Saturday, July 31, 2021

Economy

Ekonomia e Iranit Gjendet në Rrezik më të Madh se Ç’Pritej më Parë

Nga Hamideh Taati Ekonomia e Iranit është në një gjendje të tmerrshme dhe ekspertët e analistët besojnë se vendi do të përballet së shpejti...

Rënie e Madhe në Prodhimet e Iranit Sipas Raportit të Ri

  Nga Mahmoud Hakamian Në 2018-ën ka patur një rënie të madhe në prodhimin industrial të regjimit iranian, sipas një raporti të ri nga Ministria...

Rënie e Madhe në Biznesin Gjerman me Regjimin Iranian

Një grup gjerman biznesi thotë se tregtia e kompanive gjermane me Iranin ka rënë shumë ndërkohë që Shtetet e Bashkuara e rrisin trysninë ekonomike...

Pavarësisht Retorikës, Turqia u Bindet Sanksioneve Amerikane të Naftës mbi Regjimin Iranian – Raport

  Nga Hamideh Taati Turqia ia ka mbyllur portet naftës iraniane, duke iu bindur plotësisht sanksioneve amerikane kundër furnizuesit kryesor të saj, pavarësisht kritikës...

Krizë Madhore Ekonomike në Iran

Nga Shamsi Saadati Për dekada të tëra, në Iran ka patur dy kriza kryesore. E para, që ka në shënjestër popullin iranian, është kriza e...

SHBA Duhet të Vërë Sanksione mbi Industrinë Petrokimike të Regjimit Iranian

Nga një Shkrimtar i Stafit Regjimi iranian i përdor të ardhurat nga shitja e produkteve petrokimike për të financuar terrorizmin në rajon. ...

Tregu i Punës në Iran Nuk Jep Shenja Përmirësimi

Nga Shahriar Kia Papunësia në Iran gjatë viteve të fundit ka qenë jashtëzakonisht e lartë. Statistikat zyrtare të regjimit iranian (të cilat...

SHBA i Shtrëngon Sanksionet mbi Regjimin Iranian

 Nga Shahriar Kia SHBA i ka shtrënguar shumë më fort sanksionet e energjisë kundër regjimit iranian këtë javë duke hequr lehtësimet që ishin bërë për...

Ulen Investimet në Iran

  Shkruar nga Mohammad Sadat Khansari më 30 prill 2019. Nga Mohammad Sadat Khansari Vitin e shkuar, Presidenti amerikan Donald Trump shpalli se vendi ishte tërhequr...

Anija e Sanksionuar Iraniane Kapet në Bregdetin e Libisë

Shkruar nga një Shkrimtar i Stafit më 29 prill 2019. Autoritetet në qeverinë e Libisë, e cila mbështetet nga Kombet e Bashkuara, kanë kapur një...

Ekonomia e Iranit Nuk Ka Shpresë Shërimi

  Nga Shahriar Kia Ekonomia e Iranit ka disa vite që është e rrënuar. Dekadat e korrupsionit dhe keqmenaxhimit kanë garantuar që shërimi të mos...

Tregu Global i Naftës do t’u Mbijetojë Sanksioneve të Regjimit Iranian

  Nga Mahmoud Hakamian Disa zyrtarë të lartë amerikanë thanë të enjten se tregu global i naftës ka ofertë të mjaftueshme, gjë që do të...

Çmimet e Naftës Rriten për Shkak të Sanksioneve mbi Iranin por Mund të Menaxhohen

Shkruar nga Amir Taghati më 24 prill 2019. Nga Amir Taghati Çmimet e naftës arritën shifrën më të lartë në gjashtë muaj të martën pasi Departamenti...

 Regjimi Iranian Dështon në Shitjen e Naftës Përmes Bursës

  Nga Shahriar Kia Vitine e shkuar, Departamenti amerikan i Shtetit shpalli se priste që vendet e huaja t’i reduktonin në zero importet e naftës...

Nuk Ka Më Lëshime për Sanksionet mbi Naftën Iraniane

 SHBA nuk do të bëjë lëshime të reja për asnjërin nga tetë vendet që blejnë aktualisht naftë iraniane, sipas një zyrtari të lartë të...

Inflacioni në Iran Tashmë Gati 50 për Qind Sipas një Raporti të Ri

Midis marsit 2018 dhe marsit 2019, mallrat dhe shërbimet në Iran janë bërë 47.5 për qind më të shtrenjta, kështu që ndërsa viti iranian...