• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Premte 21 Shkurt 2020, 21:20:26.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Eksportet Gjermane në Iran Janë Përgjysmuar në Gjysmën e Parë të 2019-ës, Sipas të Dhënave të Reja

Shkruar nga Mahmoud Hakamian 

Eksportet gjermane në Iran pothuajse janë përgjysmuar në gjashtë muajt e parë të 2019-ës, sipas të dhënave të shfaqura të hënën, gjë që tregon se kompanitë po i reduktojnë lidhjet e biznesit me Teheranin për t’iu shmangur telasheve me Shtetet e Bashkuara pas rivënies së sanksioneve nga Uashingtoni mbi regjimin iranian.

Stampa Email

Pavarësisht Retorikës, Turqia u Bindet Sanksioneve Amerikane të Naftës mbi Regjimin Iranian - Raport

 

Nga Hamideh Taati

Turqia ia ka mbyllur portet naftës iraniane, duke iu bindur plotësisht sanksioneve amerikane kundër furnizuesit kryesor të saj, pavarësisht kritikës publike të Ankarasë ndaj vendimit të Shteteve të Bashkuara për t’u dhënë fund lehtësimeve lidhur me importet dhe paralajmërimit të një përpjekjeje për të gjetur prodhues alternativë, raportoi të martën Reuters.

Stampa Email

Krizë Madhore Ekonomike në Iran

Nga Shamsi Saadati

Për dekada të tëra, në Iran ka patur dy kriza kryesore. E para, që ka në shënjestër popullin iranian, është kriza e jetesës ku akti i thjeshtë i të mbijetuarit deri të nesërmen është i mbushur me telashe të panumërta, përfshirë koston e lartë të jetesës dhe represionin nga mullahët në pushtet. E dyta, që ka në shënjestër Regjimin Iranian, është kriza e ekzistencës, ku mullahët po përballen me një kundërsulm gjithnjë e më të fortë nga populli.

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.