• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Merkure 21 Gusht 2019, 13:53:25.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Mullahët duhet të gjykohen për krimet kundër njerëzimit, thotë Giuliani për tubimin gjigand opozitar Iranian

Ish-Guvernatori i Nju Jorkut Rudy Giuliani ka bërë thirrje për mullahët Iranianë,ata duhen hedhur në gjyq për krimet kundër njerëzimit.

Gjatë fjalimit të tij në Paris në mitingun Liria e Iranit, zoti Giuliani, një kandidat republikan në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, shtoi se ai ishte në"siklet" nga fakti se vendi i tij kishte "thyer premtimin e tij për njerëzit tani më në një kamp përqendrimi të quajtur Liberty" .

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Banorët e Iranshahr protestojnë për vdekjen e Baluchis vrarë nga Forcat e Sigurisë së Shtetit

Një stacioni policie dhe tre automjeteve shtetërore u është vënë zjarri.
Të dielën, më 10 maj, banorët e Mohammadabad dhe fshatrave të Karimabad, pranë Iranshahr në Sistan dhe në Provincën e Baluchestan, ishin të zemëruar nga vdekja e dy Baluchis, ata sulmuan stacionin e policisë në Mohammadabad me drurë,gurë dhe i vendosën flakën. Protestat në rajon vazhduan deri në orët e vona të natës të së dielës dhe protestuan duke shkatërruar tre automjete që i përkasin forcave të sigurisë dhe të komunës. Për më tepër, rruga Iranshahr-Bampour u mbyll nga protestuesit.

Continue Reading

Stampa Email

SH.B.A dërguan luftanije për të bllokuar dërgesat e armëve iraniane për Houthis në Jemen

Në një reagim gjithnjë e në rritje e mbështetjes së Iranit ndaj rebelëve Houthi në Jemen një aeroplanmbajtëse amerikane u dërguar në ujërat e Jemenit për të forcuar sigurinë dhe për tu bashkuar me anijet e tjera amerikane që janë përgatitur për të bllokuar cdo dërges për rebelët.
Një zyrtar i marinës ka konfirmuar për Fox News se USS Theodore Roosevelt - së bashku me anijen e saj përcjellse, USS Normandisë, një mjet lëvizës udhëheqëse-raketash la Gjirin Persik të dielën dhu u drejtua për në Detin Arabik, për të ndihmuar në zbatimin e bllokadës.

Continue Reading

Stampa Email

IRAN: Mësuesit mbajnë protesta në 28 qytete për ti dhënë fund masave të regjimit

 NCRI - Mijëra mësues Iranianë të dielën dolën në rrugët e 28 qyteteve në të gjithë vendin duke kërkuar nga regjimi dhënien fund të diskriminimit ndaj mësuesve, rritjen e pagave të mësuesve të paktën mbi kufirin e varfërisë.
Protestat u mbajtën në Teheran, kryeqytet si dhe në qytetet të tjera si Shiraz, Marivan, Khorramabad, Brujerd, Ilam, Kermanshah, Ravansar, Javanroud, Zanjan, Yasouj, Ardebil, Bandar Abbas, Sanandaj, Arak, Qazvin, Esfehan, Rasht, Qaemshahr, Hamedan, Paveh, Abadan, Bandar Gonaveh, Tabriz, Abhar dhe Karaj.

Continue Reading

Stampa Email

Rezistenca Iranian zbulon një vendndodhje të fshehtë bërthamore në Iran e cila përdoret për pasurimin e uraniumit me centrifuga të avancuara

Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit zbuloi të martën detajet e një vendodhje top-sekret nëntokësor që përdoret aktualisht nga regjimi Iranian për kërkime dhe zhvillime në fushën bërthamore duke përdorur centrifuga të avancuara për pasurimin e uraniumit.
Znj. Soona Samsami, Përfaqësuese e NCRI në SHBA dhe Alireza Jafarzadeh, Zv. Drejtoresh e Zyrës së Përfaqësuesit të NCRI në SHBA e zbuloj këtë në një konferencë për shtyp në Press Club në Uashington DC.
Ekzistenca e këtij vendi, i njohur si Lavizan-3, ishte i panjohur deri më tani dhe ishte mbajtur sekret për vite me rradhë nga regjimi Iranian.

