• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

BE Duhet të Përballet me Realitetin

 Nga Struan Stevenson

‘Mullahët e Iranit shtypin butonin e panikut’ është titulli i një artikulli informativ nga Struan Stevenson, coordinator i Fushatës për Ndryshimin në Iran, dhe ish anëtar i Parlamentit Europian, përfaqësues i Skocisë, kjo që vijon është një pjesë e artikullit që është publikuar nga UPI.

Stampa Email

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 08 Qershor, 2018

 • Gjiganti Kinez i Telekomit ZTE do të Paguajë një Gjobë $1 Bilion Pasi Ka Shkelur Sanksionet e Iranit dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara kanë bërë një marrëveshje me gjigantin kinez të telekomunikacionit ZTE Corp. Që përfshin një gjobë $1 bilion, sipas Sekretarit të Tregtisë Ëilbur Ross.

Kjo gjobë vjen pas afërsisht 1 bilion dollarëve që ZTE  i ka paguar më përpara për shitjen e pajisjeve Koresë së Veriut dhe Iranit duke shkelur sanksionet amerikane.

Stampa Email

Mini Raporti i së Enjtes për Iranin – 07 Qershor, 2018

Publikuar më 07 qershor 2018.

 • TABRIZ, Iran. 6 qershor, 2018. Sistemit të kompjuterëve të aeroportit iu bë ‘hacking’ nga protestuesit dhe në ekranet e mëdhenj u shfaq ky mesazh

Ne, ''Tapandegan", në një tjetër akt proteste, po e zotërojmë në këtë moment sistemin e kompjuterëve të aeroportit. Dy javë më parë, për të protestuar ndaj shkatërrimit të jetëve dhe pasurisë së popullit iranian nga Trupat e Gardës Revolucionare (IRGC), ne dominuam sistemet e aeroportit të Mashhad, dhe sot po shprehim mbështetjen tonë për grevistët.

Stampa Email

Bota Duhet të Qëndrojë Përkrah Popullit Iranian

E marta, 5 qershor, shënoi të pesëmbëdhjetën ditë rresht të grevës mbarëkombëtare të shoferëve të kamionëve në Iran, me pjesëmarrjen e dhjetra mijëra shoferëve të automjeteve të rënda në gati 300 qytete në mbarë vendin.

Stampa Email

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 04 Qershor, 2018

 • Irani vazhdon përpjekjet për të zotëruar teknologji WMD (armë të shkatërrimit masiv), thotë inteligjenca gjermane

2 qershor, 2018 – Regjimi iranian vazhdon me përpjekjet e tij për të zotëruar teknologjinë e nevojshme për armë të shkatërrimit masiv, sipas një raporti inteligjence të lëshuar javën e kaluar nga shteti Baden-Ëurttemberg i Gjermanisë, ku eshte i bazuar një numër i madh i teknologjisë së specializuar dhe kompanive inxhinierike të vendit.

Stampa Email

Mini Raporti i së Martës për Iranin – 29 Maj, 2018

 Dhoma e SHBA miraton sanksionet mbi dy forca militante të Irakut të lidhura me Iranin

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA miratoi një legjislacion që kërkon vënien e sanksioneve mbi dy grupe militante Shia të mbështetura nga Irani në Irak. Kjo masë shfaqet në një amendament për buxhetin e Departamentit të Mbrojtjes, njohur zyrtarisht si Akti i Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare, i cili u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve të enjten.

Stampa Email

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 28 Maj, 2018

Kushtet e Grave të Burgosura të Gonabadi Kanë Ngritur Shqetësimin e AI

“Gratë e burgosura të komunitetit fetar të Gonabadi Dervish në Iran po i nënshtrohen abuzimit verbal, duke përfshirë fyerje seksuale, dhe nuk po i jepet trajtimi i duhur mjekësor nga doktorët dhe profesionistët e tjerë të shëndetit në burgun Shahr-e Rey në rrethinat e Teheranit,” ka thënë Amnesty International në një deklaratë të lëshuar më 25 maj, 2018.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.