• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Marte 10 Dhjetor 2019, 15:30:39.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Mision 5 Ditor Bamirësie Mjekësore për Shqipërinë në Ashraf 3

Përfituan Mijëra Shqiptarë, Duke Përfshirë Fëmijë

 

Gjatë datave 13-17 nëntor në Ashraf 3, Durrës, Shqipëri, u organizua një mision i madh humanitar bamirësie mjekësore për qytetarët shqiptarë.

Ky mision bamirësie u organizua nga Fondacioni MDAID, i kryesuar nga Profesor Dr. Firouz Daneshgari, në bashkëpunim me Dr. Nitin Shah, Presidentin e Anekant Community Center, dhe me mbështetjen e madhe të anëtarëve e mjekëve të MEK, banues në Ashraf-3.

Continue Reading

Stampa Email

Protestat në Iran: Dita e Gjashtëmbëdhjetë e Kryengritjes për Ndryshim Regjimi

Dita e Gjashtëmbëdhjetë e Kryengritjes për Ndryshim Regjimi

Shkruar nga Hamideh Taati më 30 nëntor 2019.

Përmbajtja e kësaj faqeje do të përditësohet me të rejat më të fundit lidhur me protestat në Iran 

Irani ka dy javë që tronditet nga protestat mbarëkombëtare për ndryshim regjimi. Kryengritja mbarëkombëtare hyri në ditën e saj të gjashtëmbëdhjetë të shtunën, më 30 nëntor.

Continue Reading

Stampa Email

Gjatë Kryengritjes së Iranit, të Paktën 251 të Vrarë, 3,700 të Plagosur, dhe 7,000 të Arrestuar 85 martirë të kryengritjes të identifikuar në qytete të ndryshme

Kryengritja në Iran – Nr. 26

Znj. Maryam Rajavi: Këshilli i Sigurisë i OKB-së duhet të kërkojë ndalimin e menjëhershëm të vrasjeve dhe lirimin e të arrestuarve. Duhet t’i deklarojë liderët e regjimit si kriminelë kundër njerëzimit. Ata duhet të përballen me drejtësinë.

Continue Reading

Stampa Email

Mbi 200 të vrarë në kryengritjen e Iranit

Znj. Rajavi i bën thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së që ta thërrasë Këshillin e Sigurisë në një Seancë

Kryengritja në Iran - Nr. 19

Mbi 200 protestues janë vrarë gjatë kryengritjes mbarëkombëtare të popullit iranian. Mijëra protestues janë plagosur. Më 17 nëntor 2019, Garda Revolucionare tha se 1,000 janë arrestuar, megjithatë numri i vërtetë është shumë më i lartë.

Continue Reading

Stampa Email

Të Rinjtë e Iranit Mbrohen nga Sulmet e IRGC-së, u Vënë Zjarrin Qendrave të Shtypjes e Plaçkitjes

Tabriz, Protestuesit në autostradën Pasdaran i vënë flakën një autobusi të forcave të sigurisë së regjimit.

Publikuar më 16 nëntor 2019.

Kryengritja në Iran, Nr. 8

Të rinjtë iranianë pjesëmarrës në kryengritje në qytete të ndryshme u janë kundërvënë sulmeve të Gardës Revolucionare (IRGC) dhe u kanë vënë zjarrin qendrave qeveritare të shtypjes e plaçkitjes si bazat e Bassij e bankat shtetërore, si dhe automjeteve të forcave të sigurisë.

Continue Reading

Stampa Email

Presidenti amerikan zgjat për një vit më shumë gjendjen e emergjencës të Amerikës lidhur me regjimin e mullahëve, për shkak të kërcënimeve të jashtëzakonshme të këtij regjimi.

Më 12 nëntor 2019, Presidenti amerikan Trump njoftoi Kongresin se do ta zgjaste emergjencën kombëtare me Iranin, e cila ka ekzistuar që nga kriza e pengjeve e vitit 1979, duke thënë se marrëdhëniet me regjimin islamik nuk janë normalizuar, raporton Washington Times.

Continue Reading

Stampa Email

OKB i Bën Thirrje Regjimit Iranian që t’i Japë Fund Torturës, Ekzekutimit të Minorenëve dhe Diskriminimit Ndaj Grave

Shqipëria i bën thirrje regjimit të Iranit që të bashkëpunojë me të gjithë Raportuesit Specialë të OKB-së

Shkruar nga Hamideh Taati më 12 nëntor 2019.

Të martën, komuniteti ndërkombëtar e ngriti zërin në Kombet e Bashkuara në Gjenevë kundër abuzimeve ndaj të drejtave të njeriut, të kryera nga regjimi iranian, brenda kontekstit të Rishikimit Periodik Universal (UPR).

Continue Reading

Stampa Email

Vetë-Censurimi Befasues i BBC-së për të Blerë Afeksionin e Teheranit

Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI)

Më 7 nëntor 2019, BBC World Service transmetoi një raport mbi grupin kryesor të opozitës iraniane, Mujahedin-e Khalq (PMOI/MEK), të mbushur me akuzime bajate e të vjetëruara.

Në një deklaratë në të njëjtën ditë, Komiteti i NCRI-së për Sigurinë dhe Anti-terrorizmin iu përgjigj këtij raporti, duke i qartësuar dhe theksuar përpjekjet e shfrenuara të diktaturës fetare në Iran kundër MEK-ut, nën petkun e turpshëm të "ish-anëtarëve të MEK." 

Continue Reading

Stampa Email

Dashamir Shehi, Deputet dhe kryetar i LZHK viziton Ekspozitën e Krimeve të Regjimit Iranian në Ashraf-3 në Shqipëri

Dashamir Shehi, Deputet dhe kryetar i LZHK viziton Ekspozitën e Krimeve të Regjimit  Iranian në Ashraf-3 në Shqipëri

Ky nuk është thjesht një krim, por një Gjenocid

Më 6 nëntor, z. Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar dhe z. Shkëlqim Garushi, anëtar i kësaj lëvizjeje dhe ish drejtori i përgjithshëm i Bashkisë Tiranë, vizituan Muzeun dhe Ekspozitën e Historisë Iraniane dhe 40 viteve të krimeve të mullahëve kundër popullit iranian dhe Muxhahedinëve.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.