Friday, April 16, 2021
BallinaNewsIran Protests

Iran Protests

Lëvizja Protestuese e Iranit Ka Mbijetuar dhe po Del Përsëri në Sipërfaqe

Ka prova të mjaftueshme që tregojnë se trazirat e brendshme po shtohen përsëri në Iran. Siç ka thënë udhëheqësja e opozitës iraniane, Znj. Maryam Rajavi,...

Iran: Pensionistët Protestojnë për të Tretën Herë nga Fillimi i Vitit të Ri Pers në 27 Qytete (20 Provinca)

Pensionistët pushtojnë Zyrën e Sigurimeve Shoqërore në Tabriz   “Kemi dëgjuar shumë gënjeshtra, nuk do të votojmë më,” “Vetëm duke dalë në rrugë do t’i fitojmë...

Mediat Shtetërore të Iranit: Një Shpërthim Shoqëror në Horizont

Iranin e ka pllakosur kriza e Covid-19. “Vala e katërt e koronavirusit po poërhapet me shpejtësi në mbarë vendin,” shkruante të enjten e përditshmja...

Protestat vazhdojnë të zgjerohen në Iran, duke ekspozuar shqetësimin e regjimit mbi zemërimin e pazgjidhur

 Të dielën e kaluar, protestat u regjistruan se po zhvilloheshin në të paktën 20 qytete iraniane ndërsa afërsisht 18 milion pensionistë të vendit vazhduan...

Të Frikësuar nga Shoqëria e Trazuar, Zyrtarët e Regjimit Akuzojnë Njëri-Tjetrin për Masakrimin e Dëshmorëve të Protestave Iraniane

Mbi 1,500 njerëz janë vrarë gjatë Kryengritjes Mbarëkombëtare të Popullit Iranian në nëntor 2019. Ditët e fundit, zyrtarët e regjimit të mullahëve, mes grindjeve të...

Përmbledhje e Protestave në Iran: Mediat Shtetërore Pohojnë se Regjimi Nuk do të Mbijetojë as edhe Një Vit

Raportet e marra nga Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit (PMOI/MEK) tregojnë se në Iran vazhdojnë protestat nga të gjithë sektorët e shoqërisë....

Pas Disa Vitesh Fshehje të Fakteve, ish-Deputeti Pohon se Regjimi Ka Masakruar Njerëz Gjatë Protestave Iraniane në 2019-ën

Ditët e fundit, në një video që qarkullon në rrjetet sociale, Mahmoud Sadeghi, ish-anëtar i parlamentit, e ka pohuar se forcat e sigurisë të...

Mediat Shtetërore të Iranit Paralajmërojnë Zyrtarët për një “Shpërthim Shoqëror”

  Teksa krizat shoqërore dhe ekonomike thellohen në Iran, zyrtarët, ekspertët dhe mediat shtetërore të regjimit po paralajmërojnë për një tjetër kryengritje. “Çmimet jashtëzakonisht të larta...

Iran – Pensionistët e Zemëruar në 23 Qytete (19 Provinca)

“Kemi dëgjuar shumë gënjeshtra, nuk do të votojmë më; Nuk kemi parë drejtësi, nuk do të votojmë më; për të shpëtuar nga pjatat bosh,...

Zyrtarët e Regjimit Iranian Shprehin Frikë nga Shoqëria e Trazuar e Iranit

  Teksa krizat ekonomike dhe shoqërore përkeqësohen në Iran për shkak të veprimeve të regjimit, gjithnjë e më shumë zyrtarë po shprehin frikë nga trazimi...

Vazhdojnë Protestat në Mbarë Iranin, për Shkak të Kushteve të Rënda Ekonomike dhe Marrëveshjes së Mullahëve me Kinën

Sipas raporteve të mbledhura nga opozita iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit (PMOI/MEK), ditët e fundit ka patur disa protesta në mbarë Iranin....

Iran: Protesta Kundër Marrëveshjes Jo Patriotike me Kinën

  Iran: Protesta kundër marrëveshjes jo patriotike me Kinën Firmosja e një pakti jo patriotik midis regjimit iranian dhe Kinës i ka dhënë shkëndijën një vale...

Edhe Shkëndija më e Vogël Mund ta Bëjë Shoqërinë e Trazuar të Iranit të Shpërthejë

Protestat në Golestan në veri-lindje të Iranit – 23 mars 2021 Më 23 mars shpërthyen protesta në veri-lindje të Iranit pasi gjyqësori i regjimit nuk...

Iran: Protestat e mëdha po bëhen gjithnjë e më të shpeshta

  Protestat në Iran – Dhjetor 2018 Në më pak se 24 orë, janë raportuar protesta në qytete të mëdha e të vogla në veri dhe...

Perspektiva e Farsës së Zgjedhjeve Presidenciale të Iranit Sinjalizon një Bojkot Kombëtar

Teksa afrohet farsa e zgjedhjeve presidenciale të regjimit iranian në qershor, gjithnjë e më shumë zyrtarë po e pranojnë se do të ketë një...

Protestat në Iranin Veri-Lindor: Shenjë e Trazimit të Shoqërisë

Të martën, banorët e Gonbad-e Kavus në Iranin veri-lindor u derdhën nëpër rrugë, duke protestuar ndaj mosveprimit të regjimit përballë përdhunimit të dy vajzave. Një...