Saturday, September 25, 2021

Tregu Global i Naftës do t’u Mbijetojë Sanksioneve të Regjimit Iranian

  Nga Mahmoud Hakamian Disa zyrtarë të lartë amerikanë thanë të enjten se tregu global i naftës ka ofertë të mjaftueshme, gjë që do të...

Çmimet e Naftës Rriten për Shkak të Sanksioneve mbi Iranin por Mund të Menaxhohen

Shkruar nga Amir Taghati më 24 prill 2019. Nga Amir Taghati Çmimet e naftës arritën shifrën më të lartë në gjashtë muaj të martën pasi Departamenti...

 Regjimi Iranian Dështon në Shitjen e Naftës Përmes Bursës

  Nga Shahriar Kia Vitine e shkuar, Departamenti amerikan i Shtetit shpalli se priste që vendet e huaja t’i reduktonin në zero importet e naftës...

Nuk Ka Më Lëshime për Sanksionet mbi Naftën Iraniane

 SHBA nuk do të bëjë lëshime të reja për asnjërin nga tetë vendet që blejnë aktualisht naftë iraniane, sipas një zyrtari të lartë të...

Inflacioni në Iran Tashmë Gati 50 për Qind Sipas një Raporti të Ri

Midis marsit 2018 dhe marsit 2019, mallrat dhe shërbimet në Iran janë bërë 47.5 për qind më të shtrenjta, kështu që ndërsa viti iranian...

Iran: Viti i Ri Festohet në Varfëri

Situata ekonomike në Iran po bëhet gjithnjë e më e vështirë për popullin. Gjatë muajve të kaluar, kemi marrë raporte nga brenda vendit rreth...

Korrupsioni i Madh Financiar në Regjimin Iranian

Nga Shahriar Kia Kompania Kombëtare Iraniane e Industrive Petrokimike (NIPIC) zbuloi të mërkurën se Kompania Tregtare Petrokimike (PCC), e cila gjendet në qendër të...

Regjimi Iranian Ka Humbur $10b në të Ardhurat nga Nafta

Regjimi iranian ka humbur 10 bilion dollarë në të ardhura që kur sanksionet amerikane hynë në fuqi të plotë në nëntor dhe hoqën afërsisht...

Pompeo Nxit Kompanitë e Naftës që të mos Blejnë më nga Regjimi Iranian

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo i ka bërë thirrje kompanive të naftës që ta ndihmojnë administratën Trump në reduktimin e importeve të naftës...

Çmimet e Ushqimeve në Iran Rriten me 230% Brenda Një Viti

Çmimi i ushqimit në Iran është rritur me 230% krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të shkuar, sipas statistikave zyrtare të vendit për...