Monday, September 27, 2021

Iran: Vetëvrasja e një vajze adoleshente në Dishmuk në provincën Kohgiluyeh dhe Boyer-Ahmad

Të Dielën, 1 nëntor, një vajzë 14-vjeçare e quajtur Rana Sanaei, banore në Provincat Dishmuk, Kohgiluyeh dhe Boyer-Ahmad, u vetëvra duke varur veten. Familja e...

Martesat e fëmijëve në Iran Çojnë në Praktikën e Shitjes së Vajzave

Mosha e martesës në Iran është ulur në vitin 1982 nga 18 për vajzat e 20 për djemtë, në vetëm nëntë për vajzat dhe...

SSF iraniane kanë bastisur e shembur disa shtëpi

Më 30 tetor 2020, forcat e sigurisë së shtetit kanë bastisur e shembur disa shtëpi në Haji-Abad të provincës Hormozgan. Kjo gjë ka zgjuar...

Iran: Çfarë do të thotë rishfaqja speciale e Khamenei?

  Kohët e fundit Ali Khamenei, udhëheqësi suprem i regjimit iranian, paralajmëroi vecimin e tij në lidhje me luftën e fundit dhe kërcënimet e tyre...

Rriten numrat e të pastrehëve që flenë nëpër kuti kartoni në Iran

Një zyrtar i organizatës së Mirëqenies në Karaj ka thënë se njerëzit e pastrehë që flenë në kuti kartoni janë rritur në numër në...

Lakmia dhe Keqinformimi Vazhdojnë të Mbizotërojnë në Përgjigjen e Iranit ndaj Koronavirusit

Shkruar nga Shahriar Kia Të dielën e shkuar, Irani raportoi se kishte arritur një rekord të ri për numrin e vdekjeve të shkaktuara nga pandemia...

Një mësues dënohet me 45 goditje kamxhiku për faktin se ka vizatuar karikatura

Të hënën, Drejtësia e regjimit iranian ka dënuar një mësues me 45 goditje kamxhiku për faktin se ka vizatuar karikatura të Ministrit të Arsimit....

Media shtetërore e Iranit: Vdekja e z. Shajarian dhe frika e regjimit nga një...

  Spitali i Jamit në Teheran - Njerëzit protestojnë pas vdekjes së z. Shajarian Media shtetërore e regjimit të shtunën, ndërsa iu referuan protestave pas vdekjes...

Varfëria e Popullit Iranian, Rezultat i Korrupsionit Sistematik dhe Vdjedhjeve të Regjimit

Për shkak të varfërisë ekstreme, shumë fëmijë në Iran detyrohen të punojnë Teksa populli iranian vazhdon të luftojë me varfërinë dhe vështirësitë financiare,mediat shtetërore iraniane...

Regjimi i Iranit do të ndalojë të gjitha platformat e mediave sociale: A do...

  Parlamenti i regjimit iranian ka vendosur që të ndalojë dhe të filtrojë të gjitha aplikimet e mediave sociale në Iran. Ky veprim mesjetar në...