• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 25 Janar 2020, 19:37:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

27 vjetori i masakrës së 30.000 të burgosurve politikë në Iran

E Mërkurë, 29 Korrik 2015 


NCRI - të shtunë shënon përvjetorin e 27-të të masakrës së 30.000 të burgosurve politikë në Iran. Në verën e vitit 1988, një muaj pas Ruhollah Khomeini u detyrua të pranojë një armëpushim në luftën e tij tetë-vjeçare me Irakun, sundimtari fundamentalist e regjimit të mullahëve "urdhëroi një ekzekutimin në masë të gjithë të burgosurve politikë të lidhur me grupin kryesor opozitar Popullore Organizata Mojahedin i Iranit, PMOI (Mujahedin-e Khalq, MEK).

Continue Reading

Stampa Email

11 të burgosur varur në Iran - 27 ekzekutime në javën e fundit

E Martë, 28 korrik 2015

NCRI – Nëntë të burgosur të hënën u varën kolektivisht në qendrën e paraburgimit në qytetin e Karaj, në perëndim të Teheranit.
Gjithashtu të hënën dy të burgosur të tjerë, të identifikuar si Saeid Ganji dhe Firouz Nuri-Majd, u varën në burgun famëkeq të Iranit Qezelhesar në Karaj
Këto varje e kanë cuar në 27 numrin e të burgosurve që janë ekzekutuar në Iran gjatë javës së fundit.

Continue Reading

Stampa Email

2 të varur të tjerë në Iran, më shumë se 10 persona presin rradhën e vdekjes

E Hënë, 27 Korrik 2015 

NCRI - Dy të burgosur janë varur mëngjesin e të hënën në burgun famëkeq të Iranit Qezelhesar në qytetin e Karaj, në perëndim të Teheranit.
Të dy të burgosurit u identifikuan si Saeid Ganji dhe Firouz Nouri-Majd.
Ganji, Nuri-Majd dhe një i burgosur tjetër në Burgun Qezelhesar u transferuan në izolim të dielën në përgatitje për ekzekutimin e tyre, dhe të afërmit e tyre u kontaktuan për t'u takuar me ta në burg në momentin e fundit.

Continue Reading

Stampa Email

Ministri i brendshëm i Bahreinit: Regjimi Irani eksporton terrorizmin

E mërkurë, 30 nëntor

Ministri i Brendshëm i Bahreinit, Rashid bin Abdullah Al Khalifa, dënoi ndërhyrjen regjimit iranian në vendin e tij.
Në një deklaratë të publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve Bahraini, ai tha se këto ndërhyrje kanë të bëjnë me "deklarata armiqësore politike, kontrabandën e eksplozivëve, armëve dhe municioneve në Bahrein dhe strehimi e të arratisurve nga drejtësia dhe vendosjen e kampeve iraniane për grupet e trajnimit terroriste që kërkojnë të sulmojne të pafajshmit, si dhe vazhdimin e kryerjeve të sulmeve mashtruese të mediave kundër Mbretërisë së Bahreinit.”

Continue Reading

Stampa Email

Amnesty: Irani "trondit" Vala e Ekzekutimesh - gati 700 të vrarë në më pak se gjashtë muaj

E Enjte, 23 korrik, 2015

NCRI - Autoritetet Iraniane besohet se kanë ekzekutuar në mënyrë të habitëshme 694 persona nga 1 janar deri në 15 korrik 2015, tha Amnesty International sot, një kulm i paparë i ekzekutimeve në vend.
"Kjo është ekuivalente me ekzekutimin e më shumë se tre personave në ditë. Në këtë ritëm tronditës, Irani mund të kalojë numrin e përgjithshëm të ekzekutimeve në vend në vitet e fundit, bazuar nga regjistrimet e Amnesty International”.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Përshëndes të gjithë mësuesti e guximshëm dhe liridashës të Iranit Thirrje për solidaritet dhe mbështetje për kërkesat e tyre për mësimdhënie

Znj. Maryam Rajavi, Presidente e Zgjedhur te Rezistences Iraniane, përshëndeti mësuesit liridashës dhe guximtarë, të cilët organizuan një protestë dhe u mblodhën përpara ndërtesës së parlamentit të mërkurën, 22 korrik dhe vlerësoi vendosmërinë dhe këmbëngulje e tyre vitin e fundit si ata kanë organizuar disa protesta dhe greva në mbarë vendin.

Continue Reading

Stampa Email

50 të arrestuar për pjesëmarrjen në festë në Iran

NCRI - Rreth 50 të rinj dhe disa gra janë arrestuar pasi kanë marrë pjesë në një festë ku kishte përzierje gjinore ata jane arrestuar nga forcat shtypëse të regjimit Iranian të sigurisë në qytetin e Dezful, në jug-perëndim të Iranit.

