• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Enjte 23 Janar 2020, 14:49:18.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

MEK dhe Roli i Rëndësishëm i Grave në Protestat e Fundit të Studentëve

Iran – Roli i grave në Protestat e Iranit

Shkruar nga një Shkrimtar i Stafit më 16 janar 2020.

Më 8 janar, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike qëlloi një avion ukrainas pasagjerësh me një raketë sipërfaqe-ajër, duke vrarë të 176 njerëzit që ishin në bord. Pas tre ditësh mohimi, regjimi e pranoi se ishte përgjegjës, duke ndezur kështu një seri protestash në Iran.

Stampa Email

Regjimi i Iranit ekzekuton burrin dhe gruan

99 gra të ekzekutuara nën Rouhani

Regjimi iranian ka ekzekutuar një burrë e grua në një burg në Mashhad, në veri-lindje të Iranit, raportojnë mediat shtetërore.

Një grua, e identifikuar me emrin Maryam, 32 vjeç, u var së bashku me burrin e saj, Mehdi R., në agim të 8 dhjetorit në burgun qendror të Mashhad, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve ROKNA me 11 dhjetor 2019.

Stampa Email

Regjimi Iranian Rrit Shtypjen ndaj Lirisë së Grave

Shkruar nga Hamideh Taati 

Regjimi iranian e ka rritur shtypjen mbi liritë civile gjatë muajve të fundit, duke marrë në shënjestër specifikisht gratë, por tani shtypja do të bëhet edhe më intensive pasi regjimi ka shpallur mënyra të reja për të ndëshkuar sjelljet që ai beson se janë “të pamoralshme” dhe “të pahijshme”.

Stampa Email

Komunitetet Anglo-Iraniane Festojnë Ditën Ndërkombëtare të Gruas në Londër

Duke theksuar rolin vendimtar të grave në protestat e Iranit, ata i bëjnë thirrje Qeverisë së Britanisë që të mbështesë aspiratat demokratike të popullit iranian të udhëhequr nga Rezistenca Iraniane

Anëtarë të Komuniteteve anglo-iraniane dhe mbështetës të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit organizuan një tubim jashtë Downing Street Numër 10 në Londër më 9 mars 2019, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas.

Stampa Email

Forcat e sigurimit sulmuan brutalish tubimin për Ditën Ndërkombëtare të Grave në Teheran

Thirrje urgjente për lirimin e menjëhershëm të të arrestuarve

E enjte, 8 mars 2018, në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, një grup grash të guximshme iraniane u mblodhën jashtë Ministrisë së Punës në Bulevardin Azadi të Teheranit.

Gratë mbanin pankarta ku lexohej "Jo diskriminimi gjinor", "jo ligji diskriminues i punës", "rroga  të drejta dhe të barabarta për gratë", "Liri, barazi, drejtësi".

Stampa Email

 • 1
 • 2
Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.