• English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian
 • Last Modified: Djele 23 Shkurt 2020, 16:42:59.
 • English
 • French
 • Deutch
 • Italian
 • Arab
 • Spanish
 • Albanian

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 08 Qershor, 2018

 • Gjiganti Kinez i Telekomit ZTE do të Paguajë një Gjobë $1 Bilion Pasi Ka Shkelur Sanksionet e Iranit dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara kanë bërë një marrëveshje me gjigantin kinez të telekomunikacionit ZTE Corp. Që përfshin një gjobë $1 bilion, sipas Sekretarit të Tregtisë Ëilbur Ross.

Kjo gjobë vjen pas afërsisht 1 bilion dollarëve që ZTE  i ka paguar më përpara për shitjen e pajisjeve Koresë së Veriut dhe Iranit duke shkelur sanksionet amerikane.

Continue Reading

Stampa Email

Mini Raporti i së Enjtes për Iranin – 07 Qershor, 2018

Publikuar më 07 qershor 2018.

 • TABRIZ, Iran. 6 qershor, 2018. Sistemit të kompjuterëve të aeroportit iu bë ‘hacking’ nga protestuesit dhe në ekranet e mëdhenj u shfaq ky mesazh

Ne, ''Tapandegan", në një tjetër akt proteste, po e zotërojmë në këtë moment sistemin e kompjuterëve të aeroportit. Dy javë më parë, për të protestuar ndaj shkatërrimit të jetëve dhe pasurisë së popullit iranian nga Trupat e Gardës Revolucionare (IRGC), ne dominuam sistemet e aeroportit të Mashhad, dhe sot po shprehim mbështetjen tonë për grevistët.

Continue Reading

Stampa Email

Ekonomia e Iranit: Situata Përkeqësohet

Ekonomia iraniane është në një pozitë jashtëzakonisht delikate. Situata po bëhet edhe më e brishtë nga rivendosja e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara mbi Iranin.

Pak ditë më parë u publikua një raport nga Qendra e Kërkimit të Parlamentit të Regjimit Iranian ku tregoheshin disa arsye për zhvlerësimin e monedhës iraniane. Raporti solli gjithashtu në vëmendje largimin e kapitalit, gjë që është theksuar kohët e fundit nga zyrtarët iranianë.

Continue Reading

Stampa Email

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 04 Qershor, 2018

 • Irani vazhdon përpjekjet për të zotëruar teknologji WMD (armë të shkatërrimit masiv), thotë inteligjenca gjermane

2 qershor, 2018 – Regjimi iranian vazhdon me përpjekjet e tij për të zotëruar teknologjinë e nevojshme për armë të shkatërrimit masiv, sipas një raporti inteligjence të lëshuar javën e kaluar nga shteti Baden-Ëurttemberg i Gjermanisë, ku eshte i bazuar një numër i madh i teknologjisë së specializuar dhe kompanive inxhinierike të vendit.

Continue Reading

Stampa Email

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 01 Qershor, 2018

 

 • GE Tërhiqet nga Puna në Iran

General Electric Co. po planifikon t’i japë fund shitjeve të naftës dhe pajisjeve të gazit natyror këtë vit në Iran, kanë thënë persona të familjarizuar me çështjen, duke ilustruar sesi tërheqja e SHBA nga marrëveshja bërthamore po ia mbyll derën mundësive për disa biznese amerikane në Iran.

Continue Reading

Stampa Email

Mini Raporti i së Martës për Iranin – 29 Maj, 2018

 Dhoma e SHBA miraton sanksionet mbi dy forca militante të Irakut të lidhura me Iranin

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA miratoi një legjislacion që kërkon vënien e sanksioneve mbi dy grupe militante Shia të mbështetura nga Irani në Irak. Kjo masë shfaqet në një amendament për buxhetin e Departamentit të Mbrojtjes, njohur zyrtarisht si Akti i Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare, i cili u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve të enjten.

Continue Reading

Stampa Email

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 28 Maj, 2018

Kushtet e Grave të Burgosura të Gonabadi Kanë Ngritur Shqetësimin e AI

“Gratë e burgosura të komunitetit fetar të Gonabadi Dervish në Iran po i nënshtrohen abuzimit verbal, duke përfshirë fyerje seksuale, dhe nuk po i jepet trajtimi i duhur mjekësor nga doktorët dhe profesionistët e tjerë të shëndetit në burgun Shahr-e Rey në rrethinat e Teheranit,” ka thënë Amnesty International në një deklaratë të lëshuar më 25 maj, 2018.

Continue Reading

Stampa Email

Copyright © 2020 NCRI - National Council of Resistance of Iran. All Rights Reserved.