Monday, March 8, 2021
Ballina News

News

Gjykata e Teheranit jep dënim 5-vjeçar për Forough Taghipour

Gjykata e Teheranit jep dënim 5-vjeçar për Forough Taghipour ForoughTaghipour   Gjykata Revolucionare e Teheranit, Dega 28, ka dhënë një dënim me 5 vite për Forough Taghipour,...

Iran: Protestat e Pensionistëve në 21 Provinca dhe 28 Qytete Hyjnë në Javën e 7-të, Protestuesit Rrihen e Arrestohen në Teheran

Iran: Protestat e Pensionistëve në 21 Provinca dhe 28 Qytete Hyjnë në Javën e 7-të, Protestuesit Rrihen e Arrestohen në Teheran Thirrja e Znj. Rajavi...

Një e treta e pacientëve me COVID-19 vdesin 24 orë pas shtrimit në spitalet e Iranit jug-perëndimor

A child in ICU in an Ahvaz hospital, SË Iran Kreu i Universitetit të Shkencave Mjekësore në Ahvaz, në Iranin jug-perëndimor, ka thënë se, në...

Iran: Vaksinimi, mashtrimet, dhe loja me jetët e njerëzve

  Iran: Vaksinimi, mashtrimet, dhe loja me jetët e njerëzve   Që në fillim të vitit 2021, qeveritë në mbarë botën i kanë përshpejtuar përpjekjet e tyre...

A janë demokratike zgjedhjet presidenciale të Iranit, apo janë thjesht një farsë?

Shumica dërrmuese e iranianëve po luftojnë me varfërinë, papunësinë dhe çmimet që po kapin majat, me mbi 60 milion të popullsisë prej 82 milion...

Koronavirusi Ka Marrë 224,900 Jetë në Iran në 497 Qytete

Saeed Namaki, Ministri i Shëndetësisë i regjimit: Provinca Khuzestan ka numrin më të lartë të infektimeve. Nga 70 pacientë të intubuar në Khuzestan,...

Ministrja e Jashtme belge: “Bindja e diplomatit iranian dhe çështja e Djalali janë të ndara”

  Sophie Wilmes, Ministre e Jashtme Belge. Për Belgjikën, dënimi i diplomatit iranian Assadollah Assadi nga një gjykatë penale në Antwerp dhe dënimi me vdekje i...

Iranianët vazhdojnë protestat; në të paktën shtatë tubime dhe greva në 2 dhe 3 Mars

  Më 2 dhe 3 Mars, populli i Iranit mbajti të paktën shtatë tubime dhe protesta në qytete të ndryshme për shkak të dështimit të...

Irani dënon protestuesit me burg dhe qindra goditje me kamxhik

Një gjykatë në Iran ka konfirmuar dënimet me burg për tre banorë të një qyteti jug-perëndimor të cilët kanë marrë pjesë në protestat mbarëkombëtare...

Ushtria Kibernetike e Iranit Udhëzon Forcat e Veta që të Përhapin Lajme të Rreme Lidhur me Kryengritjen në Provincën Sistan dhe Baluchistan

Pas kryengritjes në Saravan të provincës Sistan dhe Baluchistan, në jug-lindje të Iranit, policia e sigurisë kibernetike e regjimit e ka udhëzuar ushtrinë e...

Kryengritja në Iranin Jug-lindor dhe Protestat e Pensionistëve Tregojnë Trazimin e Shoqërisë

Protestat në Iran- foto fajli Të dielën, pensionistët zhvilluan protestat e tyre mbarëkombëtare për të katërtën javë rresht. Këto protesta u zhvilluan në të njëjtën...

Iran: Informacione të Reja Lidhur me Qendrën Bërthamore të Regjimit Iranian në Abadeh

  Kompleksi në Abadeh para se të dezinfektohej Projekti Marivan: Pjesë e programit të armëve bërthamore të regjimit klerikal Sipas raportit më të fundit nga Agjencia Ndërkombëtare...

Kriza e pazgjidhshme midis popullit dhe regjimit të Iranit

Protestat në Iran për problemet ekonomike zhvillohen çdo ditëMë 28 shkurt, pensionistët, pensionistët dhe përfituesit e mirëqenies zhvilluan tubime në më shumë se një...

Iran: Ekzekutimi i katër të burgosurve politikë në burgun e Sepidar në Ahvaz

  Jassim Heydari Thirrja ndërkombëtare për veprim urgjent për të shpëtuar jetën e të burgosurve në burg, veçanërisht të burgosurve politikë. Të Dielën në mëngjes, në...

Nevoja për Politika të Rrepta Ndaj Iranit po Rritet, por Europa po Anon nga Rruga e Gabuar

Është e vërtetë që shumë nga bizneset e Europës duan të kenë të bëjnë me ekonominë e Iranit   Mes kritikëve të pavarur të regjimit iranian,...

Iran: Kryengritja në Sistan dhe Baluchestan Nr. 8- Kryengritja e Baluch-ve Vazhdon për të Shtatën Ditë Rresht Pavarësisht Represionit të Shfrenuar

  Pavarësisht mobilizimit të IRGC-së dhe forcave të tjera represive, kryengritja dhe protestat në provincën Sistan dhe Baluchistan vazhdojnë. Mbrëmjen e së shtunës, të rinjtë...