• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Hene 27 Janar 2020, 15:14:32.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Protestat në Iran vazhdojnë për ditën e tretë radhazi

Protestat e Universitetit Sharif në Teheran - 13 Janar
Thirrje për Aksion Ndërkombëtar për të Liruar Studentët dhe Protestuest e Arrestuar
Studentët në Universitetin Industrial Sharif të Iranit vazhduan protestat e tyre për të tretën ditë radhazi të hënën në mesditë. Protestuesit u shprehen me hidhërim dhe zemërim ndaj regjimit klerik dhe brohoritën, "Vdekje për diktatorin", "Hidhërimi dhe pikëllimi është me ne sot - studentët e guximshëm po vuajnë sot", "Topat, tanket, fishekzjarret dhe mullahët duhet të largohen," dhe " Ata vranë rininë tonë dhe vendosën mullahët në vendin e saj. "

Stampa Email

Iran: Djegia e fotove të Kreut të eliminuar të Forcave Qods, Soleimani Iran: Njësitë e Rezistencës të MEK, duke ngjitur postera e foto të Maryam Rajavi-t dhe duke djegur fotot e kreut të eliminuar të Forcave Qods, Soleimani Mesazhet e Udhëheqëses së R

Iran: Njësitë e Rezistencës të MEK, duke ngjitur postera e foto të Maryam Rajavi-t dhe duke djegur fotot e kreut të eliminuar të Forcave Qods, Soleimani

Mesazhet e Udhëheqëses së Rezistencës Njëkohësisht me Kryengritjen Mbarëkombëtare

Më 11 dhe 12 janar 2019, në të njëjtën kohë me zhvillimin e kryengritjes nga populli dhe rinia në Teheran e në qytete të tjera iraniane, njësitë e rezistencës kanë vendosur postera e foto të Znj Maryam Rajavi, Presidentes së zgjedhur të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), në Teheran (në autostradën Mahallati, dhe në urën e katërt e të gjashtë në Rrugën Abuzar), Isfahan, Tabriz, Karaj, Yazd, Kerman, Babolsar, dhe Masjid Soleiman.

Stampa Email

MEK: Mijëra protestues në Iran janë nën tortura dhe keqtrajtim

Protestat në Iran: Mijëra protestues në Iran janë nën tortura

Mbi 12,000 njerëz janë arrestuar gjatë protestave në Iran në nëntor të vitit 2019. Të burgosurit janëtë izoluar nën kushte të rënda. Sipas raporteve të marra nga grupi kryesor i opozitës në Iran, Organizata Popullore Moxhahedin e Iranit (PMOI, Mujahedin-e-Khalq ose MEK), hetuesit dhe torturuesit kanë transferuar shumë prej të plagosurve nga spitalet në burg dhe i kanë vënë ata nën tortura.

Stampa Email

Publikohen 14 Emra të Tjerë të Martirëve të Kryengritjes Mbarëkombëtare

Foto të disa prej martirëve të protestave të Iranit në nëntor 2019

Kryengritja në Iran – Nr. 66

Të arrestuarit torturohen për t’i detyruar të bëjnë rrëfime në televizion

Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI/MEK) ka publikuar emrat e 14 martirëve të tjerë të kryengritjes mbarëkombëtare të popullit iranian në nëntor, duke e çuar në 615 numrin e të identifikuarve deri tani.

Stampa Email

Protestat në Iran: Dita e Gjashtëmbëdhjetë e Kryengritjes për Ndryshim Regjimi

Dita e Gjashtëmbëdhjetë e Kryengritjes për Ndryshim Regjimi

Shkruar nga Hamideh Taati më 30 nëntor 2019.

Përmbajtja e kësaj faqeje do të përditësohet me të rejat më të fundit lidhur me protestat në Iran 

Irani ka dy javë që tronditet nga protestat mbarëkombëtare për ndryshim regjimi. Kryengritja mbarëkombëtare hyri në ditën e saj të gjashtëmbëdhjetë të shtunën, më 30 nëntor.

Stampa Email

Gjatë Kryengritjes së Iranit, të Paktën 251 të Vrarë, 3,700 të Plagosur, dhe 7,000 të Arrestuar 85 martirë të kryengritjes të identifikuar në qytete të ndryshme

Kryengritja në Iran – Nr. 26

Znj. Maryam Rajavi: Këshilli i Sigurisë i OKB-së duhet të kërkojë ndalimin e menjëhershëm të vrasjeve dhe lirimin e të arrestuarve. Duhet t’i deklarojë liderët e regjimit si kriminelë kundër njerëzimit. Ata duhet të përballen me drejtësinë.

Stampa Email

Mbi 200 të vrarë në kryengritjen e Iranit

Znj. Rajavi i bën thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së që ta thërrasë Këshillin e Sigurisë në një Seancë

Kryengritja në Iran - Nr. 19

Mbi 200 protestues janë vrarë gjatë kryengritjes mbarëkombëtare të popullit iranian. Mijëra protestues janë plagosur. Më 17 nëntor 2019, Garda Revolucionare tha se 1,000 janë arrestuar, megjithatë numri i vërtetë është shumë më i lartë.

Stampa Email

Të Rinjtë e Iranit Mbrohen nga Sulmet e IRGC-së, u Vënë Zjarrin Qendrave të Shtypjes e Plaçkitjes

Tabriz, Protestuesit në autostradën Pasdaran i vënë flakën një autobusi të forcave të sigurisë së regjimit.

Publikuar më 16 nëntor 2019.

Kryengritja në Iran, Nr. 8

Të rinjtë iranianë pjesëmarrës në kryengritje në qytete të ndryshme u janë kundërvënë sulmeve të Gardës Revolucionare (IRGC) dhe u kanë vënë zjarrin qendrave qeveritare të shtypjes e plaçkitjes si bazat e Bassij e bankat shtetërore, si dhe automjeteve të forcave të sigurisë.

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.