Monday, July 26, 2021
BallinaNewsIran & World

Iran & World

Anijet e regjimit iranian kanë mbetur në pritje në portet e Kinës për më shumë se dy muaj

Sadegh Pashm-Foroush Anijet e Iranit nuk mund të shkarkohen dhe kanë mbetur në pritje në portet kineze – Foto fajli   Ka më shumë se dy muaj...

Akti i Turpshëm i Regjimit Iranian për Dorëzimin e Ishullit Kinës: Shenjë e Dëshpërimit dhe Rrugës Qorre të Mullahëve

  Iran, Ishulli Kish në Gjirin Persik Raportet nga Irani tregojnë se regjimi do t’i dorëzojë disa ishuj iranianë Kinës në një marrëveshje anti-patriotike 25–vjeçare. Kjo...

Pavarësisht Pengesave, SHBA Përshpejton Përpjekjet për Zgjatjen e Embargos së Armëve mbi Regjimin Iranian

Shkruar nga Shahriar Kia Pavarësisht Pengesave, SHBA Përshpejton Përpjekjet për Zgjatjen e Embargos së Armëve mbi Regjimin Iranian Teksa SHBA vazhdon me përpjekjet për të gjeneruar...

Demonstruesit në Afganistan Protestojnë ndaj Krimeve të Regjimit Iranian Kundër Emigrantëve

Protestë kundër regjimit iranian jashtë ambasadës së regjimit në Kabul – foto fajli Të martën, qindra qytetarë afganë zhvilluan një protestë jashtë ambasadës së regjimit iranian në...

Thesari Amerikan Publikon Listën e Re të 125 Anijeve të Sanksionuara të Regjimit Iranian

Thesari Amerikan Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin e Thesarit të Shteteve të Bashkuara ka publikuar një listë të re të 125 anijeve dhe...

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 21 Dhjetor 2018

Irani po Përballet me Shumë më Tepër sesa Thjesht Sanksionet | Çmimi i Naftës Pavarësisht se përmban rezerva masive nafte...

Mini Raporti i së Shtunës për Iranin – 8 Dhjetor 2018

  SHBA paralajmëron se aktivisti i burgosur iranian është në rrezik të madh Departamenti i Shtetit po paralajmëron se jeta e...

Mini Raporti i së Enjtes për Iranin – 22 Nëntor 2018

 SHBA mirëpret pajtimin e firmave gjermane me sanksionet mbi Iranin Ambasadori amerikan në Gjermani, Grenell, e ka mirëpritur vendimin e kompanive gjermane për të...

Monday’s Iran Mini Report – September 17, 2018

SHBA mohon takimin e fshehtë me Iranin Ambasada amerikane në Irak i ka mohuar raportet se një i dërguar presidencial amerikan dhe një komandant...

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 3 Shtator 2018

  Publikuar më 03 shtator 2018. Human Rights Watch kërkon që Irani të hetojë vrasjen e 30 protestuesve Human Rights Watch i...

Mini Raporti i së Enjtes për Iranin – 16 gusht, 2018

Turma rrethon policin iranian që rreh brutalisht shitësin e rrugës Të mërkurën në mediat sociale ka qarkulluar gjerësisht një video ku tregohet...

Mini Raporti i së Hënës për Iranin – 13 Gusht, 2018

  Gjenerali amerikan: Iraniani Qasem Soleimani në zemër të ‘veprimtarive keqdashëse’ në Lindjen e Mesme Gjenerali Joseph Votel, komandant i Komandës Qendrore...

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 10 Gusht, 2018

  Greva e Shoferëve të Kamionëve në Iran Dita 19 Dita e 19-të e grevës së shoferëve në Iran i tregon regjimit...

Mini Raporti i Iranit – 8 Gusht, 2018

 Iranianët fajësojnë Qeverinë për rikthimin e sanksioneve AFP- Teheran: Shumë iranianë fajsojnë qeverinë e tyre për rikthimin e sanksioneve amerikane. Një...

Mini Raporti i së Shtunës për Iranin – 28 Korrik, 2018

Senatorët Paralajmërojnë Europën kundër Mospërfilljes ndaj Sanksioneve Amerikane mbi Iranin Një grup senatorësh republikanë të enjten paralajmëruan kombet europiane të mos përpiqen...

Mini Raporti i së Premtes për Iranin – 27 Korrik, 2018

Ambasada Iraniane spiunon kundërshtarët, thotë Inteligjenca gjermane 26 korrik, 2018 – Regjimi iranian po përdor ambasadën e tij në Berlin për të...