra aktivistë të të drejtave të grave në Esfahan u mblodhën në rrugët e Ashrafi Esfahani për të protestuar për vdekjen e Farinaz Khosravani. Dy nga viktimat e lagies me acid në muajt e fundit ishin në mesin e protestuesve të cilët bënin thirrje për gjykimin e autorëve të këtyre lloj krimesh, sidomos ndaj atyre që spërkasin me acid mbi gratë.

Continue Reading

Stampa Email

Obama: “Irani është një shtet sponsor i terrorizmit "

Vendet në rajonin e Gjirit Persik kanë të drejtë të jenë të shqetësuara në lidhje me regjimin e Teheranit që angazhohet në sjellje destabilizues në vendet e rajonit dhe është një "sponsor shtetëror i terrorizmit" tha të mërkurën presidenti amerikan Barak Obama.
Në një intervistë ekskluzive me gjuhën Arabe në të përditshmen Asharq el-Eusat, ai tha: "Irani në mënyrë të qartë angazhohet në sjellje të rrezikshme dhe destabilizuese në vende të ndryshme në të gjithë rajonin. Irani është një shtet sponsor i terrorizmit. Ai ndihmon dhe përkrah regjimin e Asadit në Siri. Ai mbështet Hezbollahun në Liban dhe Hamasin në Rripin e Gazës. Ai ndihmon rebelët Houthi në Jemen."

Continue Reading

Stampa Email

OKB dënon rritjen e numrit të ekzekutimeve në Iran

Ekspertët e të drejtave të njeriut të OKB-së dënojnë valën e fundit të ekzekutimeve në Iran, shumica e të cilave janë të paraportuara. Raportet e marra nga Gjenevë më 8 maj, për vitin 2015 dhe nga Kombet e Bashkuara, Raportuesit Special përmendën situatën e të drejtave të njeriut në Iran nga Ahmed Shaheed dhe mbi ekzekutimet jashtëgjyqësore nga Christof Heyns dhe kanë dënuar rritjen drastike të ekzekutimeve që prej disa javësh kohët e fundit. Në shumë raste ekzekutimet nuk janë raportuara nga burime zyrtare dhe emrat e atyre që ekzekutohen nuk janë shpalosur për publikun.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Banorët në protesta në qytetin perëndimor për sulmin e agjentit MOIS mbi një grua

Banorët e qytetit të Mahabad në Iranin perëndimor jane ngritur në protestë kundër humbjes se jetës të një vajze të re në përballjen me sulm nga një agjent në zbulim
Të paktën 50 banorë të plagosur dhe 30 të tjerë u arrestuan nga forcave të sigurimit shtetëror pas sulmit të banorëve të zemëruar për djegien e automjeteve dhe motorcikletave qeveritare.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi flet në Konferencën e Senatit Francez:

Regjimi iranian nuk është aleat me Perëndimin; në vend që të luftojë ISIS, ajo kërkon të zgjerojë hegjemoninë e saj mbi Irakun dhe Sirinë dhe të pastrojë sunitët
• Shtyrja në kohë me gjashtë ose nëntë muaj nuk është një zgjidhje pas tre dekadave të fshehjes nga Teherani.
• Zgjidhja e garantuar është e përbërë nga zbatimi i rreptë i gjashtë rezolutave të Këshillit të Sigurimit, të ndalimit të plotë për pasurimin dhe mbylljen e të gjitha vendeve bërthamore.
NCRI - “Diktatura fetare në pushtet Iranin është shkaku i jostabilitetit në rajon, "tha Presidentja e Zgjedhur e Rezistenca Iranian Maryam Rajavi, në një takim në Senatin francez të martën, 4 Maj. Në konferencën me titull, "Fundamentalizmi Islamik nga Lindja e Mesme në Evropë, Sfidat dhe Zgjidhjet" Maryam Rajavi përsëriti: Ky është një gabim i rrezikshëm që të supozojmë se Regjimi Iranian dhe Perëndimi janë aleatë natyrore në përballjen me ISIS, sepse në vend të konfrontimit me ISIS, mullahët janë angazhuar në një pastrimi të llahtarshme të Sunive dhe kërkojnë për të zgjeruar hegjemoninë e tyre mbi Irakun dhe Sirin.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi në Dhomën e Nënkomiteti: Ndryshimi i regjimit në Iran është i nevojshme për të luftuar fondamentalizmin islamik

Znj. Maryam Rajavi, kryetare e Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit tha në Kongresin e Amerikanë të mërkurën se:"Mungesa e një politike të fortë ndaj regjimit të Teheranit, do të ketë pasoja shkatërruese." Ajo shpjegoi se për t'iu kundërvënë fondamentalistëve islamikë, duhet të fuqizohet demokracia dhe toleranca Islamike.

