Saturday, January 16, 2021

Women

Infermierja e arrestuar Bahareh Soleimani u transferua në repartin e grave në Evin

  Infermierja e arrestuar Bahareh Soleimani është transferuar në pavijonin e grave të Burgut Evin pas përfundimit të marrjeve në pyetje. Forcat e Ministrisë së...

Asnjë informacion mbi Golrokh Iraee pas më shumë se një muaji në pyetje

Asnjë informacion mbi Golrokh Iraee pas më shumë se një muaji në pyetje. Më shumë se një muaj nga transferimi me forcë e të...

Puna e detyruar në burgun e Tabriz e bën të burgosurën të presë damarët

  Presioni i punës së detyruar në burgun e Tabriz e ka bërë një nga të burgosurat femra të presë damarët. Por autoritetet e burgut thonë se...

Ndalimi i aktivistëve civilë në Repartin 209 të Burgut të Evinit

  Në drejtim të akrepave të orës nga lart majtas: Sommayeh Kargar, Shohreh Hosseini, Bahareh Soleimani, Afsaneh Azimzadeh dhe Nazinin Mohammad Nejad.   Aktivistët civilë Nazanin Mohammad...

Zëvendës-Presidentja e Unionit të Lirë të Punëtorëve Iranianë, Parvin Mohammadi, do të burgoset

Dega e Parë e Njësisë që Implementon Verdiktet në Gjykatën e Evin e thirri për paraqitje Zëvendës-Presidenten e Unionit të Lirë të Punëtorëve Iranianë,...

Shtohet shqetësimi lidhur me fatin dhe gjendjen e Golrokh Ebrahimi Iraee

Fati dhe gjendja e Golrokh Ebrahimi Iraee mbetet e pasigurtë, 11 ditë ditë pasi e rrahën brutalisht dhe e zhvendosën me forcë nga burgu Qarchak në...

Drejtoresha e re e burgut Qarchak kërcënon se do të urdhërojë sulme të reja ndaj të burgosurave

    Rezulton se drejtoresha e re e burgut Qarchak është një torturuese famëkeqe të cilën e kanë caktuar për ta shtuar presionin mbi të burgosurat...

Pesë gra Baha’i në Mashhad dënohen me pesë vite burg

Nga e majta, Naghmeh Zabihian, Nika Pakzadan, Nakisa Hajipour, Farzaneh Daneshgari, and Sanaz Es'haghi   Pesë gra Baha’i banuese në Mashhad janë dënuar me një total...

Detaje të reja mbi sulmin ndaj të burgosurave politike në burgun Qarchak

  Kanë dalë në dritë detaje të reja mbi sulmin ndaj të burgosurave politike në burgun Qarchak të dielën, 13 dhjetor 2020. Sipas këtij raporti, të paktën 20...

Një grua ekzekutohet në burgun Sepidar; gruaja e 110-të që ekzekutohet nën presidencën e Rouhani-t

Një grua është ekzekutuar në burgun Sepidar të Ahvaz, qendrës së provincës jug-perëndimore Khuzestan. Kjo është gruaja e 110-të që ekzekutohet gjatë mandatit të...

Monireh Arabshahi-t i mohohet trajtimi mjekësor në burgun Kachuii të Karaj

Monireh Arabshahi ka nevojë për një skanim të tiroides dhe për një operacion sipas diagnozës së mjekut, por ajo është privuar nga trajtimi mjekësor...

Dy aktiviste për të drejtat e grave në Iran dënohen me 15 vite burg

  Gjykata Revolucionare e Teheranit ka dënuar dy aktiviste të të drejtave të grave në Iran, Hoda Amid dhe Najmeh Vahedi, me 15 vite burg,...

Vala e arrestimeve në Ahvaz – Maryam Ameri, Azhar Albughabish, Zeinab Savari

Raportet nga Irani tregojnë për një valë arrestimesh në Ahvaz, qendër e provincës Khuzestan. Të enjten, më 10 dhjetor 2020, forcat e inteligjencës bastisën shtëpinë...

Këngëtarja e famshme iraniane Ramesh ndahet nga jeta në Los Angeles të Kalifornisë

  Këngëtarja e famshme iraniane Ramesh është ndarë nga jeta në Los Angeles të Kalifornisë më 30 nëntor 2020. Ajo ka qenë një nga këngëtaret...

Adoleshentja kurde Aynaz Zare’e dënohet me pesë vite burg

Adoleshentja kurde Aynaz Zare’e është dënuar me pesë vite burg. Dega e Parë e Gjykatës Penale në Urmia, e cila heton specifikisht rastet e...

Protestuesja e burgosur Fatemeh Davand nis grevë urie në burgun e Urmia-s

Një nga protestueset e arrestuara gjatë protestave të nëntorit 2019 dhe e burgosur në Burgun Qendror të Urmia-s, ka nisur një grevë urie. Protestuesja...