• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 25 Janar 2020, 19:37:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Sauditët arrestuan organizatorin Iranian pasi ka mbështetur bombardimet terroriste të kullave Khobar në 1996

E Enjte, 27 Gusht 2015 

I dyshuari, Ahmed al-Mughassil, është identifikuar në një aktakuzë federale amerikane si një udhëheqës i lartë i një grupi militant saudit, mbështetur nga regjimi Iranian, që kërkonte për të vrarë personelin ushtarak amerikan në Gjirin Persik .
Në qershor të vitit 1996, një bombë në kamion ka vrarë 19 amerikanë në kazermat në Kullat Khobar pranë Dhahran, Arabia Saudite
Bombardimi shkatërroi një ndërtesë tetë-katëshe në Kullat Khobar, një kompleks ku strehohej personeli i Forcave ajrore të SHBA të vendosura në Arabinë Saudite. Katërqind njerëz u plagosën nga shpërthimi, përveç 19 të cilët u vranë.

Continue Reading

Stampa Email

Amnesty përshkruan ekzekutimin e Behrouz Alkhani si akt vicioz mizorie

E Mërkurë, 26 Gusht 2015

NCRI - Amnesty International ka dënuar ekzekutimin mërkurën e disidentit kurde Iranian Behrouz Alkhani në një burg në qytetin e Orumiuh, në perëndim të Iranit.
Z. Alkhani, 30 vjec, nga pakice kurde e Iranit, u ekzekutua herët këtë mëngjes sipas kohës lokale, pavarësisht nga fakti se ai ishte në pritje të rezultatit të ankesës nga Gjykata Supreme e regjimit.

Continue Reading

Stampa Email

AFP: Regjimi Iranian rekruton afganët si luftëtarë për të forcuar Assad-in e Sirisë

E Mërkurë, 26 August 2015
Luftëtarët afganë të dërguar nga regjimi i Iranit për të marrë pjesë në luftën e brëndshme të Sirisë
Fati i dy vëllezërve nga Kabuli, një i plagosur rëndë, nga luftimet të tjerë janë vrarë në Siri, ndricimi i fshehtë i aktivës së rekrutimin të regjimit Iranian të refugjatëve afganë për të përkrahur forcat në mënyrë të qëndrueshme të Bashar al-Assad-it, raportoi agjencia franceze e lajmeve AFP.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Irani ekzekuton t ë burgosurin politik kurd Behrouz Alkhani

E Mërkurë, 26 Gusht 2015 

NCRI - Regjimi i Iranit fundamentalist të mërkurën (26 Gusht) ka varur të burgosurin politik kurd Behrouz Alkhani në burgun qëndror të Orumieh, në perëndim të Iranit.
Ai u akuzua nga regjimi i mullahëve për "moharebeh", ose për bërjen e luftës së Perëndisë.

Sipas raporteve të pranuara, të afërmve të Behrouz Alkhani u tha nga autoritetet për të marrë një letër miratimi nga gjykata e mullahëve "për të marrë trupin e tij.
Të martën, zoti Alkhani kishte telefonuar të afërmit e tij nga burgu duke u kërkuar atyre ta vizitonin atë për herë të fundit.

Continue Reading

Stampa Email

Rihapet Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Iran me grafite mbi portretin e Mbretëreshës ku shkruhet "Vdekje Anglisë"

E Diel, 23 Gusht 2015 

Ambasada e Britanisë e vandalizuar në Iran u rihap të dielën - me grafite ende të lyera mbi një portret të Mbretëreshës duke thënë "Vdekje Anglisë," raportoi The Telegraph.
Grafitet, një nga parullat e shumta mbuluan përmes ambasadës në Teheran, kur ajo është grabitur nga një turmë katër vjet më parë, nuk ishte hequr për rihapjen e madhe të ambasadës, pavarësisht nga pjesëmarrja e VIP-ave, duke përfshirë Sekretarin e Jashtëm britanik Philip Hammond.

Continue Reading

Stampa Email

Camp Liberty: Tetë pacientë janë penguar të shkojne në spital për të operuar sytë dhe trajtuar veshët

E Hënë, 24 Gusht 2015 

NCRI - Të dielën, më 23 gusht, me urdhra nga Komiteti Qeveritar i ngarkuar për të shtypur Ashraf që punon nën Faleh Fayyad, Këshilltar i Sigurisë Kombëtare të Qeverisë së Irakut, zyrtarët irakianë ndaluan katër pacientë të Kampit Liria për të shkuar në spital në Bagdad. Kjo është hera e dytë që këta pacientë të cilët kanë planifikuar operacionet e syve për një kohë të gjatë në një spital në Bagdad janë penguar për të shkuarja në spital.

