• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Premte 13 Dhjetor 2019, 14:58:42.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

Maryam Rajavi në Dhomën e Nënkomiteti: Ndryshimi i regjimit në Iran është i nevojshme për të luftuar fondamentalizmin islamik

Znj. Maryam Rajavi, kryetare e Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit tha në Kongresin e Amerikanë të mërkurën se:"Mungesa e një politike të fortë ndaj regjimit të Teheranit, do të ketë pasoja shkatërruese." Ajo shpjegoi se për t'iu kundërvënë fondamentalistëve islamikë, duhet të fuqizohet demokracia dhe toleranca Islamike.

Maryam Rajavi u shfaq të mërkurën përpara Shtëpisë të Punëve të Jashtme të Nënkomitetit për Mospërhapjen eTerrorizmit dhe Tregtisë në një video-konference.
Rajavi, iu referua regjimit iranian si "epiqendra e fondamentalizmit" në Lindjen e Mesme dhe ajo i tha përfaqësuesve të mbledhur se: "Ne mund dhe duhet të mundim fondamentalizmin islamik, qoftë Shiit apo Sunit."

Maryam Rajavi përshkroi disa hapa praktike të cilat qeveritë perëndimore mund ti përdorin në drejtim të këtij qëllimi, njëra prej të cilave ishte për të "njohur aspiratat e popullit iranian për të përmbysur mullahët”
Ajo i tha dëgjuesve se: “Sot, fundamentalizmi islamik dhe ekstremizmi, nën emrin e ISIS apo grupeve shiite paraushtarake, kanë nisur një sulm vicioz në vendet e rajonit dhe më gjerë, duke përfshirë këtu Amerikën dhe Evropën.”

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 115 ekzekutime në dy javë

Fashizmi vrastar i mullahëve ka rritur ndjeshëm ekzekutimet për të vonuar rënien e regjimit

NCRI-Pas valëve të ekzekutimeve në qytete të ndryshme në Iran, regjimi klerike anti-njerzore i dërgoi 30 të burgosur të tjerë në trekëmbëshin nga data 22 prill deri në 26 prill. Nëntë të burgosur janë varur kolektivisht më 22 prill në Vakil Abad në burgun e Shiraz. Më 23 prill, gjashtëmbëdhjetë të burgosur të tjerë u ekzekutuan në Bandar Abbas, KERMAN dhe Jiroft. Më 25 dhe 26 prill, tre të burgosur në burgun e Rasht dhe dy të burgosur të tjerë u ekzekutuan në qytetet e Zanjan dhe Abhar.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: 65 ekzekutimet në një javë

Rreth 200 të burgosur do të ekzekutohen në Karaj

Thirrje per të rinjtë që të protestojnë për ekzekutimet kriminale dhe të shprehin përkrahjen e tyre për familjet e viktimave
NCRI - Përball krizës të gjerë të brendshëm dhe të jashtëm, veçanërisht një hap tërheqjur nga zbatim i negociatave bërthamore dhe në të njëjtën kohë me zgjerimin e protestave nga ana e mësuesve dhe punëtorëve, si dhe shtresat e tjera të shoqërisë, regjimi klerike anti-njerëzore ka rritur shumë në mënyrë të paprecedent ekzekutimet me frikën e rritjes të kryengritjeve popullore. Mbi 70% e ekzekutimeve janë kryer në fshehtësi dhe regjimi klerike nuk ka publikuar asnjë informacion mbi këto mizori.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi përshëndeti protestat e mësuesve iraniane dhe i kërkon mbështetje për to

NCRI - Znj. Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, përshëndeti mësuesit, punëtorët të cilët janë ngritur në pjesë të ndryshme të vendit për të protestuar për të drejtat e tyre dhe kundër diskriminimit, korrupsion dhe masave shtypëse nga regjimit i mullahëve. Ajo i bëri thirrje popullit, veçanërisht të rinjëve dhe studentëve, për të zgjeruar protestat dhe të shprehin solidaritet me mësuesit.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Thirrje urgjente për dhënien fund të ekzekutimeve dhe represionit të grave

Ekzekutimet: shifëra më e lartë në 12 vitet e fundit
Njoftim për shtyp nga Miqtë e Iranit të Lirë
Ne jemi shumë të shqetësuar nga lajmet për trendin në rritje të ekzekutimeve në Iran.

Tetë të burgosur janë var të hënën në Burgun Qëndror në qytetin Karaj. Të burgosurit në burgun Gohardasht dhe Burgun Qëndror në Karaj kanë nisur një protestë të dielën për të shpëtuar dhjetra shokët e qelisë të tyre të cilët janë në prag të ekzekutimit.

Continue Reading

Stampa Email

Raporti: IRGC dhe Hezbollahu janë duke luftuar në Jemen

Flamur i Houthis në Sana'a me fotot e (nga e majta), Abd Al-Malik Al-Houthi, Khomeini, Badreddin al-Houthi, dhe Hezbollahu Hassan Nasrallah
Gazeta Arabe al-Mustaqbal njoftoi të shtunën se: Garda Revolucionare e regjimit Iranian (IRGC) dhe Hezbollahu libanez janë angazhuar në beteja përkrah rebelëve Houthi në Jemen.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: 8 të burgosur janë varur në një burg në Karaj