Continue Reading

Stampa Email

Komandanti i lartë i IRGC: Në protestat e anti-regjimit në Iran, 830 persona vuajten nga keputja e palcës kurrizore

NCRI – Një komandant i lartë i rojeve revolucionare të regjimit Iranian ka bërë të ditur se gjatë kryengritjeve anti-qeveritare në 2009 ", mbi 830 vetë pësuan këputje të shtyllës kurrizore".

Gjenerali Hossein Hamedani, komandant atëherëshëm i forcave IRGC i ngarkuar për të goditur demonstratat në kryeqytetin Teheran ka shpalosura këtë çështje më 07 shkurt në një intervistë me Agjensinë e Lajmeve Fars.

Continue Reading

Stampa Email

Rep. Khamenei-së në Kudsit Force: Rebelët në Jemen luftojnë “armiqit e Islamit”

NCRI - Rebelët jemenas janë "të ngjashme me Hezbollahun libanez" dhe "do të hyjë në veprim kundër armiqve të Islamit", ka deklaruar përfaqësuesi i Liderit Suprem i regjimit Iranian në Kudsit Forcë terrorist të Rojeve Revolucionare.

Përfaqësues i Klerikut të rangut të lartë Ali Khamenei u citua nga IRGC nje faqe interneti: "Shumë vite më parë Hezbollah është themeluar në Liban, dhe e njëjta gjë është bërë në Irak dhe Siri."

Continue Reading

Stampa Email

Mbështetja për fetvën Iraniane për të vrarë Rushdie u gjet në laptopin e sulmuesit të Charlie Hebdo

NCRI – Nje dokument i zbuluar nga policia franceze në kompjuterin e Cherif Kouachi, personi përgjegjësi për vrasjet e 7 Janarit në Paris, tregon se ai ka pasur thirrje me fetva nga Khomeini (themeluesi i regjimit klerikal ne Iran) për të vrarë një novelist britanik dhe kjo është plotësisht e justifikuar.

Gazeta New York Times e 17 Janarit shpjegon se kjo provë që policia Franceze zbuloi në kompjuterin e Cherif Kouachi në 2010 përfshinte një dokument në të cilin ai përshkruante një fetva kundër Salman Rushdie “si plotësisht të justifikuar”.

Continue Reading

Stampa Email

Maryam Rajavi: Perëndimi duhet të tregojë vendosmërinë për të ndaluar Iranin nga marrja bombë bërthamore

Maryam Rajavi: Perëndimi duhet të tregojë vendosmërinë e nëse ajo është e mundur të ndaloj regjimin iranian nga marrja bombë bërthamore

Bashkëpunimi me regjimin iranian nën flamurin e luftimit ISIS nuk është një zgjidhje, por një recetë për katastrofë

Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iranian Maryam Rajavi tha në një konferencë në Parlamentin Evropian të mërkurën, 10 dhjetor "Perëndimi duhet të tregojë vendosmërinë për të ndaluar Iranin nga marrja bombën bërthamore."

Ajo theksoi se: "Ky program bërthamor nuk gëzon asnjë legjitimitet në sytë e popullit iranian. Sipas shifrave të qeverisë, 12 milionë njerëz iranian janë duke vuajtur nga uria. Ata nuk duan që ky program të vazhdoj..."

Continue Reading

Stampa Email

Video tregon të rinjtë Iranian që i nënshtrohen ndëshkimit çnjerëzor e poshtërues në publik

Një video e marra së fundmi në nëntor tregon Forcat maskuar të Sigurimit të Shtetit të regjimit iranian ku publikisht tregojn rrahjen dhe abuzimin me një grup të rinjsh, ndërsa parakalonin nëpër rrugë të prangosur në pjesën e prapme të një kamioni të hapur.

Çdo vit Forcat e Sigurisë së Shtetit të regjimit iranian kanë arrestuar mijëra të rinjë dhe gra në rrugë nën pretekstin e zbatimit të "Planit të sigurimit publik”.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2018 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.