Continue Reading

Stampa Email

Disidenti: zgjidhja e fundit për krizën bërthamore të Iranit është lidhur me vdekjen e regjimit teokratik

E Premte, 21 Gusht 2015 

Administrata e Obamës duhet të miratojë një politikë "strategjike dhe të ndjeshme" Irani që fuqizon popullin Iranian për të sjellë ndryshimin e regjimit të teokracisë së pamëshirshme në vend, Alireza Jafarzadeh, zëvendës drejtor i Përfaqësuesit të Zyrës së Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit SHBA (NCRI), shkroi të enjten në Financial Times.
"14 gushti shënon saktësisht 13 vjet që nga dita që kam ecur në një sallë konferencash në Hotel Intercontinental Willard në Uashington DC, Natanz dhe Arak në Iran për herë të parë zbuluan ekzistencën e vendeve bërthamore. Zbulimi shkaktoi një reagim ndërkombëtar që ka vazhduar në këtë ditë ", shkroi zoti Jafarzadeh.

Continue Reading

Stampa Email

Në Iran çdo vit dërgohen zyrtarisht në burg 600.000 persona

E Enjte, 20 Gusht 2015 16:55 

NCRI - Çdo vit më shumë se 600.000 njerëz janë dërguar në burg në Iran, ka pranuar një zyrtar i lartë i gjyqësorit të regjimit Iranian.
"Në mesin e dënimeve të ndryshme për traditat, një prej dënimeve kryesore është burgimi", tha Mozafar Alvandi, një këshilltar i ministrit të regjimit të Drejtësisë.

Continue Reading

Stampa Email

Reuters: Armët e sekuestruara në Kuvajt vinin nga Irani

E diel, 16 Gusht 2015
Në Kuvajt javën e kaluar ishte kontrabanduar në vend nga Irani, njoftuan dy gazeta kuvajtiane të dielën, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.
Ministria e Brendshme e Kuvajtit tha të enjten se autoritetet kishin gjetur municione, eksplozivë, armë dhe granata duke gërmuar janë gjetur nën shtëpitë në një zonë pranë kufirit me Irakun. Tre burra të cilët kishin në pronësi shtëpitë u ndaluan, njoftoi Reuters të dielën.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Regjimi pranon të mbajë në burg 1000 mësues

E Mërkurë, 30 Nëntor 

NCRI- Një deputet në Ministrinë e Arsimit të regjimit ka pranuar të mbajnë mbi 1000 mësues në burg.
Mostafa Nasseri e deklaroi këtë statistikë shokuese të cituar në Organizatën e burgjeve, por u përmbajt për zbulimin e numrit të mësuesve që mbahen si të burgosur politikë në burgjet dhe birucat e regjimit Iranian. (Fars New Agency, e lidhur me IRGC - 12 Gusht 2015)

Continue Reading

Stampa Email

Sulmi me acid mbi 5 gra kurde në një muaj

E Hënë, 17 Gusht 2015 

Të mërkurën 12 gusht, Afsaneh Ghorbani, një grua 37-vjeçare kurde në qytetin e Baneh në provincën e Kurdistanit u bë viktimë e sulmit me acid nga shteti i bandave kriminale të organizuara. Kështu, në muajin e kaluar pesë gra kurde janë sulmuar me acid, 4 nga të cilat në qytetin e Bukan (në provincën perëndimore të Azarbaijan).

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Të paktën 32 të burgosur janë ekzekutuar në javët e kaluara

E Shtunë, 15 Gusht 2015

NCRI - makineritë e ekzekutimit dhe torturës së regjimin klerikal nuk po ndalojnë dhe pretendohet të ketë viktimat nga njerëzit e qyteteve të ndryshme. Përveç ekzekutimit brutal të Sirvan Najavi, i burgosur politik kurd i cili ishte i varur më 9 gusht nga xhelatët e regjimit në Tabriz, sheshet dhe nëpër rrugët dhe burgjet e ndryshme në vend ishin skena e varur e të burgosurve.

Continue Reading

Stampa Email

Bahrain: Terroristët e dyshuar janë trajnuar në Iran

Shefi i policisë së Bahreinit thotë se pesë të dyshuar me lidhje me Iranin janë arrestuar në lidhje me një bombë muajin e kaluar që vrau dy policë dhe plagosi gjashtë të tjerë, njoftoi Shtypi përditshëm.

Gjeneral Major Tariq Al Hassan thotë se hetuesit kanë lidhur të dyshuarit e Trupit të Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC), si edhe Hezbollahu, grupi Iranian i armatosur dhe financuar në Liban.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Irani intensifikon shtypjen e grave dhe racizmin gjinor

E Enjte, 13 Gusht 2015 

NCRI – Parlamenti i Regjimi Iranian ka diskutuar në një skemë të quajtur "mbrojtje dhe nderim i hijab " në mënyrë që të luftoj atmosferën e terrorit në shoqëri dhe për të intensifikuar shtypjen e grave në veçanti. Shumica e nenve të këtij legjislacioni neni 13 që ishte në përgjithësi i ratifikuar nga parlamenti në tetorin e kaluar synon kufizimin e punësimit të grave dhe imponon ende presion të mëtejshëm dhe shtypjen e grave,mullahët gjejnë pretekstin për "keq vendosjen e mantelit".

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.