• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 25 Janar 2020, 19:37:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Varfëria i detyron të rinjtë Iranian të shesin organet, duke përfshirë dhe sytë

E Mërkurë, 12 Gusht 2015 

NCRI - Ndërsa pasuria masive e Ali Khamenei dhe zyrtarëve të tjerë të lartë të regjimit Iranian si dhe vjedhja e miliarda dollarëve nga ata lidhur me regjimin janë objekt i bisedës në të gjithë Iranin, numri i njerëzve të cilët shesin organet e tyre rritet në mënyrë të konsiderueshme për aq kohë sa janë nën regjimin e Mullahëve.
Ndërsa shitja e gjakut, veshkat dhe mëlçia tani është dicka e zakonshme në Iran, aktualisht ky treg po përjeton një trend në rritje ku njerëzit nxjerrin në shitje edhe sytë e tyre, tregojnë raportet (shtetërore e të përditshmes Shahr-e Ara - 11 gusht 2015).

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Iranian ka varur nënën 39-vjeçare

E Mart, 11 Gusht 2015 

NCRI - Regjimi fondamentalist Iranian të hënën ka varur një nënë të re në një burg famëkeq në Karaj, në veri-perëndim të kryeqytetit të Iranit në Teheran.
39 vjecarja Fatemeh Haddadi, kishte qenë e burgosur në burgun famëkeq për gra Qarchak në Varamin, në jug-lindje të Teheranit.

Continue Reading

Stampa Email

Këtë javë regjimi Iranian i pret dorën dhe këmbën dy të burgosurve

NCRI - Për herë të dytë këtë javë, regjimi fondamentalist Iranian i ka prerë dorën dhe këmbën e një të burgosuri.
Autoritetet në një burg në Mashhad, në verilindje të Iranit, të martën i kanë prerë dorën e djathtë dhe këmbën e majtë e Mehdi R. dhe të burgosurit e tjerë u detyruan ta shikojnë.
Dënimi është kryer njeri pas tjetrit, njëri është identifikuar vetëm si Rahman K., icili kishte dorën e djathtë dhe këmbën e majtë ndahet nga autoritetet në po atë burg, e përditshmja Shahr Ara shtetërore shkroi të mërkurën.

Continue Reading

Stampa Email

I burgosuri politik kurd varet në Iran

E Diel, 09 Gusht 2015 

NCRI - Xhelatët e regjimit Iranian të dielën kanë varur një të burgosur politik kurd pa e njoftuar familjen e tij kjo ndodhi në burgun qëndror të qytetit të Tabriz, në veriperëndim të Iranit.
Sirvan Nezhavi, u arrestua më 5 korrik 2011 në qytetin Karaj dhe u akuzua për "Moharebeh" ( luftën e Zotit) për anëtarësim në një grup kurd që kundërshton regjimin Iranian.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Iranian i nxierr sytë një djali

E Mërkurë, 05 Gusht 2015 

NCRI - regjimi çnjerëzor i mullahëve 'në Iran ka dënuar një djalë të ri me verbim.
Dënimi mizor dhe mesjetar ishte dhënë të shtunën (1 gusht) për 27-vjeçarin të identifikuar vetëm me emrin e tij të parë Hamed.
Hamed i kishte thënë gjykatës së regjimit se në mars 2011, kur ai ishte 23 vjeç, ai pa dashje i ka shkaktuar një dëmtim sy një të riu tjetër në një përleshje në rrugë, sipas gazetës zyrtare shtetërore Iraniane.

Continue Reading

Stampa Email

Komisioneri i Lartë i OKB-së ka alarmuar në fjalimin e ekzekutimit në Iran

E Mërkurë, 05 Gusht 2015 

NCRI - Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Zeid Rad Al Hussein të mërkurën ka shprehur alarmin në vendosjen e dënimit me vdekje për Mohammad Ali Taheri, themeluesi i një lëvizjeje shpirtërore, shkrimtar dhe mjek i teorive të mjekësisë alternative e përdorur në Iran dhe jashtë vendit.
Z. Taheri u dënua me vdekje të shtunën nga Gjykata e regjimit në një akuzë të "Fesad fel Arz" (korrupsioni në tokë).

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Iranian u preu dorën dhe këmbën të burgosurve

E Martë, 04 Gusht 2015 

NCRI - Regjimi Iranian të hënën ka prerë dorën dhe këmbën e një të burgosuri në një burg në Mashhad, në verilindje të Iranit.
I burgosuri, i identifikuar vetëm si Rrahman K. kishte dorën e djathtë dhe këmbën e majtë të prerë nga autoritetet.
Ai u akuzua nga regjimi për kryerjen e një Heist bankar së bashku me një shok, të identifikuar si Mehdi R.të dy janë shqiptuar nga autoritetet si "moharebeh," ose "bërjen e luftës së Perëndisë."
Të dy burrat morën të njëjtin dënim. Nuk dihet se kur do të zbatohet dënimi i Mehdi ose në qoftë se tashmë është bërë.

