Monday, October 26, 2020
Ballina News Nuclear

Nuclear

Qendrat e reja të Iranit për të vazhduar aktivitetet bërthamore

  Zëvendës Drejtori i NCRI-SH.B.A., Alireza Jafarzadeh, duke përdorur një prezantim të power point, tregoi harta, grafikë dhe skema të organizatës së fshehtë, si dhe...

Programi Bërthamor i Regjimit Iranian: Një Mjet Mbijetese apo Litar Varjeje?

Shkruar nga Shahriar Kia Regjimi iranian është përpjekur të ndërtojë armë bërthamore si pjesë e strategjisë së tij të mbijetesës. Pas revolucionit të 1979-ës, sapo...

Mbi 250 Parlamentarë Europianë e Arabë Mbështesin Sanksionet e OKB mbi Regjimin e Iranit

  Në një njoftim për shtyp të martën, Komiteti Britanik për Lirinë e Iranit (BCFIF) shpalli mbështetjen e mbi 250 parlamentarëve nga Europa e vendet...

Rikthimi i Sanksioneve dhe Aktivizimi i Mekanizmit ‘Snapback’: Pasojat për Regjimin e Iranit

  Shtetet e Bashkuara kanë aktivizuar mekanizmin ‘snapback’, një provizo e paktit bërthamor të 2015-ës të Iranit me fuqitë botërore, duke dhënë si shkak veprimtaritë...

SHBA Vë Sanksione të Reja mbi Regjimin Iranian, Njëkohësisht me Aktivizimin e Mekanizmit ‘Snapback’

Më 21 shtator, Departamentet e Shtetit, Thesarit, dhe Tregtisë të Shteteve të Bashkuara vunë sanksione të reja mbi regjimin iranian për veprimtaritë e tij...

Raporti i IAEA-së Rrit Domosdoshmërinë që Bota t’i Ndalë Ambiciet Bërthamore të Regjimit Iranian

  Pas vizitës së Rafael Grossi-t, Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), në Iran, në raportin e saj më të ri,...

Iranianët Jashtë Vendit dhe Mbi 100 Ligjvënës Nxisin OKB-në t’i Rivendosë Sanksionet mbi Regjimin Iranian

Anëtarë të diasporës iraniane dhe mbi 100 parlamentarë europianë e arabë i kanë bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar t’i rivendosë sanksionet mbi regjimin iranian, njëkohësisht...

SHBA nis procesin për t’i rikthyer sanksionet e Kombeve të Bashkuara mbi regjimin iranian

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara Shtetet e Bashkuara e kanë informuar të premten Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se kanë...

Rezoluta e Re e IAEA-së Konfirmon Ambiciet Bërthamore të Regjimit Iranian, Bota Nuk Duhet t’i Lejojë Mullahët të Prodhojnë një Bombë Bërthamore

Bordi i guvernatorëve të IAEA-së Bordi i Guvernatorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike i ka bërë thirrje regjimit iranian të premten që të mos ia...

IAEA: Regjimi Iranian Ka Shkelur Traktatin e Mos-Proliferimit Bërthamor

Ndërtesa e IAEA në Vienë E domosdoshme të ri-imponohen gjashtë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe të aktivizohet mekanizmi i zgjidhjes sw konfliktit  Dy...

Monitoruesi Bërthamor i OKB-së: Regjimi Iranian Është Duke i Shkelur të Gjitha Kufizimet e JCPOA

6 qershor 2020 Ndërtesa e IAEA Monitoruesi bërthamor i Kombeve të Bashkuara tha të premten se regjimi iranian ka vazhduar t’i shkelë të gjitha kufizimet e...

Fuqitë Europiane, EU3 Vënë në Lëvizje Mekanizmin për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve

Pakti Bërthamor me Iranin: EU3 Vënë në Lëvizje Mekanizmin për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve Shkruar nga një Shkrimtar i Stafit më 14 janar 2020. ...

Franca Dërgon Diplomatin e Lartë në Iran Ndërkohë që Regjimi Shkel Kufirin e Pasurimit të Uraniumit

Të martën, Franca dërgoi një diplomat të lartë në Iran, duke iu bashkuar Gjermanisë dhe Britanisë në thirrjet ndaj regjimit të mullahëve për t’i...

Macron Paralajmëron Rouhani-n për Pasojat Nëse Regjimi Iranian e Shkel më Tej Paktin Bërthamor

Shkruar nga Shahriar Kia  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i tha të shtunën Presidentit të regjimit iranian, Hassan Rouhani, se është thellësisht i shqetësuar nga...

Senatorët Cruz, Cotton dhe Rubio e nxisin SHBA-në që ta rrisë presionin mbi programin bërthamor të regjimit iranian

Senatorët amerikanë Ted Cruz (R-Texas), Tom Cotton (R-Ark.) dhe Marco Rubio (R-Fla.) këtë javë i dërguan një letër Presidentit Donald Trump për t’iu kundërvënë...

IRAN: Mullahët Përshkallëzojnë Fushatën Denigruese Kundër MEK për t’iu Kundërvënë Rritjes së Rolit të Saj

Komente nga Ali Safavi, anëtar i Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) në një intervistë me NCR-Iran.org: “Përpjekja e dëshpëruar...