Maryam Rajavi u shfaq të mërkurën përpara Shtëpisë të Punëve të Jashtme të Nënkomitetit për Mospërhapjen eTerrorizmit dhe Tregtisë në një video-konference.
Rajavi, iu referua regjimit iranian si "epiqendra e fondamentalizmit" në Lindjen e Mesme dhe ajo i tha përfaqësuesve të mbledhur se: "Ne mund dhe duhet të mundim fondamentalizmin islamik, qoftë Shiit apo Sunit."

Maryam Rajavi përshkroi disa hapa praktike të cilat qeveritë perëndimore mund ti përdorin në drejtim të këtij qëllimi, njëra prej të cilave ishte për të "njohur aspiratat e popullit iranian për të përmbysur mullahët”
Ajo i tha dëgjuesve se: “Sot, fundamentalizmi islamik dhe ekstremizmi, nën emrin e ISIS apo grupeve shiite paraushtarake, kanë nisur një sulm vicioz në vendet e rajonit dhe më gjerë, duke përfshirë këtu Amerikën dhe Evropën.”

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 115 ekzekutime në dy javë

Fashizmi vrastar i mullahëve ka rritur ndjeshëm ekzekutimet për të vonuar rënien e regjimit

NCRI-Pas valëve të ekzekutimeve në qytete të ndryshme në Iran, regjimi klerike anti-njerzore i dërgoi 30 të burgosur të tjerë në trekëmbëshin nga data 22 prill deri në 26 prill. Nëntë të burgosur janë varur kolektivisht më 22 prill në Vakil Abad në burgun e Shiraz. Më 23 prill, gjashtëmbëdhjetë të burgosur të tjerë u ekzekutuan në Bandar Abbas, KERMAN dhe Jiroft. Më 25 dhe 26 prill, tre të burgosur në burgun e Rasht dhe dy të burgosur të tjerë u ekzekutuan në qytetet e Zanjan dhe Abhar.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: 65 ekzekutimet në një javë

Rreth 200 të burgosur do të ekzekutohen në Karaj

Thirrje per të rinjtë që të protestojnë për ekzekutimet kriminale dhe të shprehin përkrahjen e tyre për familjet e viktimave
NCRI - Përball krizës të gjerë të brendshëm dhe të jashtëm, veçanërisht një hap tërheqjur nga zbatim i negociatave bërthamore dhe në të njëjtën kohë me zgjerimin e protestave nga ana e mësuesve dhe punëtorëve, si dhe shtresat e tjera të shoqërisë, regjimi klerike anti-njerëzore ka rritur shumë në mënyrë të paprecedent ekzekutimet me frikën e rritjes të kryengritjeve popullore. Mbi 70% e ekzekutimeve janë kryer në fshehtësi dhe regjimi klerike nuk ka publikuar asnjë informacion mbi këto mizori.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi përshëndeti protestat e mësuesve iraniane dhe i kërkon mbështetje për to

NCRI - Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, përshëndeti mësuesit, punëtorët të cilët janë ngritur në pjesë të ndryshme të vendit për të protestuar për të drejtat e tyre dhe kundër diskriminimit, korrupsion dhe masave shtypëse nga regjimit i mullahëve. Ajo i bëri thirrje popullit, veçanërisht të rinjëve dhe studentëve, për të zgjeruar protestat dhe të shprehin solidaritet me mësuesit.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Thirrje urgjente për dhënien fund të ekzekutimeve dhe represionit të grave

Ekzekutimet: shifëra më e lartë në 12 vitet e fundit
Njoftim për shtyp nga Miqtë e Iranit të Lirë
Ne jemi shumë të shqetësuar nga lajmet për trendin në rritje të ekzekutimeve në Iran.

Tetë të burgosur janë var të hënën në Burgun Qëndror në qytetin Karaj. Të burgosurit në burgun Gohardasht dhe Burgun Qëndror në Karaj kanë nisur një protestë të dielën për të shpëtuar dhjetra shokët e qelisë të tyre të cilët janë në prag të ekzekutimit.

Continue Reading

Stampa Email

Raporti: IRGC dhe Hezbollahu janë duke luftuar në Jemen

Flamur i Houthis në Sana'a me fotot e (nga e majta), Abd Al-Malik Al-Houthi, Khomeini, Badreddin al-Houthi, dhe Hezbollahu Hassan Nasrallah
Gazeta Arabe al-Mustaqbal njoftoi të shtunën se: Garda Revolucionare e regjimit Iranian (IRGC) dhe Hezbollahu libanez janë angazhuar në beteja përkrah rebelëve Houthi në Jemen.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 8 të burgosur janë varur në një burg në Karaj

NCRI – Xhelatët e regjimit iranian të hënën varën tetë të burgosur në burgun qëndror në qytetin e Karaj. Viktimat ishin dënuar me vdekje për cështje të lidhura me drogën.
Mediat shtetërore në Iran raportuan mbi ekzekutimet dhe nuk kanë informacione të tjera mbi viktimat.
Të burgosurit në burgun Gohardasht dhe burgun Qendror në Karaj kanë nisur një protestë të dielën për të shpëtuar dhjetra shokët e tyre të qelisë të cilët janë në prag të ekzekutimit.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.