Continue Reading

Stampa Email

Marrëveshja bërthamore e Iranit nën hetimin e konferencës në Washington

E Hënë, 03 Gusht 2015

NCRI - Marrëveshja bërthamore e Iranit dhe ndikimi i saj në sigurinë rajonale, bërthamore si dhe sfidat e verifikimit për armët dhe mbi situatën brënda Iranit u diskutuan të hënën në një konferencë në Klubin Kombëtar të Shtypit në Uashington që u transmetua drejtpërsëdrejti në internet në ncr-iran.org.
Paneli përfshinte: Dr. Olli Heinonen, inspektori konsiderohet shumë bërthamor në Qendrën Belfer të Harvardit dhe ish zëvendës drejtor i mbikqyrjes bërthamore të Kombeve të Bashkuara (IAEA); Komandanti Kirk Lippold i cili ishte komandant i USS Cole kur ajo u sulmua nga terroristët në Jemen në vitin 2000; dhe Z. Alireza Jafarzadeh, autor i " kërcënim Iranit " dhe zëvendës drejtor i zyrës amerikane të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), i cili për herë të parë ekspozoi vende të mëdha bërthamore të regjimit të Iranit në Natanz dhe Arak në vitin 2002.

Continue Reading

Stampa Email

Më shumë se 500 në grevë urie në burgun e ri të Iranit

E Shtunë, 01 Gusht 2015 

NCRI - Një protestë ka shpërthyer këtë javë në burgun e ri qëndrorë të Teheranit, mbi kushtet e jetesës cnjerëzore.
Burgu me i Madh Qëndrorë i sapo-hapur në Teheran është ende në ndërtim e sipër, por regjimi I mullahëve 'tashmë ka filluar të lëvizë të burgosurit aty, pavarësisht mungesës së objekteve.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 32 ekzekutime në një javë, duke përfshirë edhe dy gra

E Shtunë, 01 Gusht 2015 

Të rinjtë në Karaj sulm xhelatëve gjatë varjen publike të tre
Të mërkurën në mëngjes, më 29 korrik, të rinjtë në Karaj sulmuan xhelatët e regjimit duke u hedhur gurë dhe u përleshur me ta në protestën për një ekzekutim publik të tre personave në Golshahr, Karaj, duke thyer një përpjekje nga ana e autoriteteve që rrisin një atmosferë terrori në shoqëri. Nga frika e zgjerimit të zemërimit të popullit, ekzekutuesit përfundoi shpejt skenën e krimit të tyre dhe të majtë.
Në të njëjtën ditë, Paridokht Molaifar, një nënë 43-vjeçare, u ekzekutua në burgun Hesar Ghezel në Karaj.

Continue Reading

Stampa Email

3 gra, lidhur me zinxhirë me burrat kanë parakaluar në kryeqytetin e Iranit

E Premte, 31 Korrik 2015


NCRI - Regjimi fondamentalist i Iranit këtë javë vë në pranga dhe nxierr në parakalim tre gra të reja dhe dy burra në Teheranin qëndror, një akt nënçmues përdorur për të dekurajuar mospajtimin social nga të rinjtë Iranianë.
Parada degraduese e rrugës u zhvillua të hënën. Të gjithë pesë viktimat ishin të lidhur me zinxhirë së bashku dhe parakaluan në anën e pasme të një kamioni Toyota nga Lashgar kryqëzim deri në Sheshin Monirieh.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Iranian shkatërron xhamin sunite në Teheran

E Enjte, 30 korrik 2015
NCRI – Regjimi fundamentalist në Iran të mërkurën shkatërroi një sallë Sunite lutjesh në kryeqytetin Teheran.
Regjimi i mullahëve në Iran, ka keqpërdorur flamurin e Islamit shiit, mohoi popullsinë sunite të pakicave të të drejtave të tyre themelore
Në orët e para të ditës së mërkurë, zyrtarë nga komuna e Teheranit, të mbështetur nga forcat shtypëse shtetërore (Policia), bastisën dhe shkatërruan sallën e lutjve 'Pounak' të sunitëve. Forcat shtypëse mëtej kërkuan në mjediset e xhamisë sunit dhe konfiskuan telefonin cellular të Imamit Abdullah Moussa-Zadeh.

Continue Reading

Stampa Email

Regjimi Irani var nënën 43-vjeçare

 Tre burra varen në publik në Iran
E Enjte, 30 Korrik, 2015

NCRI - Regjimi i Iranit ka varur një nënë 43-vjeçare në një burg në qytetin e Karaj, Alborz në Provincën, veri-perëndimore të Teheranit.
Gruaja e identifikuar si znj Pari-Dokht Molai-Far, u var të mërkurën në burgun famëkeq të Qezelhesar.

Continue Reading

Stampa Email

Mijëra iranianë mbështesin opozitën telethon

E Mërkurë, 29 Korrik 2015 


Mijëra Iranianë nga mbarë Irani dhe vende të botës ofruan kontribute për Simaye Azadi
Mbështetja e gjerë për banorët e Rezistencës dhe Kampin e Lirisë kjo është një tregues i vendosmërisë së popullit iranian për ndryshimin e regjimit.
NCRI - Simaye Azadi, Televizioni Kombëtar Iranian (INTV), mbajti programin e tij për mbledhjen e fondeve të qëndrueshme nëntëmbëdhjetë nga 46 orë nga 24-28 korrik. Mijëra Iranianë nga i gjithë Irani dhe vendet në të gjithë globin ka marrë pjesë në këtë telethon që u transmetua në INTV. Kontributet e tyre janë bërë kryesisht duke telefonuar në 39 linja telefonike të alokuara për këtë telethon. Megjithatë, një numër i madh i kontribuesve, të cilët kishin pritur për orë për të marrë përmes, ka deklaruar kontributet e tyre përmes internetit ose medias sociale si linjat tejet të zëna. Disa nga kontributet ishin fundraisings kolektive, dhe disa njerëz brënda Iranit kanë dhënë kontributet e tyre në Simaye Azadi përmes miqve dhe të afërmit jashtë vendit.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.