• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Shtune 07 Dhjetor 2019, 21:01:04.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Iran, Pavarësisht Shtypjes, Protestat Vazhdojnë

Pas shtatë ditëve protesta në Iran dhe shtypjes gjakatare mbi protestuesit, regjimi i mullahëve vazhdon të pretendojë se protestat janë shuar.

"E kemi zmbrapsur armikun në arenën ushtarake. E kemi zmbrapsur armikun në luftën politike," tha Ali Khamenei, lideri suprem i regjimit, në një fjalim të transmetuar në televionin shtetëror të martën, duke shtuar se trazirat nuk kanë qenë rezultat i një lëvizjeje popullore.

Stampa Email

Kryengritja në Iran-Përmbledhja Ditore

Iran-Protestat Mbarëkombëtare ndaj Çmimeve të Gazit Nxisin Reagimin e Regjimit

Shkruar nga Sedighe Shahrokhi më 21 nëntor 2019.

Kryengritja në Iran
21 nëntor 2019
• Teksa hyjmë në ditën e shtatë rresht të asaj që nisi si protestë ndaj rritjes së çmimit të benzinës por u kthye shumë shpejt në një kryengritje të përgjithshme kundër diktaturës fetare në Iran, ka disa ngjarje që spikasin:

Stampa Email

Kryengritja Mbarëkombëtare Vazhdon në Teheran e Qytete të Tjera Pavarësisht Shtypjes së Pamëshirshme

Kryengritja në Iran, Nr. 22

Përplasje intensive mes popullit të Mahshahr dhe IRGC-së.

Vdesin 16 të rinj

Pavarësisht vrasjeve të shumta e të pamëshirshme, kryengritja mbarëkombëtare e popullit iranian hyri në ditën e pestë. Kjo ndërkohë që IRGC, paraushtarakët Bassij, Forcat e Sigurisë së Shtetit (SSF), Ministria e Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS), organet e tjera shtypëse, madje edhe ushtria e rregullt janë në vigjilencë të plotë.

Stampa Email

Populli, Rinia e Rebeluar Vazhdon të Rezistojë Pavarësisht Shtypjes Mizore

Forcat represive të sigurisë përdorin municione kundër protestuesve-18 nëntor 2019- Javanrud, Iran

Kryengritja në Iran – Nr. 21

Forcat e Sigurisë Shtetërore (SSF) të regjimit iranian dhe IRGC, si dhe agjentët me veshje civile e ata të Ministrisë së Inteligjencës, po i vrasin në mënyrë arbitrare njerëzit në qytetet e rebeluara. Ata qëllojnë mbi çdo grup prej tetë apo dhjetë njerëzish. Megjithatë, protestat e demonstratat kanë vazhduar për të pestën ditë rresht.

Stampa Email

Agjentët e Inteligjencës Heqin nga Morgjet Trupat e të Vdekurve në Protestat e Iranit


Djegia e bazës së Basij nga të rinjtë e rebeluar gjatë protestave të Iranit. Nëntor 2019- foto fajli

Regjimi iranian po dërgon agjentë të inteligjencës për të hequr nga morgu trupat e protestuesve të vrarë ditët e fundit, sipas raporteve nga rrjeti i brendshëm i Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI), ose Mujahedin-e-Khalq (MEK).

Stampa Email

Protestuesit Përleshen me IRGC në Pjesë të Ndryshme të Vendit

Protestuesit i rezistojnë forcave shtypëse të IRGC- 16 nëntor 2019 - Teheran, Iran

Kryengritja e Iranit - Nr 20

Të hënën, në 18 nëntor, në ditën e katërt të kryengritjeve mbarëkombëtare,Teherani dhe shumë qytete të tjera, përfshirë Shirazin, Isfahanin, Karajn dhe Kermanshah, ishin skena përplasjesh dhe përleshjesh midis protestuesve dhe rinisë rebele nga njëra anë dhe forcave shtypëse të regjimit në anën tjetër, përfshirë Forcat e Sigurimit të Shtetit (SSF), Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), Ministrinë e Inteligjencës dhe Sigurisë (MOIS), njësitë speciale anti-rebelim dhe agjentë të thjeshtë.

Stampa Email

Përplasje të Forta mes Studentëve dhe Forcave Shtypëse në Universitetin e Teheranit

Iran-Universiteti i Teheranit- Studentët protestojnë kundër regjimit. 18 nëntor 2019

Kryengritja në Iran – Nr. 18

Kryengritja mbarëkombëtare e popullit të Iranit vazhdoi sot, të hënën, për të katërtën ditë rresht. Ka patur përplasje të forta mes studentëve dhe të rinjve të rebeluar nga njëra anë, dhe Forcave të Sigurisë së Shtetit dhe agjentëve të inteligjencës e me veshje civile nga ana tjetër.

Stampa Email

Përleshje në Rrugët e Teheranit, Kryengritja Përhapet në Qytete të Tjera

Protestat në Iran- 16 nëntor 2019-foto fajli

Për të parandaluar përhapjen e protestave & të lajmit për to, regjimi ndërpret Internetin

Të shtunën më 16 nëntor 2019, pjesë të ndryshme të Teheranit u bënë skena të përleshjeve të forta mes rebelëve të rinj dhe Forcave të Sigurisë së Shtetit, IRGC-së, Bassij, Ministrisë së Inteligjencës, dhe agjentëve me veshje civile, përleshje që zgjatën deri në orët e para të mëngjesit të së dielës. Njëkohësisht, demonstratat dhe protestat kanë vazhduar në 75 qytete.

Stampa Email

Kryengritja në Iran Përhapet në 75 Qytete, Bie Bashkia e Qytetit Robat Karim, Sulmohet Stacioni Televiziv në Khorramabad

Kryengritja në Iran Përhapet në 75 Qytete

Teksa kryengritja në Iran përhapet në 75 qytete, protestuesit e rebeluar në qytetin Robat Karim – në jug të Teheranit – morën nën kontroll bashkinë e qytetit, duke i detyruar forcat shtypëse të policisë t’ia mbathnin. Protestuesit e rinj u kanë vënë flakën qendrave të shtypjes dhe plaçkitjes në qytet, duke përfshirë 12 banka.

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.