• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 25 Janar 2020, 19:37:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Emiratet, Gjermania i Bëjnë Thirrje Regjimit Iranian që ta Ndalë Përshkallëzimin e Tensioneve në Gjirin Persik

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania shprehën shqetësim lidhur me rritjen e tensioneve në rajonin e Gjirit Persik, duke i bërë thirrje regjimit iranian që t’i ndalë hapat të cilat e përshkallëzojnë tensionin, sipas një deklarate të përbashkët në agjensinë shtetërore të lajmeve të Emirateve (ËAM) të mërkurën.

Stampa Email

Editorial: Europa Duhet t’i Hapë Sytë ndaj Realitetit në Iran

Trazirat vazhdojnë në Iran në një mënyrë të paprecedent. Populli i Iranit, i ngopur me dekada të tëra shtypjeje dhe politikash të korruptuara të mullahëve, po ngre zërin e tij në çdo cep të vendit. Ajo që po ndodh është, në njëfarë mënyre, e ngjashme me fillimin e vitit 1978.

Stampa Email

Regjimi iranian konsiderohet përgjegjës për brutalitetin e tij

 Botuar më 27 prill 2018.

Uashington, D.C. - Sot, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi Aktin mbi të Drejtat e Njeriut dhe Përgjegjësinë mbi  Marrjes e Pengjeve në Iran (H.R. 4744). Legjislacioni bipartiak hedh dritë mbi historikun e gjatë të shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe marrjen e pengjeve nga ana e regjimit iranian. Ai gjithashtu urdhëron sanksione ndaj zyrtarëve iranianë përgjegjës për burgime të padrejta dhe politikisht të motivuara të shtetasve të SHBA.

Stampa Email

Shkatërrimi i fabrikës kimike të diktatorit sirian është një hap i domosdoshëm për t'i dhënë fund katastrofës në Siri

 Dhe duhet të plotësohet me shpërbërjen e plotë të IRGC dhe milicitë e tyre mercenare nga i gjithë rajoni

Vënia në shënjestër e qendrave dhe objekteve për prodhimin dhe mirëmbajtjen e armëve kimike vdekjeprurëse të diktatorit brutal sirian dhe çmontimi i makinës luftarake të këtij regjimi është një hap i domosdoshëm për t'i dhënë fund tragjedisë siriane, e cila për shtatë vite ka vrarë më shumë se 500,000 njerëz, mes tyre, fëmijë, gra dhe njerëz të pafajshëm e të pambrojtur dhe gjithashtu ka zhvendosur gjysmën e popullsisë siriane, ndërkohë që fushëveprimi i saj ka shkuar shumë përtej kufijve të këtij vendi.

Stampa Email

Ambasadori i regjimit të Iranit në Hollandë urren gratë

NCRI - Të premten më 22 dhjetor, rrjeti i lajmeve "POW ned" publikoi një raport lidhur me reagimin e parlamentarëve që morën një dhuratë për Krishtlindje nga Alireza Jahangiri, ambasadori i regjimit të Iranit në Hollandë, vlen të përmendet se ambasadori i regjimit kishte dërguar dhurata vetëm për deputetët meshkuj! Raporti është si më poshtë:

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.