• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 20 Tetor 2019, 07:42:15.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

SHBA i Shtrëngon Sanksionet mbi Regjimin Iranian

 Nga Shahriar Kia

SHBA i ka shtrënguar shumë më fort sanksionet e energjisë kundër regjimit iranian këtë javë duke hequr lehtësimet që ishin bërë për tetë vendet që lejoheshin të vazhdonin të blinin naftë iraniane pas rivënies së sanksioneve vitin e shkuar.

Stampa Email

Ulen Investimet në Iran

 

Shkruar nga Mohammad Sadat Khansari më 30 prill 2019.

Nga Mohammad Sadat Khansari

Vitin e shkuar, Presidenti amerikan Donald Trump shpalli se vendi ishte tërhequr nga Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), apo siç njihet ndryshe, pakti bërthamor i 2015-ës me Iranin. Ai tha se do të riaplikoheshin sanksionet dhe Departamenti i Shtetit shpalli planet e tij lidhur me importet e naftës iraniane.

Stampa Email

Anija e Sanksionuar Iraniane Kapet në Bregdetin e Libisë

Shkruar nga një Shkrimtar i Stafit më 29 prill 2019.

Autoritetet në qeverinë e Libisë, e cila mbështetet nga Kombet e Bashkuara, kanë kapur një anije iraniane të sanksionuar nga SHBA dhe Bashkimi Europian në bregdetin e Misrata, mes pretendimeve se mbante armë, raportoi The National të dielën.

Stampa Email

Ekonomia e Iranit Nuk Ka Shpresë Shërimi

 

Nga Shahriar Kia

Ekonomia e Iranit ka disa vite që është e rrënuar. Dekadat e korrupsionit dhe keqmenaxhimit kanë garantuar që shërimi të mos mund të ndodhë me praktikat e qeverisë aktuale.

Stampa Email

 Regjimi Iranian Dështon në Shitjen e Naftës Përmes Bursës

 

Nga Shahriar Kia

Vitine e shkuar, Departamenti amerikan i Shtetit shpalli se priste që vendet e huaja t’i reduktonin në zero importet e naftës iraniane brenda një afati kohor të përcaktuar. Janë bërë lëshime vetëm për një numër të vogël vendesh – importuesit më të mëdhenj të naftës iraniane.

Stampa Email

Nuk Ka Më Lëshime për Sanksionet mbi Naftën Iraniane

 SHBA nuk do të bëjë lëshime të reja për asnjërin nga tetë vendet që blejnë aktualisht naftë iraniane, sipas një zyrtari të lartë të Departamentit të SHBA-së të mërkurën, i cili la të kuptohej se eksportet e naftës krudo nga Irani mund të bien në zero përpara mbylljes së vitit 2019.

Stampa Email

Inflacioni në Iran Tashmë Gati 50 për Qind Sipas një Raporti të Ri

Midis marsit 2018 dhe marsit 2019, mallrat dhe shërbimet në Iran janë bërë 47.5 për qind më të shtrenjta, kështu që ndërsa viti iranian u mbyll më 20 mars, iranianët e zakonshëm gjenden përballë rritjeve të çmimeve prej gati 50 për qind të 12 muajve të shkuar, dhe pyesin veten se çfarë do të sjellë e ardhmja. Duket se ky është inflacioni më i lartë i pesë viteve të shkuara, sipas një raporti nga Qendra Statistikore e Iranit më 21 mars.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.