• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 20 Tetor 2019, 07:42:15.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Deklarata e NCRI

IRAN: Në Përvjetorin e Kryengritjes së 27 Shtatorit, u Është Vënë Flaka Simboleve dhe Qendrave Represive të Regjimit në Qytete të Ndryshme

Në përvjetorin e kryengritjes së 27 shtatorit 1981 në Teheran, të rinjtë rebelë u vunë flakën posterave të mëdhenj të Khomeini-t, Khamenei-t dhe disa bazave të Gardës Revolucionare (IRGC) dhe Bassij në qytete të ndryshme nëpër Iran nga 22 shtatori deri më 27 shtator 2019. Të rinjtë ngjitën gjithashtu fotografi të Lidershipit të Rezistencës Iraniane nëpër mure e mbikalime të qyteteve të ndryshme, si dhe tabela me sllogane anti-qeveritare si Vdekje Khamenei-t, Rroftë Liria dhe Demokracia, si dhe Liri me Maryam Rajavi-n.

Continue Reading

Stampa Email

Iranianët i Thonë Jo Rouhani-t për të Dytën Ditë Jashtë OKB-së

 

Mbështetësit iraniano-amerikanë të grupit kryesor të opozitës iraniane, Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI, Mujahedin-e Khalq ose MEK) u grumbulluan të mërkurën më 25 shtator për të dytën ditë në New York jashtë Kombeve të Bashkuara duke thirrur “Jo Rouhani-t” e duke shprehur kundërshtimin e tyre të plotë ndaj regjimit të mullahëve që sundojnë Iranin.

Continue Reading

Stampa Email

Lideri Suprem i Regjimit Iranian i Përjashton Bisedimet me SHBA-në në Çfarëdo Niveli

Udhëheqësi Suprem i regjimit iranian shpalli të martën se “nuk do të ketë asnjë bisedim me SHBA-në në asnjë nivel” — komente që me sa duket kanë për qëllim t’i japin fund çdo spekulimi lidhur me një takim të mundshëm SHBA-Iran midis Presidentit të regjimit Hassan Rouhani dhe Presidentit amerikan Donald Trump në Kombet e Bashkuara nga fundi i këtij muaji.

Continue Reading

Stampa Email

Grupet e të Drejtave Njerëzore Nxisin OKB-në që t’i Kërkojë Llogari Regjimit Iranian për Masakrën e 1988-ës

 

Shkruar nga Hamideh Taati më 17 shtator 2019.

Grupe të shumta të të drejtave njerëzore me Status Konsultativ në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut i kanë bërë thirrje Komisioneres së Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, që të mbështesë nisjen e një misioni të pavarur të gjetjes së fakteve lidhur me masakrën e mijëra të burgosurve politikë në 1988-ën në Iran.

Continue Reading

Stampa Email

Iran: Zjarrvënie ndaj fotografive të AIi Khamenei-t dhe bazave të IRGC-së dhe Bassij në 75 qytete

 

Në orët e para të së hënës më 16 shtator 2019, të rinj të rebeluar u vunë flakën billboard-eve gjigande të Liderit Suprem të regjimit iranian, Ali Khamenei, dhe bazave të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) dhe të Bassij në qytetet Karaj (në perëndim të kryeqytetit), Orumiyeh, Khoy e Makoo (në veri-perëndim), dhe Roudsar e Rezvanshahr (në veri).

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.