NCRI – Xhelatët e regjimit iranian të hënën varën tetë të burgosur në burgun qëndror në qytetin e Karaj. Viktimat ishin dënuar me vdekje për cështje të lidhura me drogën.
Mediat shtetërore në Iran raportuan mbi ekzekutimet dhe nuk kanë informacione të tjera mbi viktimat.
Të burgosurit në burgun Gohardasht dhe burgun Qendror në Karaj kanë nisur një protestë të dielën për të shpëtuar dhjetra shokët e tyre të qelisë të cilët janë në prag të ekzekutimit.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN - Maryam Rajavi: Kriza bërthamore dhe kërcënimi I fondamentalizmit islamik perfundon me rrëzimin e regjimit

Alternativa është një Iran i lirë, demokratik dhe jo bërthamor midis popullit Iranian dhe rezistencës së tyre.
NCRI – Të dielën, 12 Prill 2015, në një tubim me rastin e përvjetorit të katërt të masakrës së banorëve Ashraf nga 8 prill 2011 Znj. Maryam Rajavi, Presidente e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Kombeve të Bashkuara që janë angazhuar me shkrim për sigurinë dhe mirëqenien e anëtarëve të PMOI (MEK) në Kampin e Lirisë për të marrë masa të menjëhershme për t'i dhënë fund rrethimit anti-njerëzore në Kampin e Lirisë dhe për të garantuar mbrojtjen e kampit.

Continue Reading

Stampa Email

SH.B.A kritikon shkeljen e të drejtave të grave në Iran

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Samantha Power, ka kritikuar regjimin iranian mbi të drejtat e grave.
Ambasadorja Samantha Powers tha: "Në Iran, gratë janë të ndaluar ligjërisht nga mbajtja e disa posteve qeveritare, nuk ka ligje kundër dhunës në familje dhe tradhtia bashkëshortore është e dënueshme me gurë, kjo e bën Iranin tërësisht të papërshtatshme që Irani të marrë një rol udhëheqës për të drejtat dhe mirëqenien e grave në OKB-së."

Continue Reading

Stampa Email

IRAN - Maryam Rajavi: Mullahët e frikësuar pa dëshirë të marrin një hap më shumë prapa në drejtim të pirja kupës së helmit nukleare

Një deklaratë e përgjithshme, pa nënshkrimin dhe miratimin zyrtarë të Khamenei, nuk e bllokon rrugën për një bombë nukleare
• Vazhdimi bisedimeve me fashizmin fetar në pushtet Iranian me qëllim për qetësuar nuk do të sigurojë rajonin dhe botën nga kërcënimi i përhapjes nukleare.
• Përputhja me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është thjesht mënyra e vetme për të bllokuar mullahët nga marrja e armëve bërthamore
NCRI - Zonja Maryam Rajavi, Presidenti i zgjedhur i rezistencës Iraniane, tha si më poshtë në lidhje me deklaratën e përbashkët midis regjimit Iranian dhe P5 + 1:

Continue Reading

Stampa Email

Amnesti: Regjimi Iran kryen numrin më të lartë të ekzekutimeve të raportuara në 2014

Raporti i fundit mbi dënimit me vdekje nga ana e Amnesty International tregon se 607 ekzekutime të regjistruara janë kryer në 22 vende të botës në 2014, një ulje prej gati 22% krahasuar me vitin e mëparshem.

Ekzekutimet e raportuara janë kryer në Iran më shumë se çdo në vend tjetër të botës.
Në Iran, autoritetet njoftuan zyrtarisht 289 ekzekutime, por qindra më shumë janë kryer të cilat nuk janë pranuan zyrtarisht, tha raporti i Amnesty.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Khamenei urdhra për rritjen e ekzekutimeve, sulm me raketa në Kampin e Lirisë.

Khamenei dha urdhër për të rritur ekzekutimet dhe sulmet me raketa në kampin e Lirisë për të kontrolluar situatën brenda vendit, pas operacionit "Stuhia Vendimtare".
NCRI - Udhëheqësi suprem i regjimit iranian, Ali Khamenei, i frikësuar nga e pasojat e operacionit ushtarak 'Stuhisë vendimtare'e koalicionit arabe kundër pushtimit të Jemenit nga mercenarë të regjimit klerikal-së dhe për të kontrolluar situatën në vend, ka urdhëruar zyrtarët e regjimit të tij të rrisin numrin e ekzekutimeve të fshehta e të dukshme dhe regjimit ka grupin e saj Forca Kudsit në Irak në emër të Asa'ibAhl al-Haq për të zhvilluar raketa dhe sulmet terroriste kundër Kampit të Lirisë pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit që është shtëpita e anëtarëve të opozitës Iraniane.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: 12 të burgosur u ekzekutuan fshehurazi në një ditë

NCRI - Xhelatët e regjimit iranian varën fshehurazi të paktën 12 të burgosur të enjten (26 mars 2015) në burgjet e qytetit e Shirazit dhe Mashhad.

Një grup prej pesë të burgosurish janë varur në burgun e qytetit të Mashhad në verilindje të Iranit, ndërkohë gjashtë të tjetër janë varur kolektivisht në burgun Pirnia në qytetin e Shirazit në Iran jugore. Në të njëjtën ditë, një tjetër i burgosur u var në burgun Adelabad në të njëjtin qytet.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN (Imazhe grafike): Dy të varur të tjerë në publik

NCRI - Dy burra janë varur në publik në qytetin e Jiroft përpara festimeve të Vitit të Ri nga ana e regjimit. 

Ekzekutimet u kryen duke përdorur një vinç dhe hamall mekanike në një nga sheshet kryesore të qytetit, me njerëz të armatosur që ruanin nga çatitë rreth zones.
Dënimet me vdekje u krye në ditën pas Festival të Zjarrit - i njohur si Charshanbeh Souri - e përdorur nga shumë iranianë për të sfiduar regjimin klerik.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.