• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 20 Tetor 2019, 13:11:02.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 25 Maj, 2018

Publikuar më 25 maj 2018.

 • SHBA merr në shenjë kompanitë ajrore në sanksionet më të fundit për Iranin

Shtetet e Bashkuara të enjten vunë sanksione mbi disa kompani iraniane dhe një numër avionësh në një lëvizje që merr në shenjë katër kompani ajrore iraniane.

Stampa Email

Komentet e Mike Pompeo Sekretar i Shtetit i SHBA: Pas Marrëveshjes, një Strategji e Re për Iranin

Fragmente:

Dy javë më parë, Presidenti Trump i dha fund pjesëmarrjes së Shteteve të Bashkuara në Planin e Përbashkët të Veprimit, njohur në përgjithësi si marrëveshja bërthamore e Iranit.

Presidenti Trump u tërhoq nga marrëveshja për një arsye të thjeshtë: ajo nuk garantonte sigurinë e popullit amerikan nga rreziku i krijuar prej liderëve të Republikës Islamike të Iranit.

Stampa Email

Mini Raporti i të Hënës për Iranin – 21 Maj, 2018

 

 • Pompeo do të zbardhë "Planin B" të SHBA për t’u përballur me Iranin

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo do të zbulojë "Planin B" të administratës për t’iu kundërvënë Iranit të hënën, ide të cilën disa kritikë e quajnë "ëndërr të kotë", ndërsa të tjerë dyshojnë nëse administrata po tregohet e ndershme në lidhje me qëllimet e saj për këtë vend.

Stampa Email

Mini Raporti i të Mërkurës për Iranin – 9 Maj, 2018

 Departamenti i Thesarit të SHBA-së deklaron një politikë të re sanksionesh kundër Iranit

Në vazhdim të vendimit të Presidentit të SHBA, Donald Trump, për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me regjimin iranian, Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin i konfirmoi sanksionet në një deklaratë:

“Presidenti Trump është treguar i qëndrueshëm dhe i qartë në faktin që kjo Administratë është e vendosur të adresojë tërësinë e veprimtarive destabilizuese të Iranit. Ne do të vazhdojmë të punojmë me aleatët tanë për të ndërtuar një marrëveshje që të mbrojë vërtetë interesin e sigurisë afatgjatë kombëtare.

Stampa Email

Mini Raporti i të Hënës për Iranin – 7 maj, 2018

 Mbledhje Protestuese e Aksionerëve të Kompanisë së Minierave të Kromitit, Esfandaqeh, në Kerman, Iran

Të dielën, 6 maj, 2018, rreth 100 aksionerë të Kompanisë së Minierave të Kromitit, Esfandaqeh, në Kerman, Iran u mblodhën përballë punishtes së kompanisë në rajonin e Abdasht në protestë ndaj pasigurisë së statusit të aksioneve të tyre.

Stampa Email

Mini Raport i të hënës mbi Iranin – 30 prill  2018

 

 • BANEH, Kurdistani iranian: dita e 16-të radhazi e grevës së tregtarëve

30 prill 2018 - Tregtarët dhe pronarët e dyqaneve të Banehit, në provincën e Kurdistanit - Irani perëndimor, filluan ditën e gjashtëmbëdhjetë  të grevës dhe protestave sot. Ata po protestojnë kundër mbylljes së kalimeve kufitare dhe rritjes së detyrimeve doganore.

Stampa Email

SHBA përshëndet përpjekjet e BE për të frenuar Iranin

NCRI - Bashkimi Evropian po ndërmerr hapa për të vendosur sanksione ndaj Iranit dhe ka thënë se çdo biznes apo entitet që hyn në marrëveshje me kombin luftënxitës mund të jetë duke financuar përhapjen e kaosit dhe mbështetjen e milicive dhe grupeve të lidhura me to.

Stampa Email

Ish- Amb i SHBA- së: Zgjedhjet në Iran jan një mashtrim.

E Martë, 23 Shkurt 2016 


Teokracia e tmerrshme që Ajatollahët e drakoniane i kanë imponuar iranianëve nuk mban asnjë ngjashmëri me një sistem demokratik, thotë Kenneth Blackell, ish ambasador i SHBA-së në Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.