Friday, March 29, 2024

Sportistet iraniane Yekta Jamali dhe Parisa Jahanfekrian largohen nga Irani

Sportistet iraniane që ikin nga kampet sportive botërore kanë bërë bujë së fundmi.

Yekta Jamali fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Botëror për të Rinj 2022 të Federatës Ndërkombëtare të Peshëngritjes (IWF). Parisa Jahanfekrian arriti kuotën e Lojërave Olimpike të Tokios për herë të parë në peshëngritjen për femra në Iran. Të dyja sportistet iraniane tashmë janë larguar nga vendi, duke kërkuar azil në vende të tjera.

Yekta Jamali zhduket pas fitores së medaljes së argjendtë

Yekta Jamali, 17 vjeç, fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Botëror të të Rinjve 2022 të Federatës Ndërkombëtare të Peshëngritjes (IWF) në Greqi.

Më 10 maj 2022, Yekta Jamali u zhduk nga një hotel në Athinë, ku qëndronte kombëtarja iraniane. Ajo u largua nga kombëtarja e Iranit pasi fitoi një medalje argjendi.

Agjencia shtetërore e lajmeve IRNA dhe zëvendës presidenti i federatës së peshëngritjes së Iranit konfirmuan se kampionja e sportit ishte zhdukur. Ali Moradi, presidenti i federatës, do të qëndrojë në Greqi derisa ta gjejë Jamalin dhe ta kthejë në Iran.

Yekta Jamali është sportistja e parë iraniane femër që fiton medalje në kampionatet botërore.

Yekta Jamali fitoi medaljen e parë botërore në peshëngritjen për femra në Iran vitin e kaluar në Kampionatin Botëror të të Rinjve në Jeddah, Arabi Saudite, duke marrë medaljen e argjendtë në peshën 87 kg. Ajo gjithashtu fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror në Tashkent, Uzbekistan.

Gara e peshëngritjes për kampionatin botëror të të rinjve në Ishullin e Kretës, Greqi, filloi më 2 maj 2022. Aty morën pjesë rreth 304 sportistë nga 61 vende.

Yekta Jamali, duke fituar medaljen e argjendtë në Kretë

Edhe Parisa Jahanfekrian zgjodhi të emigronte

Parisa Jahanfekrian është një tjetër sportiste iraniane që mori për herë të parë një kuotë në Lojërat Olimpike të Tokios. Parisa Jahanfekrian ka emigruar në Gjermani. Lajmin e ka bërë të ditur ajo vetë në llogarinë e saj në Instagram. Pjesërisht, postimi i saj thoshte: “Unë flas për një brez që nuk besonte tek harrimi. Një brez që nuk pranoi të poshtërohej dhe të kufizohej.”

Parisa Jahanfekrian e shpalli vendimin e saj 48 orë pasi peshëngritësja e re iraniane, Yekta Jamali, u largua nga kombëtarja iraniane.

Në një intervistë, Jahanfekrian tha: “Ndjeva se ky nuk është më vendi im. Nuk kisha as mjetet kryesore të peshëngritjes dhe askush nuk më ndihmonte. Unë mendoj se ata do të jenë të lumtur me largimin tonë.”

Parisa Jahanfekrian

Sportistet iraniane femra përballen me sfida dhe pengesa të shumta. Për të qenë të pranishme në arenat ndërkombëtare dhe për të ndjekur pasionet e tyre sportive, ata duhet të marrin leje nga autoritetet e korruptuara të mullahëve. Edhe pse sportistet iraniane po fitojnë më shumë medalje këto ditë, ato përballen me kufizime të shtuara të vendosura nga legjislacioni i ri.

Gjithnjë e më shumë sportistë iranianë gra dhe burra janë larguar nga kampet e ekipit kombëtar të Iranit për të kërkuar strehim në vende të tjera vitet e fundit.