Monday, October 19, 2020
Ballina News Human Rights

Human Rights

Iran: Në ditën ndërkombëtare për crrënjosjen e varfërisë, 80% e iranianëve jetojnë nën kufirin e varfërisë

  Irani nën sundimin e mullahëve, pavarësisht burimeve të konsiderueshme ekonomike, pasurisë kombëtare dhe historisë e kulturës antike, me politika ekonomike gjithnjë e më shkatërruese...

Të Burgosurit Politik Amir Hossein Moradi Nuk i Lejohet të Marrë Pjesë në Ceremoninë Përkujtimore të Babait të Tij

  Amir Hossein Moradi, i cili është arrestuar gjatë protestave në nëntor 2019 dhe ka marrë dënim me vdekje,  është infektuar me COVID-19 dhe e...

Ngre shqetësime vendndodhja e panjohur e të burgosurit që ka dëshmuar për torturimin e Navid Afkari-t

  Djathtas: Navid Afkari i ri Majtas: Dëshmi e shkruar nga Shahin Naseri për torturimin e Navid-it Nuk ka të reja për gjendjen dhe vendndodhjen e...

Policia Kibernetike e Iranit arreston 2 administratorë të Telegram-it për “fyerje ndaj zyrtarëve”

Policia Kibernetike e Iranit Kreu i Policisë Kibernetike të Iranit (FATA) tha se agjentët e tij kanë arrestuar dy njerëz në Ardabil të Iranit veri-perëndimor,...

Lakmia dhe Keqinformimi Vazhdojnë të Mbizotërojnë në Përgjigjen e Iranit ndaj Koronavirusit

Shkruar nga Shahriar Kia Të dielën e shkuar, Irani raportoi se kishte arritur një rekord të ri për numrin e vdekjeve të shkaktuara nga pandemia...

Përmbledhje e Protestave të Iranit: 08–15 Tetor

  Raportet nga Irani tregojnë se ka patur protesta të tjera nga sektorë të ndryshëm të shoqërisë gjatë javës së shkuar. Këto protesta kanë ardhur...

I burgosuri Soheil Arabi, viktimë e zhdukjeve me forcë në Iran

  Asnjë lajm nuk dihet për të burgosurin politik Soheil Arabi, pas gati një muaji që ai u transferua nga Burgu i Teheranit të Madh...

Të burgosurat femra në Tabriz rrezikojnë të infektohen me herpes zoster

  150 të burgosura në Tabriz janë në rrezik të infektimit nga herpes zoster. Shumë të burgosura femra në Burgun Qendror të Tabrizit tashmë jane...

Iran: Nën Presidencën e Hassan Rouhani-t, 109 Gra të Ekzekutuara

  Ekzekutimi i një gruaje në Iran (foto fajli) Raportet nga Irani tregojnë se regjimi i mullahëve ka ekzekutuar edhe një grua tjetër. Ky ekzekutim i...

Vetëvrasja e një nxënësi 11-vjeçar për shkak të varfërisë në regjimin klerikal

Një fëmijë iranian ka kryer vetëvrasje për shkak se nuk mund të kishte një telefon celular që ta përdorte për të studiuar nga shtëpia...

Kreu i Policisë së Teheranit mbron poshtërimin publik tw “prishwsve tw rendit” në rrugë

Kreu i Policisë së Teheranit e ka mbrojtur poshtërimin publik dhe rrahjen e iranianëve të burgosur nga policia në rrugët e kryeqytetit. Agjencia e lajmeve Tasnim,...

Iran: Numri marramendës i të vdekurve prej koronavirusit në 458 qytete tejkalon 120,800 persona

  Ministria e Shëndetësisë: 251 vdekje në 24 orët e fundit. Mund të arrijë 600 në ditë Ministria e Shëndetësisë së Regjimit njoftoi se numri...

Deklaratë e të Burgosurve Politikë në Burgjet Evin, Gohardasht, Karaj, dhe të Teheranit të Madh në Ditën Botërore Kundër Dënimit me Vdekje

  Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) 10 tetor 2020 Facebook Tëitter LinkedIn Pinterest Reddit Sipas Televizionit Kombëtar të Iranit (INTV), rrjeti televiziv i opozitës iraniane, me...

Iran: Me Mbështetje të Gjerë në Parlamentin Europian, Rezistenca Iraniane Kërkon Ndryshim

  Të mërkurën, një numër anëtarësh aktualë e të mëparshëm të Parlamentit Europian morën pjesë në një konferencë online. Lista e pjesëmarrësve nga kahe të...

Torturimi dhe Poshtërimi i të Rinjve në Rrugët e Teheranit dhe Dënime Mesjetare me Urdhër nga Khamenei

  Torturimi dhe Poshtërimi i të Rinjve në Rrugët e Teheranit   Dje, Gjykata Supreme e regjimit të mullahëve miratoi dënimin çnjerëzor me prerje të dorës së...

Emrat e 20 Protestuesve të Vrarë në Protestat e Nëntorit në Iranin Veri-perëndimor

Gati një vit pas protestave mbarëkombëtare në nëntor 2019, Monitoruesi i të Drejtave Njerëzore në Iran ka verifikuar emrat e 20 protestuesve të tjerë...