Të rinjtë dhe gratë ishin duke festuar të dielën vonë dhe në orët e para të hënën në një kopsht në periferi të Dezful kur ata u rrethuan nga forcat shtypëse të regjimit.
Nga të arrestuarit ishin 26 gra dhe 24 burra, dhe të gjithë ata kanë qenë rreth moshës 20 dhe 25 vjeç.

Continue Reading

Stampa Email

U.S. Lideret e komisionit të punëve të jashtme janë të zhgënjyer nga vota e OKB-së për marrëveshjen nukleare

Përfaqësuesi i SHBA Ed Royce (R-CA), Kryetar i Komisionit të Punëve të Jashtme , dhe Përfaqësuesi i SHBA Eliot Engel (D-NY), Anëtar e Komiteti Rendites, ka lëshuar këtë deklaratë të përbashkët të hënën në kalimin e një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara miratimin e marrëveshjes bërthamore ne Iran:

Continue Reading

Stampa Email

Protestat kundër sulmeve me acid mbi gratë në Iran

NCRI - Banorët e Bukan, të Iranit veriperëndimor, javën e kaluar dolën në rrugë ditën e shtunë për të protestuar kundër sulmeve me acid kundër katër grave kurde Iraniane.

Shumë gra kanë qenë të pranishme në tubimin e madh. Ata kërkuan ndjekjen e atyre që janë përgjegjës për sulmet me acid.
Tubimi u zhvillua pavarësisht sigurisë së rritur nga regjimi i cili kërkohet për të parandaluar ndonjë protestë.

Continue Reading

Stampa Email

Khamenei këmbëngul në perhapjen e terrorizmit dhe fondamentalizmit dhe tërheq mantelin e tij nga vijat e kuqe bërthamore

NCRI - Katër ditë pas arritjes së një marrëveshje bërthamore me P5 + 1, Udhëheqësi suprem Ali Khamenei i regjimi Iranian po fliste në lutjet e Fiter Bajramit, ai u përpoq të tërheqë mantelin e tij nga vija e kuqe bërthamore në marrëveshjen bërthamore, duke thënë se marrëveshja bërthamore nuk do të ndikojë në politikën e regjimit në përhapjen e terrorizmit dhe fondamentalizmit në të gjithë rajonin. Ai pati parasysh humbjet e njëpasnjëshme të miqve të tij në Siri dhe Jemen.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Sulmet në burgjet Evin dhe Gohardasht pas marrëveshjes bërthamore

NCRI – Në ditët pas marrëveshjes bërthamore, xhelatët e diktaturës fetare të pushtetit Iranin kanë bastisur dhe keqtrajtuar të burgosurit në burgjet Evin dhe Gohardasht.
Në mesnatën e të mërkurës, 15 korrik, rojet e burgut Evin kanë bastisur lagjen 8 në këtë burg ku janë të burgosurit politikë. Xhelatët i zgjuan të gjithë të burgosurit dhe i detyruar ata jashtë lagjes kërkim vendin deri 01:00
Gjatë kësaj bastisje mizor, Reza Entessari, një i burgosur Dervish, zhvilluar një problem të zemrës dhe u transferua në infermieri burgut, por xhelatët nuk ka dhënë atij ndonjë trajtim mjekësor.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Sulmohen me acik 4 gra Kurde gjatë muajit të Ramazanit

NCRI – Katër gra dhe vajza të reja në Bukan (Ne provincën perendim të Azerbaixhanit në veriperëndim të Iranit) ku viktimat janë sulmuar nga rregullat misogjenike në Iran.
Këto krime janë kryer të martën, më 14 korrik në Bulevardin e Kurdistanit në qytetin Bukan, ku një grua dhe tre vajzat e reja kur ishin duke shëtitur, ata ishin shënjestër dhe u plagosën rëndë në këtë sulm criminal acidi.

Continue Reading

Stampa Email

Irani shton masat e sigurimit përreth kompleksit Khamenei në vazhdim të shpalljes bërthamore

NCRI – Regjimi Iranian ka rritur në mënyrë drastike prezencën e forcave të siguris i përbërë nga Lideri i Regjimit Suprem në Teheran lajmi i marreveshjes është dhënë ditën e Martë me fuqitë e mëdha botërore për të frenuar programin e tij bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve ndërkombëtare.
Njësitë speciale janë të stacionuara në rrethin Pasteur ku Ali Khamenei qendron.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.