Saturday, July 31, 2021

Economy

Iran: Khamenei Derdh Lot Krokodili për Infermierët, por Refuzon ta Përdorë Perandorinë e Tij Financiare për t’i Ndihmuar Ata

  Lideri Suprem i regjimit iranian, Ali Khamenei, i cili qëndron në krye të njërës prej perandorive më të mëdha financiare në botë, të dielën...

Regjimi i Iranit Vazhdon të Rritë Çmimet, Pavarësisht Vështirësive Ekonomike të Popullit

  Populli i Iranit gjendet nën një presion shumë të madh ekonomik, krahas krizës së Covid-19. Njerëzve po u thyhen kockat nën gjithë këtë presion....

Iran: Çmime që Kapin Majat dhe Korrupsion Qeveritar

Përkeqësimi i situatës ekonomike të Iranit ka ardhur për shkak të politikave anti-patriotike të regjimit klerikal dhe shpenzimit të fondeve iraniane për eksportin e terrorizmit, dhe...

Si e Ka Shkatërruar Regjimi i Mullahëve Industrinë e Çelikut dhe Ekonominë e Iranit?

  Kompleks Industrial i Çelikut në Semnan (foto fajli) Keqmenaxhimi i regjimit klerikal i ka shkatërruar të gjitha fushat e ekonomisë iraniane dhe i ka plaçkitur...

IRGC Formon Tre Qendra Njëra pas Tjetrës: A do t’i Zgjidhë Kjo Krizat e Iranit apo do ta Shtojë Shtypjen?

Të mërkurën, Hossein Salami, Kryekomandant i Gardës Revolucionare (IRGC), shpalli formimin e një qendre për kontrollimin e çmimeve dhe luftimin e tentativave për zhvatje në...

FMN: Rezervat Zyrtare të Iranit më Pak se $8.8 Bilion. Pasojat për Popullin, Ekonominë, dhe Regjimin e Iranit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), në raportin e tij më të fundit, ka llogaritur se rezervat zyrtare bruto “të gatshme dhe të kontrolluara” të Iranit do të...

Iran: Çfarë do të thotë rishfaqja speciale e Khamenei?

  Kohët e fundit Ali Khamenei, udhëheqësi suprem i regjimit iranian, paralajmëroi vecimin e tij në lidhje me luftën e fundit dhe kërcënimet e tyre...

Embargo e Armëve për Iranin: Mediat Shtetërore Refuzojnë Pretendimet e Rouhani-t për Fitore

  Më 18 tetor, Teherani shpalli se embargo e armëve e Kombeve të Bashkuara ka mbaruar zyrtarisht. Edhe pse ky lajm nuk ishte aspak i...

Regjimi i Iranit Kontrabandon Ilaçe në Irak, Ndërkohë që Ankohet për Sanksionet

Të enjten, inteligjenca e ushtrisë irakene raportoi se ka konfiskuar 19 kamionë që kontrabandonin qindra mijëra ilaçe nga Irani në Irak. Ndërkohë, regjimi iranian...

Ekonomia e Falimentuar e Iranit, Rezultat i Korrupsionit të Institucionalizuar të Regjimit

Shtetet e Bashkuara kanë vënë sanksione mbi 18 banka të regjimit iranian të enjten. Si përgjigje, presidenti i regjimit Hassan Rouhani dhe shumë nga...

Regjimi Iranian do t’i Shesë Naftë Njerëzve: Një Veprim Mashtrues për ta Plaçkitur më Tej Kombin

Shitja e naftës popullit iranian vetëm sa do ta shtojë presionin mbi të Pas pak ditësh mburrjeje për një “lehtësirë ekonomike,” presidenti i regjimit Hassan...

Zyrtari i Regjimit të Iranit: Tregu i Aksioneve do të Shpërthejë

9 Maj 2020 "Trazirat e shkaktuara nga shpërthimi i luhatjeve të bursës do të jenë më të mëdha se 2017 dhe Nëntori 2019" Në një intervistë...

Iran: Regjimi Heq Katër Zero nga Monedha Kombëtare në Mesin e Krizës së Koronavirusit, një Shenjë e Qartë e Dështimit Absolut Ekonomik të Tij

5 maj 2020 Iran: Regjimi heq katër zero nga monedha kombëtare Parlamenti i regjimit iranian ka miratuar një ligj për ta ndryshuar monedhën kombëtare nga Rial...

Eksportet Gjermane në Iran Janë Përgjysmuar në Gjysmën e Parë të 2019-ës, Sipas të Dhënave të Reja

Shkruar nga Mahmoud Hakamian  Eksportet gjermane në Iran pothuajse janë përgjysmuar në gjashtë muajt e parë të 2019-ës, sipas të dhënave të shfaqura të hënën,...

Rënia Ekonomike e Iranit Është Thelluar Vitin e Fundit

 Nga Amir Taghati Sipas raportit të fundit të Qendrës Statistikore të Iranit, prodhimi i brendshëm bruto i iranian (GDP) ka rënë me 4.9% gjatë vitit...

Kostot e jetesës në Iran vazhdojnë të rriten ndërkohë që pagat e punëtorëve tkurren

Nga Shahriar Kia Ndërsa situata ekonomike e Iranit vazhdon të përkeqësohet, regjimi nuk po bën asgjë për ta mbrojtur jetesën e njerëzve kundër rritjes së...