• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Kryengritja dhe Protestat e Iranit Përhapen në 65 Qytete, 25 Provinca

Protestuesit u vunë flakën qendrave të represionit e plaçkitjes, duke përfshirë bazat e Bassij dhe bankat e kontrolluara nga qeveria në shumë qytete-16 nëntor 2019

Publikuar më 16 nëntor 2019.

Kryengritja në Iran, Nr. 7

Kryengritja e popullit iranian në mbarë vendin është përhapur në të paktën 65 qytete në 25 provinca. Forcat e sigurisë kanë vrarë tetë protestues dhe kanë plagosur shumë të tjerë në përplasjet mes të rinjve të guximshëm e forcave të egra e shtypëse të policisë, IRGC-së, paraushtarakëve Basij, shërbimeve të inteligjencës, dhe kriminelëve me veshje civile të lidhur me regjimin.

Stampa Email

Mesazhi i PMOI/MEK drejtuar anëtarëve patriotikë të Forcave të Armatosura dhe paralajmërimi drejtuar IRGC-së

Kryengritja në Iran, Nr. 6

 Në një mesazh, Zëdhënësi i PMOI/MEK ka përshëndetur popullin dhe të rinjtë iranianë që janë ngritur sot, si dhe ka nderuar kujtimin e atyre që kanë humbur jetën në këtë kryengritje krenare. Zëdhënësi tha se toka po tundet nën këmbët e mullahëve dhe banditëve të IRGC-së nga Beiruti në Bagdad, dhe tani në Teheran e në mbarë Iranin.

Stampa Email

Banorët e Behbahan Përplasen me Gardën Revolucionare; Tre Protestues të Vrarë e Disa të Plagosur

Banorët e Behbahan Përplasen me Gardën Revolucionare; Tre Protestues të Vrarë dhe Disa të Plagosur

Publikuar më 16 nëntor 2019.

IRAN: Kryengritje kundër rritjes së çmimit të gazolinës – Nr. 5

Mbrëmë dhe sot, më 16 nëntor 2019, banorët e guximshëm të Behbahan (në provincën jug-perëndimore Khuzestan) zhvilluan protesta kundër rritjes së çmimit të gazolinës, duke thirrur me sllogane kundër liderëve të regjimit.

Stampa Email

Përhapja e kryengritjes së përgjithshme kundër rritjes së çmimit të gazolinës në qytete të ndryshme

IRAN: Kryengritje kundër rritjes së çmimit të gazolinës – Nr. 4

Këtë mëngjes, të shtunën më 16 nëntor 2019, mijëra njerëz në shumë qytete iraniane organizuan tubime protestash, bllokuan rrugët e autostradat, u vunë flakën gomave të makinave dhe thirrën sllogane anti-regjim, duke protestuar kundër trefishimit të çmimit të gazolinës e duke shprehur zemërim e përbuzje ndaj regjimit kriminal e të korruptuar të mullahëve.

Stampa Email

IRAN: Kryengritje nga Populli i Ahvaz, Shadegan dhe Kut-E Abdollah


Në Ahvaz, Shadegan dhe Kut-E Abdollah kanë shpërthyer protesta pasi një poet i ri e i famshëm anti-regjim u vra në mënyrë të dyshimtë nga forcat e regjimit- 11 nëntor 2019

Publikuar më 11 nëntor 2019.

Mbrëmë dhe sot, më 10 dhe 11 nëntor, banorët e Ahvaz, Shadegan dhe Kut-e Abdollah (në provincën jug-perëndimore Khuzestan), u lëshuan nëpër rrugë për të protestuar kundër vrasjes së dyshimtë të një poeti nga Ahvaz, Hassan Heidari.

Stampa Email

Të Zemëruar nga Inflacioni, Çmimet e Larta, Njerëzit Protestojnë Kundër Rouhani-t në Yazd, Përshkallëzohen Grindjet Brenda Rrethit Sundues


Njerëzit e zemëruar në qytetin Yazd (të Iranit qendror) thërrasin: “Inflacion, çmime të larta, përgjigju Rouhani,” gjatë fjalimit të Rouhani-t në Yazd. 10 nëntor 2019

Publikuar më 11 nëntor 2019.

Presidenti i regjimit iranian Hassan Rouhani u ndesh me zemërim e përbuzje ndaj diktaturës në pushtet gjatë vizitës së tij në Yazd të Iranit qendror.

Fjalimi i tij në qytet u ndërpre vazhdimisht nga njerëzit e zemëruar për shkak të inflacionit e çmimeve të larta. “Inflacion, çmime të larta, përgjigju Rouhani,” “gënjeshtar, gënjeshtar,” dhe “lëri çështjet dytësore, zgjidh problemet kryesore,” thërriste turma.

Stampa Email

IRAN: Tubim Proteste nga Pensionistët në Teheran, Sulm i Dhunshëm nga Forcat Represive


10 nëntor 2019, një numër i madh pensionistësh zhvilluan tubime jashtë Majlis (Parlamentit) të regjimit

Publikuar më 10 nëntor 2019.

Sot, të dielën më 10 nëntor 2019, një numër i madh pensionistësh organizuan tubime jashtë Organizatës së Buxhetit dhe Planifikimit dhe Majlis (Parlamentit) të regjimit, për të shprehur protestën e tyre lidhur me kushtet e tmerrshme të jetesës dhe pamjaftueshmërinë e pensioneve të tyre. Shumë pensionistë kishin ardhur nga provinca të tjera të vendit.

Stampa Email

Mbi 200 Protesta në Iran Gjatë Tetorit

Iran-Arak-Azarab

Shkruar nga Shahriar Kia më 07 nëntor 2019.

Në Iran gjatë tetorit ka patur 204 protesta në 59 qytete dhe 24 provinca të vendit, sipas raporteve nga Rezistenca Iraniane, gjë që nënkupton një mesatare prej shtatë protestash në ditië.

Si gjithmonë, do t’i shohim protestat sipas sektorëve. 

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.