Sunday, September 20, 2020
Ballina News Iran Protests

Iran Protests

Iran: Emrat e 56 Dëshmorëve të Kryengritjes Mbarëkombëtare të Nëntorit 2019, Duke Përfshirë 20 Dëshmorë nga Mahshahr

Deri tani janë publikuar emrat e 811 dëshmorëve të kryengritjes Znj. Maryam Rajavi i ka lavdëruar të rinjtë e Mahshahr për kryengritjen e tyre dhe...

Regjimi Iranian Ka Ekzekutuar Navid Afkari-n: BE Duhet ta Dënojë këtë Mizori dhe ta Anullojë Udhëtimin e Zarif Drejt Europës

Regjimi iranian ka ekzekutuar Navid Afkari-n, një kampion mundjeje i arrestuar gjatë protestave të mëdha të Iranit në 2018-ën, pavarësisht fushatave ndërkombëtare kundër ekzekutimit...

Me “Gënjeshtra të Paturpshme,” Teherani Shpreson ta Zbusë Zemërimin Publik Për Koronavirusin

  Protestat e Iranit – nëntor 2019 Në mes të marsit, presidenti i regjimit iranian Hassan Rouhani e lavdëroi regjimin e tij supozimisht për transparencën lidhur...

Protesta nga Pensionistët në Teheran e Qytete të Ndryshme

  Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) 5 shtator 2020 Të shtunën më 5 shtator, qindra pensionistë u grumbulluan përpara zyrave të...

Mediat Shtetërore të Iranit e Pranojnë se Shtypja Nuk do ta Heshtë Më Shoqërinë

    Protestat e nëntorit 2019 Për më shumë se katër dekada, regjimi iranian e ka përdorur shtypjen për ta heshtur shoqërinë dhe për të ruajtur pushtetin...

Komuniteti Botëror Mund t’i Ndalojë Ekzekutimet e Mëtejshme në Iran Duke Ndihmuar Navid Afkari-n dhe Duke i Kërkuar Llogari Regjimit për Krimet e Tij...

  Drejtësia e regjimit iranian ka miratuar dënimin me vdekje për Navid Afkari Sangari, i arrestuar gjatë protestave mbarëkombëtare iraniane të 2018-ës në Shiraz. Ka...

Njerëz nga të gjitha sferat e jetës vazhdojnë protestat në mbarë Iranin

Protestat nga punëtorët e sektorit të naftës në Iran   Punëtorët në industritë petrokimike dhe të naftës dhe në centralet elektrike të Iranit vazhduan sot grevën...

Protestat Rriten në të Gjithë Iranin: Shqetësimi i Medias Shtetërore

Ditët e fundit, ka pasur dhjetëra protesta në Iran Ndërsa protestat rriten dhe përhapen në Iran, media të drejtuara nga shteti po reflektojnë frikën...

Punëtorët e Ahvazِ- të bashkisë zhvillojnë protestë

  Punëtorët e bashkisë që zhvillojnë një protestë në Ahvaz 27 27 gusht 2020 Raportimi nga PMOI / MEK Irani, 28 gusht 2020 - Të enjten, 27...

Ligjvënësit Belgë Nxisin Organizatën e Punëtorëve që t’u Qëndrojë Përkrah Punëtorëve të Naftës që Janë Ngritur në Protestë në Iran

Komiteti belg i Parlamentarëve dhe Kryebashkiakëve për një Iran Demokratik, në një letër drejtuar Federatës Belge të Punëtorëve, ka shprehur solidaritetin e vet me...

“Nitrati i disidencës” mund të shpërthejë në çdo moment në Iran, paralajmëron media shtetërore

Skenë nga kryengritja e nëntorit 2019 në Iran Analizë nga PMOI/MEK Iran, 12 gusht 2020—E përditshmja shtetërore Asre Iran publikoi të martën një artikull me titull...

Iran: Maryam Rajavi Nxit Komunitetin Ndërkombëtar që të Veprojë Menjëherë për t’ua Shpëtuar Jetën Protestuesve të Arrestuar e të Burgosurve Politikë

  Në përpjekje të dëshpëruar për të parandaluar kryengritjet popullore duke frikësuar e terrorizuar publikun, fashizmi fetar që sundon Iranin është duke dhënë dënime me...

Iran: Grevat e Punëtorëve të Naftës, Gazit dhe Kompanive Petrokimike në 12 Provinca Hyjnë në Ditën e Tetë Rresht

  Sot, e shtunë, më 8 gusht 2020, greva mbarëkombëtare e punëtorëve të naftës, gazit e kompanive petrokimike ka vazhduar në 20 qytete të 12...

Në Ditën e Gjashtë, Greva e Punëtorëve të Rafinerive të Naftës Përhapet në 11 Provinca

  Shkruar nga Sekretariati i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) Sot, e enjte 6 gusht 2020, në ditën e gjashtë të saj, greva e...

Të Kuptojmë Grevën e Punëtorëve të Naftës në Iran dhe Pasojat e Saj për Regjimin e Mullahëve

Punëtorët e naftës dhe industrive petrokimike po zhvillojnë greva në provincat jugore të pasura me naftë të Iranit. Edhe pse çdo ditë bëhen protesta të ndryshme...

Iran: Punëtorët e Naftës Dalin në Grevë

Znj. Rajavi përshëndet punëtorët e shtypur, u bën thirrje të gjithëve që t’i mbështesin ata për të fituar të drejtat e tyre Sot, e shtunë...