• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Hene 18 Nentor 2019, 19:18:45.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Pse regjimi Iranian ka frikë nga pasojat e zgjedhjes së Donald Trumpit si President?

E shtunë, 12 nëntor 2016

NCRI - Grupet armiqësore në regjimin iranian janë të shqetësuara në lidhje me rezultatet e zgjedhjeve presidenciale dhe të Kongresit në Amerikë.
Khamenei ka frikë se nuk mbetet asnjë shans për përpjekje për shantazh terrorist dhe për marrje pengjesh. Rafsanjani, Rouhani iu drejtua kundërshtarit të tyre me zili dhe shkroi: "nuk do të kalojë shumë kohë, kur shumë iranianë të pashpresë do të presin për një të ardhme ku Obama të marrë përsëri detyrën duke qenë se kemi humbur një mundësi të çmuar në Iran."

Stampa Email

Iranianët në Holandë do të mbajnë një miting të madh për të kujtuar masakrën e vitit 1988

E Hënë, 15 Gusht 2016
NCRI - iranianët që banojnë në Holandë planifikojnë të mbajnë një miting dhe marshim të madh të shtunën për të tërhequr vëmendjen ndërkombëtare për abuzimet e vazhdueshme të tmerrshme të drejtave të njeriut nga regjimi i mullahëve dhe duke kujtuar dhe viktimat e masakrës së vitit 1988 e të burgosurve politikë në Iran.

Stampa Email

Protesta në Kanada: Jo ekzekutimeve dhe torturave në Iran

E Hënë 06 Qershor 2016

NCRI - Liridashësit iranianë dhe përkrahësit e Rezistencës iraniane në Kanada organizuan një demonstrata të shtunën, më 4 Qershor në qendër të Torontos si dhe para parlamentit federal në Otava për të protestuar valën në rritje të ekzekutimeve dhe shkeljeve të rënda të drejtave të njeriut në Iran.

Stampa Email

Maldives shkurton marrëdhënie diplomatike me regjimin e Iranit

E Martë, 17 Maj 2016

Qeveria e Maldiveve tha të martën se ka vendosur të presë lidhjet 40-vjeçar diplomatike me Iranin, duke thënë se politika e regjimit iranian në Lindjen e Mesme janë të dëmshme për paqen dhe sigurinë në rajon.
Ministria e jashtme Maldives tha në një deklaratë se paqja në Lindjen e Mesme është e lidhur edhe me vetë paqes e kombit i ishullit, stabilitetin dhe sigurinë.

Stampa Email

Draft rezoluta në Kongresin e SH.B.A. kërkon mbrojtje për MEK në Kampin e Lirisë

E martë, 22 Mars 2016
Anëtarët e Shteteve të Bashkuara të Dhomës së Përfaqësuesve kanë paraqitur një rezolutë të re mbi të drejtat e mijëra anëtarëve të grupit kryesor opozitar iraniane Organizatës Popullore Mojahedin e Iranit (PMOI ose MEK) për miratim në Kongres. "H. RES. 650" Rezoluta u referuar Komitetit për Punë të Jashtme më 17 mars Ajo sponsorizohet nga Republikan Rep. Ted Poe dhe bashkë-sponsorizuar nga Reps Demokratike. Brian Higgins, Albio sires dhe Brad Sherman.
Titulli zyrtar i rezolutës është: Sigurimi dhe mbrojtja e disidentëve iraniane që jetojnë në kampin e Lirisë / Hurriya në Irak dhe në pritje të zhvendosjes nga Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët dhe lejojnë përdorimin e aseteve të tyre për të ndihmuar në rivendosjen e tyre .
Në vijim është teksti i plotë i projekt-rezolutën:

Stampa Email

100 ligjbërësit francezë kërkojnë që Hollande të vendoset në Iran

E Enjte, 12 Nëntor 2015

NCRI - Vetëm pak ditë para udhëtimit të ardhshëm në Francë nga regjimi Iranian presidenti Hassan Rouhani, dhe më shumë se 100 ligjbërësit francezë nga i gjithë spektri politik të enjten publikoi një deklaratë në të përditshmen Le Figaro thirrje Presidentit François Hollande për të përmirësuar marëdheniet diplomatike Francë-Iran dhe lidhjet tregtare të kushtëzuar me përmirësimin e të drejtave të njeriut në Iran, duke përfshirë një ndalim për ekzekutime, lirimin e të burgosurve politikë dhe respektimin e lirive demokratike.

Stampa Email

Rihapet Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Iran me grafite mbi portretin e Mbretëreshës ku shkruhet "Vdekje Anglisë"

E Diel, 23 Gusht 2015 

Ambasada e Britanisë e vandalizuar në Iran u rihap të dielën - me grafite ende të lyera mbi një portret të Mbretëreshës duke thënë "Vdekje Anglisë," raportoi The Telegraph.
Grafitet, një nga parullat e shumta mbuluan përmes ambasadës në Teheran, kur ajo është grabitur nga një turmë katër vjet më parë, nuk ishte hequr për rihapjen e madhe të ambasadës, pavarësisht nga pjesëmarrja e VIP-ave, duke përfshirë Sekretarin e Jashtëm britanik Philip Hammond.

Stampa Email

Jack Straw, Lobi i regjimit Iranian, pezullohet nga Partia e Punës

Jack Straw, ish-Sekretari i Jashtëm i Britanisë, me një histori të gjatë pune me regjimin Iranian, i cili ishte i përfshirë në përgatitjet e negocimeve për marrëveshje në luftën e Irakut në 2003 për bombardimin e anëtarëve të opozitës Iraniane në atë vend që vrau dhjetra anëtarë të PMOI (MEK) është pezulluar nga Partia e Punës nga një skandal 'për marrje të hollash'.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.