Thursday, February 25, 2021
Ballina News

News

Media e drejtuar nga shteti i Iranit paralajmëron fraksionet e MEK mes luftimeve të regjimit

  Luftimet e regjimit iranian janë intensifikuar për shkak të ngërçit të mullahëve në presionin ndërkombëtar dhe përballjes me një shoqëri të paqartë. Gjatë...

Iran – Mbështetësit e MEK-ut, njësitë e rezistencës shkruajnë mbishkrime dhe banderola: “Regjimi klerikal mund dhe duhet të rrëzohet”

  Gjatë javës nga 14 deri më 22 shkurt 2021, mbështetësit e Muxhahedin-e Khalq (MEK / PMOI) dhe njësitë e rezistencës shkruajnë parulla dhe postuan...

Iran: Kryengritja e Saravanit – Nr. 4 – Baza e IRGC-së në Korin, Zahedan u ngrit në protestë

Grevë në Sistan dhe Baluchestan në shenjë solidariteti me kryengritjen e Saravanit Pas përplasjeve midis Gardave Revolucionare (IRGC) dhe popullit të Saravanit në ditët e...

Gjykata e Teheranit dënon me 5 vite aktivisten studentore Leila Hosseinzadeh

‌Dega 28 e Gjykatës Revolucionare të Teheranit ka dhënë një dënim me 5 vite burg për aktivisten studentore Leila Hosseinzadeh dhe ia ka ndaluar asaj për...

Protestat e Vazhdueshme në Iran Parathonë një Kryengritje të Pashmangshme

  Iran, kryengritjet e nëntorit 2019 Mbi 20 qytete iraniane kanë qenë skena të protestave të pensionistëve për të tretën javë rresht të dielën. Këto protesta,...

Iran: Kryengritja në Saravan– Greva e Përgjithshme në Saravan, Përplasjet mes Popullit dhe Gardës Revolucionare Vazhdojnë

Mbi 40 njerëz të vrarë, mbi 100 të plagosur gjatë përplasjeve Përplasje të shumta midis banorëve të Saravan dhe forcave shtypëse të regjimit që nisën...

Dhjetëra qytetarë Baloch të vrarë ose të plagosur në sulmin e IRGC

 Forcat IRGC të Iranit u përplasën të hënën me vendasit Baloch të cilët mbajnë nafte mbi rajonin kufitar në Sistan dhe Baluchestan. Raportet fillestare...

Iranianët i bëjnë thirrje BE-së për një politikë të vendosur ndaj regjimit iranian

Më 22 shkurt 2021, megjithë kufizimet e Covid, një grup iranianësh liridashës protestuan përpara selisë së BE në Bruksel ndaj politikës së zbutjes së...

Letër nga Lord Alton Drejtuar Sekretarit të Jashtëm të MB: Bëni Iranin përgjegjës për terrorizmin

  Në letrën e tij drejtuar Dominic Raab, Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Alton i Liverpoolit i kërkoi qeverisë së Mbretërisë së...

Vdekja e Behnam Mahjoubi një shenjë e shkeljeve sistematike të të drejtave të njeriut të regjimit të Iranit

  Behnam Mahjoubi I burgosur i ndërgjegjes, Behnam Mahjoubi, ndërroi jetë të Dielën në Iran, pasi vuajti në duart e autoriteteve të burgut. Z. Mahjoubi vdiq...

Iran: Behnam Mahjoubi, një Dervish i Burgosur, Ka Vdekur pas Disa Muajsh Tortura në Burgun Evin

Të dielën, më 21 shkurt, të afërmit e Behnam Mahjoubi konfirmuan vdekjen e këtij dervishi të burgosur. Pas disa muajsh torturë në burgun Evin dhe...

Zgjedhjet e Rreme Presidenciale të Regjimit Iranian: Një Bllokim Strategjik

Regjimi iranian do të zhvillojë zgjedhjet e rreme presidenciale në qershor. Për këtë arsye, grindjet e brendshme të regjimit janë intensifikuar në mesin e...

Forumi i Biznesit Europë-Iran u Jep Legjitimitet Zyrtarëve Iranianë në Kohën më të Keqe

Josep Borrell, kreu i politikës së jashtme në Bashkimin Europian, ka konfirmuar së fundmi se do të marrë pjesë në Forumin e Biznesit Europë-Iran...

Iran: Pensionistët Zhvillojnë Tubime e Protesta Mbarëkombëtare në 20 Qytete

“Nuk do të pushojmë deri sa t’i fitojmë të drejtat tona,” “Bashkimi është e vetmja mënyrë për të fituar të drejtat tona,” “Kombi nuk...

Iran: Shtimi i ekzekutimeve është një manifestim i rrugës qorre në të cilën ndodhet regjimi

Ekzekutimet në Iran Të mërkurën, autoritetet iraniane ekzekutuan shtatë të burgosur në burgun Gohardasht, në Karaj. Mes të ekzekutuarve ishte një nënë 42-vjeçare e dy...

Banorët protestojnë ndaj minimizimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i shkallës 5.6 në Iranin jug-perëndimor

  Banorët e zemëruar në Sisakht të Iranit jug-perëndimor kanë protestuar ndaj minimizimit nga ana e zyrtarëve dhe televizionit shtetëror të dëmeve të shkaktuara nga...